Międzynarodowa Agencja Energii opublikowała właśnie raport na temat energii geotermalnej. Coś co wydawało się dotąd marginesem energetycznym dostępnym w niektórych miejscach ma – według Agencji – szanse stać się znaczącym źródłem czystej energii niemal wszędzie na świecie, 24 godziny na dobę.
Obecnie energia geotermalna pokrywa tylko około 1% światowego zużycia energii elektrycznej, ale nowe technologie oznaczają, że mogłaby ona pokryć 15% wzrostu światowego zapotrzebowania na energię elektryczną do 2050 r., Dałoby jej to trzeci co do wielkości udział w globalnym wzroście wytwarzania energii elektrycznej po energii słonecznej i wiatrowej. Możliwe jest uzyskanie aż
800 gigawatów mocy z geotermii na całym świecie, dostarczając roczną produkcję równą obecnemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną Stanów Zjednoczonych i Indii łącznie.
CZYTAJ TEŻ: AI CHAMBER WESPRZE ROZWÓJ AI ORAZ GOSPODARKĘ CYFROWĄ (ROZMOWA)
Międzynarodowa Agencja Energii stwierdza w swoim raporcie, że dzięki odpowiedniej polityce i regulacjom prawnym można by obniżyć koszty inwestycji w geotermię o 80% do 2035 r. To postawiłoby geotermię na równi z istniejącymi elektrowniami wodnymi i jądrowymi – a także byłoby wysoce konkurencyjne w stosunku do fotowoltaiki słonecznej i wiatru w połączeniu z magazynowaniem baterii.
Całkowita suma inwestycji w geotermię może osiągnąć 1 biliona dolarów do 2035 r. i 2,5 biliona dolarów do 2050 r. Silny rozwój energetyki geotermalnej może dać milion miejsc pracy na świecie. Doświadczenie branży naftowej, szczególnie w zakresie wydobycia gazu łupkowego, może być przydatne w rozwoju geotermii – zwraca uwagę Międzynarodowa Agencja Energii.
Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV