Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

KREDYTY

FRANKOWICZE POCZEKAJĄ DO WRZEŚNIA

Przed wakacjami frankowicze nie dowiedzą się jak sądy mają rozstrzygać ich sprawy – wynika ze słów I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. W wywiadzie udzielonym Onetowi sędzia Manowska posiedzenie ws. frankowiczów zapowiada na wrzesień

FRANKOWICZE POCZEKAJĄ DO WRZEŚNIA

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego pytana była m.in. o spory między sędziami mianowanymi na podstawie wcześniejszej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, a tymi mianowanymi po zmianie ustawy. Kwestionowana przez m.in. NSA skuteczność mianowania nowych sędziów powoduje, że część sędziów z mianowanych przed zmianami odmawia orzekania wraz z nowymi sędziami – twierdząc, że takie orzeczenie byłoby z automatu nieważne.

CZYTAJ TEŻ: CZY TRUDNO WYGRAĆ PROCES Z BANKIEM O KREDYT FRANKOWY?

Sędzia Manowska nie odpowiedziała na pytanie, czy to właśnie ten spór spowodował, że Sąd Najwyższy już dwukrotnie przekładał wydanie uchwały, która pierwotnie miała zostać podjęta jeszcze w marcu. Zapowiada jednak, że posiedzenia na którym ma zostać podjęta uchwała odbędzie się we wrześniu.

W uchwale Sąd Najwyższy ma dać sądom powszechnym – rozstrzygającym spory między frankowiczami a bankami – wskazówki co do orzekania przede wszystkim o tym kto komu i ile jest winien po tym, jak sąd uzna, że umowa frankowa jest nieważna.

CZYTAJ TEŻ: CO Z OPÓŹNIENIA ORZECZENIA SN WYNIKA DLA FRANKOWICZÓW?

Przez brak uchwały większość sądów powszechnych zawiesza postępowania – nie chcąc wydawać wyroków, które – gdyby okazały się odmienne od wskazówek Sądu Najwyższego – zostałyby zakwestionowane w sądzie II instancji.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

W grudniu 2021 roku wartość zapytań o kredyt była rekordowa - informuje BIK.

FX

Co zamiast LIBORu? 1 stycznia 2022 roku LIBOR - najważniejszy światowy instrument finansowy odchodzi do przeszłości. Pogrążyły go grzechy bankierów sprzed 10 lat.

KREDYTY

1/4 dla klienta, 3/4 dla mBanku. Tak podział korzyści z zaproponowanych przez mBank klientom ugód frankowych widzi prawnik, mec. Tomasz Konieczny. mBank ogłosił dziś,...

GPW

Kursy banków w dół po podwyżce stóp procentowych. Drugi raz z rzędu banki tanieją po posiedzeniu RPP - mimo, że podwyżka stóp zwiększa odsetkowe...