Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

GDZIE POLACY POLECĄ NA ŚWIĘTA (ROZMOWA)

O biletach lotniczych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Denizem Rymkiewiczem z eSky.pl.

GDZIE POLACY POLECĄ NA ŚWIĘTA (ROZMOWA)
źródło: Pixabay

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A teraz przyjemny temat wyjazdów, nie wakacyjnych, ale na ferie zimowe. Zwłaszcza, że można je przedłużyć albo po prostu pojechać na święta, gdzieś daleko polecić. Z nami jest Deniz Rymkiewicz eSky Group. Dzień dobry.

DENIZ RYMKIEWICZ, ESKY GROUP: Dzień dobry, panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Jakie kierunki w tym roku będą najpopularniejsze wśród naszych rodaków? Tak, żeby polecieć tam, gdzie będzie nas wiele, albo żeby wiedzieć, gdzie nie lecieć, jeżeli chcemy w spokoju przetrwać święta?

DR: Obecnie widzimy, że Polacy decydują się tak jak w latach poprzednich zarówno na te kierunki egzotyczne, dalsze takie, jak Tajlandia, Wietnam. Co ciekawe – Wietnam w tym roku pojawił się w zestawieniu najpopularniejszych kierunków, czego nie było na przestrzeni ostatnich kilku lat, ale także wybierają już takie znane dla Polaków kierunki, które szczególnie były popularne w trakcie pandemii, czyli na przykład Tanzania czy Dominikana. Natomiast z racji tego, że w tym roku ceny biletów lotniczych na te kierunki dalsze, egzotyczne są nieco wyższe niż były w ubiegłym roku, Polacy zaczynają też szukać alternatyw i wybierają takie bliższe kierunki egzotyczne, takie jak na przykład Jordanię czy Maroko, czy Turcję czy Egipt. Które oczywiście znane są przede wszystkim z okresu wakacyjnego. Natomiast widzimy po prostu to zainteresowanie także wśród osób, które samodzielnie chcą zarezerwować swoją podróż. Nie z operatorem, lecz samodzielnie wykupują loty, by właśnie zwiedzać te kraje, czy też po prostu uciec od zimy, na które będzie za chwilę zapewne panowała w Polsce.

MD: Za chwilę zapytam Pana też o obostrzenia covidowe czy są i jeżeli tak, to gdzie jeszcze. Ale wcześniej o ceny muszę zapytać. Powiedział Pan, że ceny biletów lotniczych są droższe. Paliwo zdrożało, nawet były taki okres, kiedy o 100% to paliwo dla odbiorców indywidualnych do samochodów było droższe. A co z biletami lotniczymi? To również w znacznej mierze się opierają o cena jednak paliwa lotniczego.

GDZIE POLACY POLECĄ NA ŚWIĘTA (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

DR: Jeśli chodzi o ceny biletów lotniczych, to tak naprawdę w tym roku zaobserwowaliśmy dość dynamiczną sytuację w tym kontekście. Jeśli chodzi o okres wakacyjny one wzrosły mniej więcej o około 30% w porównaniu do ubiegłego roku, potem zanotowaliśmy spadek mniej więcej też na poziomie 20% w okresie wrzesień-październik, który jest tradycyjnym spadkiem w cenach biletów lotniczych, ponieważ w tym okresie jest nieco mniejszy popyt niż w okresie wakacyjnym. Natomiast to, co dzieje się obecnie – widzimy, że jednak tę cenę powracają do tych swoich pików wakacyjnych, czyli są średnio o 30-35% wyższe niż w ubiegłym roku. Przewidujemy, że ta sytuacja może nieco się zmienić w najbliższym czasie, bo jednak linie lotnicze kontaktują paliwo mniej więcej na okres od 9 do 12 miesięcy. W związku z czym spodziewamy się, że po zakończeniu tak naprawdę tak zwanych hedgy ropowych, które linie lotnicze kupowały w okresie wakacyjnym, tak naprawdę na górce, te ceny biletów w przyszłym roku będą nieco spadać. Natomiast też trzeba zwrócić uwagę, że owszem, ceny są w tym roku wyższe niż w ubiegłym, natomiast jeżeli porównamy ceny do 2019 roku, czyli do okresu przedpandemicznego, są one na dość podobnym poziomie.

MD: Mam jeszcze dwa ważne pytania. Po pierwsze, kiedy w tygodniu trzeba kupować bilety, żeby były najtańsze?

DR: Najlepszą odpowiedzią będzie, żeby zakupić bilety we wtorek lub w środę. Natomiast taka ciekawostka, o której rzadko mówimy to jest zakup biletów po północy, ponieważ akurat po północy linie lotnicze aktualizują swoje siatki połączeń, w związku z czym często zdarzają się różnego rodzaju okazje, gdzie linie lotnicze obniżają ceny naprawdę dość mocno.

MD: No i gdzie Państwo usłyszą coś takiego? Tylko u nas. Dziękuję. Jeszcze pytanie szybkie o COVID. Czy jeszcze gdzieś są jakieś ograniczenia covidowe?

DR: Żadnych covidowych ograniczeń, poza oczywiście Chinami, gdzie obowiązuje cały czas zero covid.

MD: Bardzo dziękuję. Deniz Rymkiewicz, eSky.pl Był naszym gościem. Dziękuję pięknie za rozmowę.

DR: Dziękuję uprzejmie.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

GDZIE POLACY POLECĄ NA ŚWIĘTA (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Rafineryjna marża Orlenu znowu rośnie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy obniżka zapowiadana przez rząd pomoże piekarniom rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Grzegorzem Putką, prezesem zarządu Piekarni Putka.

USA

Amazon pobił oczekiwania rynku. Swoje wyniki za 4 kwartał opublikował również Amazon. Spółka należąca do jednego z najbogatszych ludzi na ziemi miała ponad 149...

%d bloggers like this: