Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

GAZ NAJDROŻSZY W HISTORII. ROPA ZMIERZA W KIERUNKU REKORDU

Gaz najdroższy w historii – kontrakty z dostawą w kwietniu ustanowiły dziś o 9:30 rekord wszechczasów na poziomie 345 euro za MWh energii. Ropa szybko zmierza w kierunku rekordu.

KONTRAKTY NA GAZ 2022
Kontrakty na gaz w 2022 roku

Przekazane w niedziele przez sekretarza Stanu USA Antony’ego Blinkena informacje o amerykańsko-unijnych rozmowach dotyczących embarga na rosyjskie węglowodory spowodowały, że zarówno ropa Brent (kluczowa w Europie), jak i WTI (najpopularniejsza na amerykańskim rynku) dotarły w poniedziałek w okolice 130 dolarów.

Po południu cena zarówno ropy, jak i gazu spadła w stosunku do porannych szczytów. Obecne ceny ropy są dwukrotnie wyższe, niż przed rokiem, a ceny gazu – dwudziestokrotnie wyższe, niż w marcu 2021 roku.

CZYTAJ TEŻ: ROSJA CHCE SPŁACAĆ DOLAROWE OBLIGACJE RUBLAMI

Obecna sytuacja zaczyna przypominać szok naftowy z lat 70-tych, gdy po przegranej przez Egipt i Syrię wojnie Jom Kippur – państwa OPEC (głównie arabskie) wstrzymały sprzedaż ropy do państw wspierających Izrael – czyli do USA i Europy Zachodniej. Spowodowało to pięciokrotny wzrost cen ropy w ciągu zaledwie kilku tygodni – baryłka zdrożała z ok. 2.5 – 3 dolarów do 13-15 dolarów. Szok był bolesny, ale z tej próby sił zwycięsko wyszedł zachód, który obrał kurs na zwiększanie efektywności energetycznej.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

GAZ NAJDROŻSZY W HISTORII. ROPA ZMIERZA W KIERUNKU REKORDU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się dzieje na Dalekim Wschodzie wśród największych sojuszników Władimira Putina rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem, prezesem Amber Global...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O strategicznym dla bezpieczeństwa rurociągu Baltic Pipe rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Jerzym Buzkiem, byłym premierem, byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a obecnie...

POLSKA

Dziś symbolicznie uruchomiono przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Od 1 października br. popłynie nim do Polski gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

BIZNES I POLITYKA

Putin włączy okupowane tereny do Rosji? Putin może już w piątek ogłosić aneksję okupowanych terytoriów- przewiduje brytyjski resort obrony.

%d bloggers like this: