Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

GETIN NOBLE BANK PONIŻEJ WYMOGÓW KAPITAŁOWYCH

Od mocnej przeceny rozpoczęły się w środę notowania akcji Getin Noble Bank, po informacji, że wskaźnik adekwatności kapitałowej TIER 1 spadł poniżej 6-ściu procent, czyli o 20 punktów bazowych poniżej progu wymaganego przez unijne zasady bezpieczeństwa banków.

GETIN NOBLE BANK PONIŻEJ WYMOGÓW KAPITAŁOWYCH

Bank tłumaczy, że wskaźnik adekwatności kapitałowej spadł z dwóch powodów. Po pierwsze drożejący frank spowodował wzrost zobowiązań banku, a po drugie spadające ceny obligacji skarbowych wywołały obniżenie wartości kapitałów.

Banki to specyficzne przedsiębiorstwa, które pożyczają klientom nie swoje pieniądze. Po to, żeby zawsze były w stanie oddać pieniądze złożone w bankach na lokatach – banki muszą utrzymywać narzucone przez nadzór finansowy wskaźniki adekwatności kapitałowej. W skrócie mówią one o tym ile bank musi mieć zabezpieczonej gotówki, albo jej substytutów – czyli np. bonów skarbowych – na każde 100 złotych udzielonych kredytów. Cała branża bankowa w Polsce należy do najlepiej skapitalizowanych w całej Europie – czołowe banki takie jak np. PKO BP mają wskaźnik adekwatności na dwucyfrowym poziomie. Spadek wskaźników adekwatności kapitałowej poniżej wymogów nadzoru może być powodem przymusowego przejęcia banku – czyli uruchomienia procedury BAIL-IN. Taki los w grudniu ubiegłego roku spotkał IDEA BANK.

To już drugi waży współczynnik kapitałowy banku, który spadł poniżej unijnych wymagań. W lutym Getin Noble Bank podał, że wymogi z unijnego rozporządzenia przestał spełniać współczynnik kapitałowy TCR.

Akcje Getin Noble Banku rozpoczęły środowe notowania od 7-mioprocentowego spadku. Do południa odrobiły jednak większość strat. O 13-stej notowane były o niecałe 2% poniżej wtorkowego zamknięcia.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Drugi kwartał z rzędu Getin Noble Bank może pochwalić sie zyskiem. W trzecim kwartale bank kontrolowany przez Leszka Czarneckiego zarobił na czysto 11 mln...