Frank w piątek ustanowił nowy rekord – kosztował aż 4 zł 85 groszy. To o prawie 10 groszy więcej, niż poprzedni rekord – ustanowiony ledwie wczoraj. Cena franka na półtora grosza zbliżyła się do ceny euro – które też jest bliskie rekordu. Od najwyższej w historii ceny zamknięcia z 19 lutego 2004 roku w piątek wieczorem dzieliły nas zaledwie 3 grosze. Dalej od historycznego rekordu z października 2000 roku jest dolar – ale dolar drożeje w jeszcze szybszym tempie, niż euro. Bo umacnia się również wobec wspólnej europejskiej waluty. Za jedno euro w piątek trzeba było płacić poniżej dolara i 10 centów.
NBP broni złotego – jak długo będzie w stanie to robić?
Główne waluty drożeją wobec złotego – mimo, że NBP i Ministerstwo Finansów bronią jego kursu. NBP w piątek około 17-stej poinformował, że sprzedał na rynku walutowym „pewną ilość walut”. Taka sprzedaż walut to interwencyjne zakupy złotego, które mają powstrzymać wyprzedaż. Problem w tym, że NBP w tym tygodniu interweniował już trzy razy – i za każdym razem umacniał złotego na zaledwie kilka godzin. Tymczasem każda taka interwencja oznacza, że NBP pozbywa się części swoich rezerwa walutowych. Bank nie podaje co prawda nigdy co kryje się za formułą „pewna ilość walut” – żeby nie ułatwiać funduszom grającym na spadek złotego obliczania jak długo NBP będzie jeszcze gotowy bronić złotego. Ale żaden bank centralny nie jest w stanie robić tego w nieskończoność.
Stopy w górę – frank i euro w dół?
Analitycy, z którymi rozmawiała telewizja BIZNES24 nadziei na zatrzymanie lawinowej wyprzedaży polskiej waluty upatrują w potencjalnej zaskakującej dla rynku podwyżce stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej spotyka się w tej sprawie w najbliższy wtorek, ósmego marca. Problem w tym, że ratując posiadaczy kredytów we frankach i euro – RPP może pogrążyć osoby zadłużone w złotych. Podwyżka głównej stopy NBP spowoduje bowiem wzrost rynkowych stóp procentowych (WIBORu), od których uzależnione jest oprocentowanie średnio- i długoterminowych kredytów złotowych.
Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV