Connect with us

Hi, what are you looking for?

MAKRO

G7 DZIŚ W LONDYNIE O ŚWIATOWYM CIT

7 najbogatszych państw świata – czyli grupa G7 – ma dziś uzgodnić poparcie dla światowego podatku CIT. To kolejny krok w planie, by uzgodnić wprowadzenie podatku najpóźniej w październiku tego roku.

Plan wprowadzenia globalnego podatku CIT ma dwa filary. Pierwszy to taka zmiana umów międzynarodowych, by firmy płaciły podatek dochodowy w miejscu, w którym generują przychody – niezależnie od tego, gdzie finalnie pieniądze zostaną przetransferowane. Drugi – to minimalna stawka podatku CIT. Stany Zjednoczone pierwotnie zaproponowały 21%. Taka stawka dla wielu państw – w tym Polski – oznaczałaby jednak podwyżkę obecnego poziomu CIT. Teraz Janet Yellen przywiozła do Londynu propozycję 15% minimalnego podatku.
O wprowadzeniu minimalnego podatku świat dyskutuje od 2008 roku, ale dopiero teraz rozmowy nabrały tempa. Do przodu pcha je administracja Joe Bidena, który po pierwsze próbuje znaleźć finansowanie dla swojego programu reform. A po drugie uchronić amerykańskie korporacje przed jednostronnie wprowadzanymi przez np. Francję podatkami od cyfrowych zysków.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Dobre dane z Niemiec. W maju indeks instytutu ZEW przekroczył 84 punkty. To znacznie powyżej oczekiwań, które wyniosły niespełna 71 punktów.

RYNKI

Szyfrowany komunikator, BigShortBets ma wyrównać szanse na rynku kapitałowym - twierdzi inicjator jego powstania, Rafał Zaorski. Narzędzie budzi kontrowersje, ale może przyczynić się do rewolucyjnych zmian...

GAMING

Zaledwie 32 i pół miliona złotych wyniósł zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2021 roku. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwali analitycy...

RYNKI

JSW nie jest zainteresowana kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek górniczych - poinformowała JSW w oświadczeniu.

Copyright © 2021 BIZNES24 sp. z o.o.