Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

KREDYTY

FRANKOWICZE POCZEKAJĄ DO WRZEŚNIA

Przed wakacjami frankowicze nie dowiedzą się jak sądy mają rozstrzygać ich sprawy – wynika ze słów I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. W wywiadzie udzielonym Onetowi sędzia Manowska posiedzenie ws. frankowiczów zapowiada na wrzesień

FRANKOWICZE POCZEKAJĄ DO WRZEŚNIA

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego pytana była m.in. o spory między sędziami mianowanymi na podstawie wcześniejszej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, a tymi mianowanymi po zmianie ustawy. Kwestionowana przez m.in. NSA skuteczność mianowania nowych sędziów powoduje, że część sędziów z mianowanych przed zmianami odmawia orzekania wraz z nowymi sędziami – twierdząc, że takie orzeczenie byłoby z automatu nieważne.

CZYTAJ TEŻ: CZY TRUDNO WYGRAĆ PROCES Z BANKIEM O KREDYT FRANKOWY?

Sędzia Manowska nie odpowiedziała na pytanie, czy to właśnie ten spór spowodował, że Sąd Najwyższy już dwukrotnie przekładał wydanie uchwały, która pierwotnie miała zostać podjęta jeszcze w marcu. Zapowiada jednak, że posiedzenia na którym ma zostać podjęta uchwała odbędzie się we wrześniu.

W uchwale Sąd Najwyższy ma dać sądom powszechnym – rozstrzygającym spory między frankowiczami a bankami – wskazówki co do orzekania przede wszystkim o tym kto komu i ile jest winien po tym, jak sąd uzna, że umowa frankowa jest nieważna.

CZYTAJ TEŻ: CO Z OPÓŹNIENIA ORZECZENIA SN WYNIKA DLA FRANKOWICZÓW?

Przez brak uchwały większość sądów powszechnych zawiesza postępowania – nie chcąc wydawać wyroków, które – gdyby okazały się odmienne od wskazówek Sądu Najwyższego – zostałyby zakwestionowane w sądzie II instancji.

FRANKOWICZE POCZEKAJĄ DO WRZEŚNIA

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FX

Frankowicze, którzy cieszą się z kolejnych wygranych przed TSUE powinni jednak z coraz większym niepokojem patrzeć na to co dzieje się z ich ulubioną...

BANKI

O prawie 180 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosły zyski banków w Polsce.

KREDYTY

Izba cywilna Sądu Najwyższego nie zajmie się jutro sprawą rozliczania nieważnych umów dotyczących kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskuich.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że jak co roku w listopadzie i grudniu banki zaczynają masowo składać pozwy przerywające bieg przedawnienia dotyczącego frankowiczów, którzy w 2020 roku...

%d