Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

FRANK SZWAJCARSKI DROŻEJE. CO ROBIĆ Z KREDYTEM FRANKOWYM? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Z nami jest Kacper Jankowski, wiceprezes Kancelarii Votum S.A. Dzień dobry.

KACPER JANKOWSKI, KANCELARIA VOTUM: Witam, dzień dobry. Witam Państwa.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Jak wygląda sytuacja liczby pozwów i ugód kredytowych, jeżeli chodzi o umowy frankowe, biorąc pod uwagę sytuację drożejącego franka, który osiągnął w ostatnich dniach rekordy swojej wartości względem złotego?

KJ: Ostatnio pojawiły się informacje płynące z blisko 50 sądów okręgowych z naszego kraju, że ilość nowych, wytoczonych przeciwko bankom pozwów, mających związek z kredytami frankowymi zmalała mniej więcej o 1% w stosunku do zeszłego roku. Natomiast nie jest to pełna baza sądów, gdyż jak wiemy sądów okręgowych w Polsce mamy między 50 a 60. Więc jeżeli miałbym to odnieść do tego, co się działo w zeszłym roku, uznałbym, że ta liczba jest, powiedziałbym bardzo zbliżona, żeby nie powiedzieć tożsama. Natomiast z pewnością zmienił się odsetek klientów kredytów frankowych, którzy zaczęli interesować się dochodzeniem roszczeń na etapie postępowania sądowego. I to wynika właśnie z tego, po ile aktualnie wyceniany jest frank szwajcarski, a tutaj wspomnę, że chociażby od 1 stycznia wartość franka szwajcarskiego wzrosła o 11%, więc o 11% wzrosła zarówno rata, jak i aktualne zadłużenie do spłaty przeciętnego frankowicza. I od początku, gdy te umowy były udzielane chociażby od 2008 roku, ta rata wzrosła o około 144 procent. Więc wycena franka szwajcarskiego jest mocną motywacją, żeby tą sprawę do sądu skierować. Takim, myślę najlepszym miarodajnym okresem, co się dzieje aktualnie, a mamy sierpień 2020 roku. Warto porównać właśnie te miesiące w skali oraz 2021-2022. Sierpień jest stosunkowo zarówno w sądach, jak i w aktywności klienckiej najgorszym miesiącem. Natomiast w tym roku jest zupełnie inaczej. Lipiec był dla nas, jako grupy kapitałowej reprezentującej interesy ponad 30 tysięcy frankowiczów drugim, najlepszym miesiącem w tym roku i wielce prawdopodobnie, że sierpień będzie podobny. Jeżeli chodzi o intensywność odwiedzania naszych stron internetowych, wypełniania formularzy, złożonych próśb o analizę. No to muszę powiedzieć, że mamy ponad dwa i pół krotność tego, co mieliśmy w zeszłym roku w tym samym okresie.

MD: A przypomnijmy, że nie tylko frank szwajcarski drożeje jako taki, ale też na wysokość rat oraz na wartość franka szwajcarskiego wpływa. Podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii zaczęła się w czerwcu, oznaczała początek zacieśniania polityki monetarnej i będzie niestety dla frankowiczów, kontynuowana. Spodziewane są podwyżki we wrześniu. Do marca mogą mieć poziom nawet docelowo pół punktu procentowego w marcu przyszłego roku – takie są przewidywania niektórych ekonomistów. Wracając do kwestii franków: słyszeliśmy takie głosy, (również padały na naszej antenie), że klienci, że frankowicze niechętnie składają wnioski do banków, pozwy do banków ze względu na olbrzymią liczbę takich spraw, które do sądów trafiają. W Warszawie to może być nawet 1500 spraw na jednego sędziego. Czy Pan może potwierdzić taką niechęć klientów?

FRANK SZWAJCARSKI DROŻEJE. CO ROBIĆ Z KREDYTEM FRANKOWYM? (ROZMOWA)

KJ: Powiem tak: warto pamiętać, że w 2019 roku, w listopadzie weszła nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która powiedziała wprost, że bank można pozwać według dwóch właściwości: Pierwsza, to jest miejsce zamieszkania powoda, czyli klienta-frankowicza, a druga to względem miejsca „zamieszkania” banku. I powiem szczerze, że ta informacja była bardzo korzystnym rozwiązaniem dla kredytobiorców frankowych, gdyż to pozwoliło na rozładowanie sądów warszawskich. Natomiast jeżeli chodzi o statystyki, kiedy są wyznaczane terminy, to rzeczywiście Sąd Okręgowy w Warszawie, dokładnie 28 wydział frankowy” i Sąd Okręgowy w Olsztynie – to są dwa sądy, które spośród tych pięćdziesięciu kilku wypadają najgorzej. Mogę podzielić się taką statystyką, że w 2023 roku na ponad 26 tysięcy spraw, które mamy w sądzie, mamy wyznaczone 1400 rozpraw na 2023 r. i 45 na 2025. I tylko o jedną na 2025. Natomiast jeżeli chodzi o to porównanie 1400 rozpraw w 2023 roku, to chociażby we wrześniu mamy ich już wyznaczonych na ponad 1700. Więc powiem, że problem dotyczy niewielkiej części frankowiczów, którzy po prostu procesują się w województwie mazowieckim. Natomiast jest bardzo istotny, zauważalny i należy rzeczywiście się mu na bieżąco przyglądać, bo postępowania frankowe nie mogą trwać tak długo.

MD: Panie mecenasie. Minuta została do końca programu. A muszę zapytać, czy spodziewa się Pan znaczącej zmiany po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej 8 września? (Sprawa ma dotyczyć wykorzystania kapitału przez klientów, których umowa zostanie unieważniona przez sąd).

KJ: Nie spodziewam się tutaj istotnej zmiany. Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, orzecznictwo polskie, to jest orzecznictwo prokonsumenckie. Więc ja myślę, że te trendy, które aktualnie panują, zostaną utrzymane. Mogę podzielić się także tą informacją, że my obecnie w naszych szeregach mamy dwa wyroki korzystne przeciwko bankom w zakresie pozwów o bezumowne korzystanie z kapitału. Sądy powiedziały wprost, że takie roszczenie bankom się nie należy. Natomiast to, co uważam – to wrzesień oraz czwarty kwartał będą najintensywniejsze historycznie, więc te statystyki, które prezentowane są, będą znacznie rosły.

MD: To do najbliższego razu, panie prezesie. Kacper Jackowski, wiceprezes Votum S.A., był naszym gościem. Bardzo dziękuję za rozmowę.

KJ: Dziękuję za zaproszenie.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

FRANK SZWAJCARSKI DROŻEJE. CO ROBIĆ Z KREDYTEM FRANKOWYM? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV