Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

POLSKA

FT: INFLACJA W POLSCE TO PROBLEM RZĄDU

Wiele krajów zmaga się ze wzrostem cen wywołanym kryzysem pandemii COVID-19. Zdaniem analityków Financial Times szalejąca inflacja w Polsce to w szczególności problem polskiego rządu.

INFLACJA W POLSCE
foto.: Rūdolfs Klintsons / Pexels.com

Inflacja w Polsce osłabia partię rządzącą

Inflacja w Polsce objawiająca się m.in. przez rosnące ceny gazu i energii elektrycznej uderza w portfele Polaków, co według Financial Times kłóci się z polityką rządu, która zdobywa wyborców obiecując im poprawę sytuacji materialnej.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W 2022 ROKU – JAK WYSOKA? ROZMOWA Z PROF. EUGENIUSZEM GATNAREM Z RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ

Zdaniem polskiego rządu inflację, która w listopadzie ubiegłego roku wyniosła 7.8 procent, głównie napędzają czynniki zewnętrzne związane z drożejącymi kontraktami na emisję dwutlenku węgla i zakłócenia w łańcuchach dostaw wywołane pandemią. Jednak analitycy Financial Times twierdzą, że czynniki zewnętrzne to tylko część problemu, gdyż energetyka oparta na węglu sprawia, że kraj jest szczególnie narażony na gwałtownie rosnące ceny pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. Kolejnym powodem jest polityka fiskalna i monetarna, które pozostały luźne, pomimo że w ostatnich latach gospodarka wzrosła o blisko 5 procent.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

FT: INFLACJA W POLSCE TO PROBLEM RZĄDU

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O cenach żywności rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Marianem Owerko, prezesem i założycielem Bakallandu.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak oszczedzać w trudnych czasach i niskich oprocentowaniach lokat rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Pawłem Majtkowskim, analitykiem w eToro.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że cukier jest drogi i dlaczego rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Romanem Kubiakiem, prezesem Pfeifer & Langen Polska, producenta cukru.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: