Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

GAZ TANIEJE. NIE W ORLENIE

Gaz tanieje na światowych giełdach – kiedy spadną ceny w Polsce?

GAZ TANIEJE
FOT.: Kwon Junho / Unsplash

Szwajcarski bank UBS w najnowszej analizie obniżył o 50 proc. tegoroczną prognozę rynkowych cen gazu w Europie. Powód to głównie łagodna zima i mniejsze zapotrzebowanie na ten surowiec.

Według szacunków banku średnioroczna cena gazu na amsterdamskiej giełdzie TTF w 2023 r. wyniesie 80 euro za MWh. Tymczasem ceny gazu w Amsterdamie oscylują dzisiaj wokół 58 euro za megawatogodzinę.

CZYTAJ TEŻ: REKORDOWO WYSOKA INFLACJA BAZOWA W POLSCE

Na światowych rynkach ceny gazu spadają, tymczasem w cennikach rodzimego Orlenu dla biznesu gaz nadal kosztuje 793 zł za megawatogodzinę, czyli prawie trzy razy drożej niż np. na amsterdamskiej giełdzie TTF i ponad dwa razy więcej niż na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii gdzie lutowe kontrakty wyceniane są obecnie na 288 zł za MWh.

Jak tłumaczy należący do Orlenu PGNiG Obrót Detaliczny na swoim Twitterze, firma realizuje zakupy gazu na TGE w perspektywie długoterminowej, a cennik dla klientów biznesowych uwzględnia ryzyko rekordowej w ostatnim roku zmienności na giełdach. Tu cytat: „Np. w okresie lipiec-wrzesień utrzymaliśmy cenę 793 zł/MWh, przy cenach giełdowych nawet powyżej 1500 zł/MWh” – komentuje orlenowska spółka która kontroluje prawie 90 proc. rynku gazu w naszym kraju.

CZYTAJ TEŻ: CZY MŚP MOGĄ KUPOWAĆ GAZ NA GIEŁDZIE? TAK, ALE POD PEWNYMI WARUNKAMI (ROZMOWA)


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

GAZ TANIEJE. NIE W ORLENIE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nowej, generującej tekstowe odpowiedzi sztucznej inteligencji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Bartoszem Brzezińskim, programistą, COO i współzałożycielem SentiOne.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

FIRMA

Wyższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców już od lutego.

GOSPODARKA

Stare auta niemile widziane w centrum Warszawy.

%d bloggers like this: