Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

KREDYTY

FRANKOWICZE POCZEKAJĄ DO WRZEŚNIA

Przed wakacjami frankowicze nie dowiedzą się jak sądy mają rozstrzygać ich sprawy – wynika ze słów I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. W wywiadzie udzielonym Onetowi sędzia Manowska posiedzenie ws. frankowiczów zapowiada na wrzesień

FRANKOWICZE POCZEKAJĄ DO WRZEŚNIA

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego pytana była m.in. o spory między sędziami mianowanymi na podstawie wcześniejszej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, a tymi mianowanymi po zmianie ustawy. Kwestionowana przez m.in. NSA skuteczność mianowania nowych sędziów powoduje, że część sędziów z mianowanych przed zmianami odmawia orzekania wraz z nowymi sędziami – twierdząc, że takie orzeczenie byłoby z automatu nieważne.

CZYTAJ TEŻ: CZY TRUDNO WYGRAĆ PROCES Z BANKIEM O KREDYT FRANKOWY?

Sędzia Manowska nie odpowiedziała na pytanie, czy to właśnie ten spór spowodował, że Sąd Najwyższy już dwukrotnie przekładał wydanie uchwały, która pierwotnie miała zostać podjęta jeszcze w marcu. Zapowiada jednak, że posiedzenia na którym ma zostać podjęta uchwała odbędzie się we wrześniu.

W uchwale Sąd Najwyższy ma dać sądom powszechnym – rozstrzygającym spory między frankowiczami a bankami – wskazówki co do orzekania przede wszystkim o tym kto komu i ile jest winien po tym, jak sąd uzna, że umowa frankowa jest nieważna.

CZYTAJ TEŻ: CO Z OPÓŹNIENIA ORZECZENIA SN WYNIKA DLA FRANKOWICZÓW?

Przez brak uchwały większość sądów powszechnych zawiesza postępowania – nie chcąc wydawać wyroków, które – gdyby okazały się odmienne od wskazówek Sądu Najwyższego – zostałyby zakwestionowane w sądzie II instancji.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

FRANKOWICZE POCZEKAJĄ DO WRZEŚNIA

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Czy to koniec tajemnicy bankowej w Polsce? O wchodzących w życie pierwszego lipca zmianach w Polskim Ładzie rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Grzegorzem...

POLSKA

Mamy mocne hamowanie na rynku kredytów hipotecznych. Jak podało Biuro Informacji Kredytowej banki i SKOK-i udzieliły w maju o 43% mniej kredytów mieszkaniowych niż...

Sticky Post

Kredyt hipoteczny i stałe oprocentowanie - czy to się opłaca?

POLSKA

Z wakacji kredytowych mogą chcieć skorzystać wszyscy uprawnieni kredytobiorcy – uważa KNF. Czy wakacje kredytowe pogrążą banki?

%d bloggers like this: