Connect with us

Hi, what are you looking for?

INWESTYCJE

FT: NIERUCHOMOŚCI W OECD MOCNO DROŻEJĄ

Nieruchomości szybko drożeją nie tylko w Polsce. Financial Times pisze dziś, że w niemal wszystkich krajach rozwiniętych wzrost cen nieruchomości po pandemii jest najszybszy od 30 lat.

W 40 przebadanych krajach tylko w 3 odnotowano spadek cen mieszkań w ubiegłej dekadzie. Rok roczny wzrost cen nieruchomości to 9.4% i jest najszybszy wzrost w historii. Ceny kształtują się na poziomie sprzed kryzysu mieszkaniowego w 2009 roku, a są one napędzane popytem na kredyty hipoteczne oprocentowane niską stopą procentową. Dodatkowo część społeczeństwa, która ma odłożone pieniądze w postaci oszczędności nie odkłada ich na lokatach bankowych tylko lokuje pieniądze w nieruchomości. W ostatniej dekadzie Financial Times raportuje, że mieszkania urosły w cenie o ponad 20%, natomiast ceny najmu tylko o 10,5%.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące bilansu handlowego i Polska po pierwszych 7 miesiącach 2021 roku ma dodatnie saldo, które ukształtowało się na poziomie...

KOMISJA EUROPEJSKA

Komisja Europejska wyemitowała po raz czwarty obligacje na sfinansowanie Funduszu Odbudowy i Odporności. W ten sposób pozyskała 9 miliardów euro.

OTOCZENIE MAKRO

Sierpniowa sprzedaż detaliczna państwa środka znowu mocno rozczarowała.

FINANSE

Jeden z największych Polskich producentów taboru kolejowego w pierwszym półroczu 2021 roku bez sukcesów, ponieważ wyniki są lekko gorsze niż przed rokiem.