Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

GETIN NOBLE BANK PONIŻEJ WYMOGÓW KAPITAŁOWYCH

Od mocnej przeceny rozpoczęły się w środę notowania akcji Getin Noble Bank, po informacji, że wskaźnik adekwatności kapitałowej TIER 1 spadł poniżej 6-ściu procent, czyli o 20 punktów bazowych poniżej progu wymaganego przez unijne zasady bezpieczeństwa banków.

INFOLINIA DLA KLIENTÓW GETIN BANKU
źródło: BIZNES24

Bank tłumaczy, że wskaźnik adekwatności kapitałowej spadł z dwóch powodów. Po pierwsze drożejący frank spowodował wzrost zobowiązań banku, a po drugie spadające ceny obligacji skarbowych wywołały obniżenie wartości kapitałów.

Banki to specyficzne przedsiębiorstwa, które pożyczają klientom nie swoje pieniądze. Po to, żeby zawsze były w stanie oddać pieniądze złożone w bankach na lokatach – banki muszą utrzymywać narzucone przez nadzór finansowy wskaźniki adekwatności kapitałowej. W skrócie mówią one o tym ile bank musi mieć zabezpieczonej gotówki, albo jej substytutów – czyli np. bonów skarbowych – na każde 100 złotych udzielonych kredytów. Cała branża bankowa w Polsce należy do najlepiej skapitalizowanych w całej Europie – czołowe banki takie jak np. PKO BP mają wskaźnik adekwatności na dwucyfrowym poziomie. Spadek wskaźników adekwatności kapitałowej poniżej wymogów nadzoru może być powodem przymusowego przejęcia banku – czyli uruchomienia procedury BAIL-IN. Taki los w grudniu ubiegłego roku spotkał IDEA BANK.

To już drugi waży współczynnik kapitałowy banku, który spadł poniżej unijnych wymagań. W lutym Getin Noble Bank podał, że wymogi z unijnego rozporządzenia przestał spełniać współczynnik kapitałowy TCR.

Akcje Getin Noble Banku rozpoczęły środowe notowania od 7-mioprocentowego spadku. Do południa odrobiły jednak większość strat. O 13-stej notowane były o niecałe 2% poniżej wtorkowego zamknięcia.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BANKI

Rzecznik finansowy poinformował dzisiaj o złożeniu powództwa w postępowaniu grupowym przeciwko Noble Securities. Przyczyną tej decyzji były wnioski i sygnały zgłaszane przez klientów Getin...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O zbliżającym się wyroku TSUE dotyczącym kredytów frankowych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Cezarym Korolczukiem z kancelarii Konieczny Polak Radcowie Prawni.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co oznacza dla klientów zawieszenie przez WSA w Warszawie postępowania dotyczącego skarg na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w podmiocie przymusowej restrukturyzacji GetinNoble...

INNE

Infolinia dla klientów Getin Banku została uruchomiona przez Rzecznika Finansowego.