Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

FOTOWOLTAIKA W PRZYSZŁYM ROKU BEZ ZMIAN. CZY WARTO SIĘ SPIESZYĆ Z PANELAMI?

Prąd z paneli słonecznych w przyszłym roku po staremu. Z Sejmu wycofany został projekt ustawy zmieniający zasady na których właściciele paneli fotowoltaicznych rozliczają się z zakładem energetycznym.

Jak dostać dopłaty do paneli fotowoltaicznych?
Jak dostać dopłaty do paneli fotowoltaicznych? FOT.: Gustavo Fring, Pexels

To duża ulga dla przedsiębiorców działających w branży fotowoltaicznej – w Polsce takich firm jest – według wpisów PKD – aż 20 tysięcy. Największa to giełdowy Columbus Energy, wart ok. 1.9 miliarda złotych. Dwa miesiące przed końcem roku firmy montujące panele nie wiedziały, czy po nowym roku nadal będą miały zlecenia – czy też rynek się załamie i będą musiały zwalniać pracowników.
Obecne zasady są takie, że właściciel paneli odzyskuje od zakładu energetycznego 80% energii wprowadzonej do sieci. Czas na odzyskanie tej energii to 12 miesięcy, a okres rozliczeniowy dla każdego posiadacza paneli zaczyna się w dniu, w którym po raz pierwszy wprowadził do sieci energię z paneli.

CZYTAJ TEŻ: JAKIE DOPŁATY DO PANELI W PRZYSZŁYM ROKU? NFOŚiGW ODPOWIADA (ROZMOWA)

Fakt, że projekt ustawy zmieniającej te zasady został wycofany z Sejmu nie oznacza, że nie warto się spieszyć z zamontowaniem paneli przed końcem roku. Pierwszy powód – to drożejące panele. Podobnie jak wiele innych części elektronicznych – także paneli, czy sterowników do nich dotyka fala podwyżek. Po drugie – ulga podatkowa. Koszt budowy paneli można wliczyć do podstawy opodatkowania. Przy średniej cenie instalacji w okolicach 30 tys. złotych i 32-procentowej stawce PIT – dla osób które rozliczają się według II progu podatkowego – daje to maksymalnie 9.6 tys. złotych zwrotu podatku. Ponad 3 razy więcej, niż dopłaty z tytułu programu Mój Prąd. I trzeci powód to ocieplenie klimatu. Im więcej mamy OZE – tym mniej emitujemy dwutlenku węgla.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

FOTOWOLTAIKA W PRZYSZŁYM ROKU BEZ ZMIAN. CZY WARTO SIĘ SPIESZYĆ Z PANELAMI?

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak będą się kształtowały ceny prądu dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Michałem Hetmańskim, prezesem Fundacji Instrat.

BIZNES I POLITYKA

Polska utrzymała 22. miejsce w najnowszym zestawieniu krajów atrakcyjnych dla inwestycji w sektor energetyki odnawialnej - EY Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI), podała...

FINANSE OSOBISTE

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Miliard złotych ma przeznaczyć rząd na czwartą edycję programu Mój Prąd. Może Pan potwierdzić tę kwotę? PAWEŁ MIROWSKI, NFOŚIGW: Tak, rzeczywiście....

OSZCZĘDZANIE

Skończyły się pieniądze w trzeciej edycji programu "Mój prąd". Ponad półmiliardowy budżet wyczerpał się po niewiele ponad trzech miesiącach od jego uruchomienia. NFOŚiGW nie...

%d bloggers like this: