Jak dostać dopłaty do paneli fotowoltaicznych?
Dla kogo dotacja na panele fotowoltaiczne i ile można dostać? Marcin Dobrowolski rozmawia z wiceprezesem NFOŚiGW Pawłem Mirowskim.
MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Według szacunków Biznes24 wyczerpały się już środki w ramach bieżącej puli programu Mój Prąd. Jeśli ktoś dziś chciałby montować fotowoltaikę- to dopłaty już nie otrzyma. A przynajmniej z tego programu. Naszym gościem jest Paweł Mirowski- wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiedzialny między innymi za programy Mój Prąd i Czyste Powietrze. Dzień dobry Panie prezesie.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
PAWEŁ MIROWSKI: Dzień dobry witam Państwa, witam Pana redaktora.
MD: Czy może Pan potwierdzić nasz szacunek, o tym, że te środki przeznaczone na program Mój Prąd 3.0 już się wyczerpały?
PM: Uśmiecham się, bo z radością muszę przekazać, że to są błędne informacje. Środki z programu Mój Prąd 3.0 są jeszcze dostępne i liczymy na to, że kolejne wnioski będą spływały. Na dzień dzisiejszy tych wniosków mamy 146 tysięcy. Natomiast przypomnę, że alokacja środków w tej trzeciej odsłonie to są 534 miliony złotych.
Jeżeli przeliczymy to na dotację, którą można uzyskać- 3 tysiące złotych, to powinno nam starczyć środków na około 178 tys. wniosków. Zatem, jak łatwo sobie przeliczyć- te środki nie jeszcze są. Dziennie spływa w tej chwili około tysiąca sześciuset wniosków, więc jeżeli wykonamy obliczenia to pokażą nam one, że na około 20 dni tych środków przy tej ilości spływających wniosków powinno jeszcze starczyć.
MD: Cieszą nas takie informacje. Szacunek oczywiście był dokonany na podstawie tempa spływania środków w pierwszych tygodniach obowiązywania programu. Świetnie, że jeszcze pozostała. Więc drodzy Państwo, jeżeli chcą Państwo skorzystać z dopłat, to jeszcze można się o to postarać.
Ale nie tylko Mój Prąd daje prawo do uzyskania dopłaty do fotowoltaiki. Bo dofinansowanie do fotowoltaiki jest także wpisane w program Czyste Powietrze, którym także się Pan opiekuje. Można dostać 5 tysięcy złotych na instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW. Jakie trzeba spełniać warunki?
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV
PM: Tak, rzeczywiście wprowadzając w maju ubiegłego roku zmiany w programie Czyste Powietrze umożliwiliśmy również uzyskanie dotacji, tak, jak Pan redaktor powiedział do pięciu tysięcy złotych, na instalację fotowoltaiczną w programie Czyste Powietrze. Ale żeby uzyskać tę dotację trzeba wymienić źródło ciepła, które w tej chwili mamy- źródło na paliwo stałe na inne źródło wskazane w programie i dopuszczone zgodnie z listą, która funkcjonuje w programie i ułatwia też wybranie tego właściwego źródła ciepła opuszczonego w ramach regulaminu.
To jest taki główny warunek, który trzeba spełnić, aby tę dotację na fotowoltaikę otrzymać. Więc być może zainstalować pompę ciepła, do tego dobrać fotowoltaikę, albo też ogrzewanie elektryczne, które jest możliwe w programie do zastosowania, jako to właściwe, zgodne z regulaminem. Tak więc tutaj mamy możliwość uzyskania do 5 tysięcy złotych na fotowoltaikę.
MD: Mówi Pan z taką łatwością- pompa ciepła to nie jest taki mały wydatek, bo to już musimy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Natomiast mimo wszystko 5 tysięcy może być tutaj…
PM: No tak, ale dotacja na pompy ciepła również w programie Czyste Powietrze i to w zależności jaka to jest pompa ciepła, czy wysoko sprawna, czy troszkę gorsza to dotacje trochę większe, albo całkiem pokaźne powyżej 20 tysięcy złotych do pompy ciepła możemy otrzymać. Przypomnę, że w tym podwyższonym poziomie dofinansowania do 60 proc. kosztów możemy uzyskać w programie Czyste powietrze. Więc wtedy nie tylko do fotowoltaiki, ale do źródła ciepła oczywiście dodatkowe dofinansowanie także będzie przysługiwało.
MD: Panie prezesie, kiedy możemy spodziewać się jakichś założeń wytycznych do programu Mój Prąd 4.0- o ile dobrze liczę kolejne tury?
PM: No tak, numerujemy sobie te kolejne edycje. Rzeczywiście patrząc na kolejny numer, to będzie 4:0. Cały czas jesteśmy i obserwujemy ten proces dyskusji nad rozliczeniem prosumentów, nad tym zaproponowanym projektem poselskim, bo taki jest w obiegu w tej chwili, taki jest dyskutowany w parlamencie- w komisjach sejmowych i tutaj wstrzymujemy się z tym ogłaszaniem tego nowego modelu aż do ustaleń tego systemu rozliczania prosumentów, bo wiadomo, że nie będzie- przynajmniej takie są wskazania, nie będzie opierał się na tym systemie upustów, który obecnie obowiązuje a będzie nowym systemem rozliczania.
Jakim? To pewnie po ustaleniach w komisjach decyzje zapadną. I tutaj będziemy na to nakładali nową odsłonę programu Mój Prąd 4.0. Ale oczywiście w obiegu zostają dalej te komponenty- na pewno częścią wspólną, którą przekazywaliśmy już i mogę powiedzieć teraz będzie to, że będziemy specjalne modele finansowania przeznaczali na to, aby konsumować energię elektryczną w miejscu jej wytworzenia. To naprawdę usilnie będziemy promowali także dofinansowaniem, bo taka jest przecież idea energetyki prosumenckiej: wytwarzamy prąd i konsumujemy go na własne potrzeby. A te dodatkowe komponenty będą to umożliwiały i ułatwiały zastosowanie takiego modelu.
MD: Panie prezesie: ponad 100 miliardów złotych było zadeklarowane na wieloletni plan Czyste Powietrze. Zbliżamy się do sezonu grzewczego. Jeżeli ktoś chce przeprowadzić modernizację, to powinien już to robić. To jest ostatni dzwonek aby tego dokonać. Jakie założycie sobie cele na rok 2021? I na jakim jesteśmy etapie wykonania tych celów?
PM: Właściwie cele monitorujemy na bieżąco i jeżeli spojrzymy i porównamy rok do roku, to w ubiegłym roku tych wniosków tygodniowo do wojewódzkich funduszy wpływało około dwóch tysięcy. Teraz tych wniosków tygodniowo w wojewódzkich funduszach składane jest około czterech, czterech i pół tysiąca.
Dołożyliśmy, tak jak przypomnę w lipcu możliwość uzyskania kredytu, my razem z bankami oczywiście uruchomiliśmy tę ścieżkę bankową. To też spowodowało już pewien wzrost, ale liczymy, że ten proces jest cały czas w rozwoju i kształtuje się. Chcielibyśmy, żeby w końcówce roku około pięciu tysięcy wniosków było składanych tygodniowo. To będzie ten cel, który osiągniemy.
CZYTAJ TEŻ: MÓJ ELEKTRYK DLA FIRM – OD DZIŚ NABÓR
MD: Trzymamy kciuki. Paweł Mirowski- wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej był naszym gościem. Dziękuję bardzo.
PM: Dziękuję bardzo.