Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

Bez kategorii

GAZU NIE ZABRAKNIE? PGNIG CHWALI SIĘ NOWYMI KONTRAKTAMI

PGNiG informuje, że wykorzysta przepustowość gazociągu Baltic Pipe zaplanowaną na ten rok w 100 proc. Zabezpieczone mają być również dostawy gazu na cały sezon grzewczy 2022/23. Spółka pochwaliła się też nowymi kontraktami na dostawę surowca.

BALIC PIPE W DANII SZYBCIEJ?
BALIC PIPE W DANII SZYBCIEJ?

Spółka poinformowała, że ma dodatkowe kontrakty na zakup gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. PGNiG zawarł ze spółkami z norweskiej grupy Equinor umowy na dostawy gazu od 1 stycznia 2023 roku do 1 stycznia 2033 roku, w wysokości do 2,5 mld metrów sześciennych rocznie.

Gaz ziemny będący przedmiotem umów pochodzić będzie ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, których udziałowcem jest Equinor ASA lub gazu pozyskanego od innych dostawców. Surowiec będzie przesłany do Polski przede wszystkim za pośrednictwem gazociągu Baltic Pipe.

W ocenie zarządu PGNiG, warunki zawartych umów są satysfakcjonujące w kontekście dodatkowego wzmocnienia gwarancji dostaw do odbiorców grupy kapitałowej PGNiG w obecnej sytuacji rynkowej. PGNiG podał, że umowy oparte są na warunkach handlowych i cenie gazu ziemnego w Europie.

BALTIC PIPE NA 100%

Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe ma mieć przepustowość rzędu 2-3 mld metrów sześciennych gazu rocznie. W przyszłym roku gazociąg osiągnie swą maksymalną moc przesyłową, czyli 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Baltic Pipe ma tworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Komisja Europejska przyznała inwestycji status „Projektu wspólnego zainteresowania”.

CZYTAJ TEŻ: SPADA AKTYWNOŚĆ W PRZEMYŚLE (ROZMOWA)


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

GAZU NIE ZABRAKNIE? PGNIG CHWALI SIĘ NOWYMI KONTRAKTAMI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się stanie po restrukturyzacji Getin Noble Banku i jakie będą tego konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Sobolewskim z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć po zaanektowaniu przez Rosję terenów należących do Ukrainy rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z generałem Leonem Komornickim.

POLSKA

"Plan Zdzisława zrealizowany" - tak Leszek Czarnecki skomentował przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: