Średnia cena spotowa – czyli z dostawą na teraz – jednej megawatogodziny energii elektrycznej i gazu ziemnego wyniosła w Polsce prawie 120 euro. Średnia dla całej Unii wyniosła nieco ponad 83 euro. To oznacza, że w Polsce energia była aż o 42 procent, niż średnia dla całej Unii. Tylko Włochy i Grecja zbliżyły się do polskich cen. Najtaniej gaz i prąd kupowały firmy w Belgii – płacąc tylko 75 euro za megawatogodzinę.
Niestety przyszłe wydatki na prąd i gaz też plasują nas w cenowej europejskiej szpicy. Uśredniona cena kontraktu z dostawą na przyszły rok wyniosła w lipcu w Polsce prawie 149 euro, czyli prawie 3 razy więcej, niż w najtańszych Finlandii i Szwecji. W przypadku dostaw w przyszłym roku średnia unijna wyniosła w lipcu 130 euro.
Dlaczego energia w Polsce jest tak droga
Średnie ceny energii w Polsce spadają zdecydowanie wolniej, niż w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Taki wniosek wysuwa się z analizy danych za ostatni rok.
W przypadku dostaw spotowych – czyli na teraz – Polska nie wspięła się na tak wysokie poziomy jak unijna średnia. Ale od stycznia tego roku hurtowe ceny w Polsce są regularnie wyższe, niż średnio w pozostałych państwach wspólnoty.
Podobnie jest zresztą z cenami kontraktów z dostawą na kolejny rok. One też startowały z niższych poziomów, niż średnia dla innych państw Unii. Ale od początku tego roku notowane są regularnie powyżej unijnej średniej.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV