Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

KREDYTY

FRANKOWICZE POCZEKAJĄ DO WRZEŚNIA

Przed wakacjami frankowicze nie dowiedzą się jak sądy mają rozstrzygać ich sprawy – wynika ze słów I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. W wywiadzie udzielonym Onetowi sędzia Manowska posiedzenie ws. frankowiczów zapowiada na wrzesień

FRANKOWICZE POCZEKAJĄ DO WRZEŚNIA

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego pytana była m.in. o spory między sędziami mianowanymi na podstawie wcześniejszej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, a tymi mianowanymi po zmianie ustawy. Kwestionowana przez m.in. NSA skuteczność mianowania nowych sędziów powoduje, że część sędziów z mianowanych przed zmianami odmawia orzekania wraz z nowymi sędziami – twierdząc, że takie orzeczenie byłoby z automatu nieważne.

CZYTAJ TEŻ: CZY TRUDNO WYGRAĆ PROCES Z BANKIEM O KREDYT FRANKOWY?

Sędzia Manowska nie odpowiedziała na pytanie, czy to właśnie ten spór spowodował, że Sąd Najwyższy już dwukrotnie przekładał wydanie uchwały, która pierwotnie miała zostać podjęta jeszcze w marcu. Zapowiada jednak, że posiedzenia na którym ma zostać podjęta uchwała odbędzie się we wrześniu.

W uchwale Sąd Najwyższy ma dać sądom powszechnym – rozstrzygającym spory między frankowiczami a bankami – wskazówki co do orzekania przede wszystkim o tym kto komu i ile jest winien po tym, jak sąd uzna, że umowa frankowa jest nieważna.

CZYTAJ TEŻ: CO Z OPÓŹNIENIA ORZECZENIA SN WYNIKA DLA FRANKOWICZÓW?

Przez brak uchwały większość sądów powszechnych zawiesza postępowania – nie chcąc wydawać wyroków, które – gdyby okazały się odmienne od wskazówek Sądu Najwyższego – zostałyby zakwestionowane w sądzie II instancji.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

KNF

KNF ma zamiar dokręcić śrubę bankom, a jednocześnie uatrakcyjnić ofertę kredytów hipotecznych na stałą stopę procentową.

BANKI

WELLS FARGO Blisko 6% traciły w handlu przedseyjnym akcje amerykańskiego Banku Wells Fargo. Mimo wyższych od oczekiwań przychodów i zysku na akcję, inwestorów zaniepokoił...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, kiedy dochodzi do przedawnienia roszczeń banków w procesie frankowym, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Agnieszką Sobczyk, radcą prawnym z Kancelarii Radców...

BANKI

Banki wciąż maja się dobrze. Ich zyski nie rosną już w dwucyfrowym tempie ale nadal rosną.