Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

GAZ NAJTAŃSZY OD DWÓCH LAT, ALE CENY NAWOZÓW NIE SPADNĄ. GRUPA AZOTY: OBNIŻKI JUŻ BYŁY

Gaz mocno tanieje, a ceny nawozów nie stanieją. Zła wiadomość dla rolników, ale dobra dla inwestorów z Grupy Azoty.

GAZ NAJTAŃSZY OD DWÓCH LAT, ALE CENY NAWOZÓW NIE SPADNĄ. GRUPA AZOTY: OBNIŻKI JUŻ BYŁY
FOT.: GRUPA AZOTY

Spółka przekazała Polskiej Agencji Prasowej, że nie przewiduje zmian cen nawozów w sezonie wiosennym, który dla producentów nawozów sztucznych jest szczytem sprzedaży. Brak obniżek – mimo spadku bazy kosztowej – Azoty tłumaczą faktem, że już teraz ceny nawozów są od 20 do 40 procent niższe, niż przed rokiem.

Gaz ziemny na TTF, głównej europejskiej giełdzie gazu, od trzech dni utrzymuje się poniżej €30 euro za megawatogodzinę. Po raz ostatni w podobniej cenie można było kupić w Europie gaz ponad dwa lata temu, czyli jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainę.

CENY NAWOZÓW – ILE DZIŚ KOSZTUJE SALETRA

Cena tony saletry amonowej, podstawowego nawozu azotowego, wynosi obecnie około 1800 złotych. To około tylko 1/3 kosztu z grudnia 2021, gdy – z powodu obaw zarówno o ceny gazu, jak i o dostawy nawozów z Rosji – cena tony dotarła do poziomu 5320 złotych. Ale wciąż o 80 procent więcej, niż w styczniu 2021 roku, czyli w ostatnich miesiącach przed rozpoczęciem czytelnych dla zachodniego świata przygotowań Rosji do napaści na Ukrainę.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

GAZ NAJTAŃSZY OD DWÓCH LAT, ALE CENY NAWOZÓW NIE SPADNĄ. GRUPA AZOTY: OBNIŻKI JUŻ BYŁY

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BANKI

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się by BNP Paribas Bank Polska przeznaczył na dywidendę do 75 proc. zysku za ubiegły rok.

GPW

Prawie dwukrotnie wzrósł kwartalny zysk Pekao SA. Drugi największy w naszym kraju bank chce też wypłacić rekordową dywidendę. Zysk netto Pekao SA w ostatnim...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach finansowych i planach rozwoju Grupy Klepsydra rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Markiem Cichewiczem, prezesem Grupy Klepsydra.

INNE

O ponad 15 proc. urosły na na zamknięciu GPW akcje spółki Prochem. Kurs wystrzelił po informacji że spółka będzie zaangażowana w budowę elektrownii atomowej...