Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

SUROWCE

GAZ PONIŻEJ 100 EURO ZA MW/H – NAJTAŃSZY OD CZERWCA. EUROPEJSKIE POROZUMIENIE (JUŻ) ZACZYNA DZIAŁAĆ

Gaz w Amsterdamie tanieje w odpowiedzi na europejskie porozumienie w sprawie wspólnej, maksymalnej stawki za błękitne paliwo.

FRANCJA PRZESYŁA GAZ DO NIEMIEC
foto: pixabay.com

– Wszystkie europejskie giełdy energii będą objęte ceną maksymalną gazu od 31 marca – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przyjęta stawka będzie obowiązywała niezależnie od miejsca zakupu, nawet poza Europą, bo cena z holenderskiej giełdy jest uznawana za referencyjną.

Osiągnięte porozumienie zakłada nieprzekraczalny pułap cenowy na poziomie 180 euro za megawatogodzinę, jeżeli taka stawka kontraktów na kolejny miesiąc utrzymywałaby się przez trzy dni i jednocześnie byłaby wyższa o trzydzieści pięć euro od średniej ceny światowej za MWh gazu LNG.

Taka sytuacja miała miejsce w tym roku tylko pod koniec sierpnia. Cena gazu osiągnęła rekord 345 euro MWh dokładnie 26.08.2022.

CZYTAJ TEŻ: POLSKIE FIRMY DOSTANĄ PIENIĄDZE NA POMOC. NIEMCY AŻ 200 RAZY WIĘCEJ. (ROZMOWA)

W odpowiedzi na unijne porozumienie, ceny gazu zaczęły spadać. Na amsterdamskiej giełdzie TTF styczniowe kontrakty na gaz wyceniane są obecnie na niecałe 98 euro za MWh, czyli o ponad 7 proc. niżej niż na zamknięciu wtorkowych notowań. Tym samym odnotowaliśmy najniższe zamknięcie od 13 czerwca tego roku.

Tymczasem unijne magazyny są dziś zapełnione w ponad 83 proc., co widać na poniższym wykresie. Zielona linia to poziom zapełnienia magazynów w tym roku, szare linie wyznaczają maksimum i minimum z ostatnich 10 lat. Obecny poziom to drugi najlepszy wynik ostatniej dekady – lepiej było tylko w 2019 roku.

GAZ PONIŻEJ 100 EURO ZA MW/H - NAJTAŃSZY OD CZERWCA. EUROPEJSKIE POROZUMIENIE (JUŻ) ZACZYNA DZIAŁAĆ
Źródło: AGSI
https://agsi.gie.eu/

– to średnia dla całej Europy, Polska na tym tle wypada rewelacyjnie dobrze. Nasze magazyny są zapełnione dziś w 95 procentach. Wyższe zapełnienie ma obecnie tylko leżąca na południowo-zachodnim krańcu Europy, czyli w zupełnie innym klimacie, Portugalia.

GAZ PONIŻEJ 100 EURO ZA MW/H - NAJTAŃSZY OD CZERWCA. EUROPEJSKIE POROZUMIENIE (JUŻ) ZACZYNA DZIAŁAĆ
Źródło: AGSI
https://agsi.gie.eu/

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

GAZ PONIŻEJ 100 EURO ZA MW/H - NAJTAŃSZY OD CZERWCA. EUROPEJSKIE POROZUMIENIE (JUŻ) ZACZYNA DZIAŁAĆ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Rafineryjna marża Orlenu znowu rośnie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy obniżka zapowiadana przez rząd pomoże piekarniom rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Grzegorzem Putką, prezesem zarządu Piekarni Putka.

USA

Amazon pobił oczekiwania rynku. Swoje wyniki za 4 kwartał opublikował również Amazon. Spółka należąca do jednego z najbogatszych ludzi na ziemi miała ponad 149...

%d bloggers like this: