Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

GETIN NOBLE BANK PONIŻEJ WYMOGÓW KAPITAŁOWYCH

Od mocnej przeceny rozpoczęły się w środę notowania akcji Getin Noble Bank, po informacji, że wskaźnik adekwatności kapitałowej TIER 1 spadł poniżej 6-ściu procent, czyli o 20 punktów bazowych poniżej progu wymaganego przez unijne zasady bezpieczeństwa banków.

GETIN NOBLE BANK PONIŻEJ WYMOGÓW KAPITAŁOWYCH

Bank tłumaczy, że wskaźnik adekwatności kapitałowej spadł z dwóch powodów. Po pierwsze drożejący frank spowodował wzrost zobowiązań banku, a po drugie spadające ceny obligacji skarbowych wywołały obniżenie wartości kapitałów.

Banki to specyficzne przedsiębiorstwa, które pożyczają klientom nie swoje pieniądze. Po to, żeby zawsze były w stanie oddać pieniądze złożone w bankach na lokatach – banki muszą utrzymywać narzucone przez nadzór finansowy wskaźniki adekwatności kapitałowej. W skrócie mówią one o tym ile bank musi mieć zabezpieczonej gotówki, albo jej substytutów – czyli np. bonów skarbowych – na każde 100 złotych udzielonych kredytów. Cała branża bankowa w Polsce należy do najlepiej skapitalizowanych w całej Europie – czołowe banki takie jak np. PKO BP mają wskaźnik adekwatności na dwucyfrowym poziomie. Spadek wskaźników adekwatności kapitałowej poniżej wymogów nadzoru może być powodem przymusowego przejęcia banku – czyli uruchomienia procedury BAIL-IN. Taki los w grudniu ubiegłego roku spotkał IDEA BANK.

To już drugi waży współczynnik kapitałowy banku, który spadł poniżej unijnych wymagań. W lutym Getin Noble Bank podał, że wymogi z unijnego rozporządzenia przestał spełniać współczynnik kapitałowy TCR.

Akcje Getin Noble Banku rozpoczęły środowe notowania od 7-mioprocentowego spadku. Do południa odrobiły jednak większość strat. O 13-stej notowane były o niecałe 2% poniżej wtorkowego zamknięcia.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

GETIN NOBLE BANK PONIŻEJ WYMOGÓW KAPITAŁOWYCH

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Drugi kwartał z rzędu Getin Noble Bank może pochwalić sie zyskiem. W trzecim kwartale bank kontrolowany przez Leszka Czarneckiego zarobił na czysto 11 mln...

%d bloggers like this: