Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

FITCH PODNOSI PROGNOZY DLA POLSKI

W tym roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie 2,8 proc. a w przyszłym wzrost naszego PKB przyspieszy do 3,2 proc. Tak przynajmniej uważają analitycy Fitch, jednej z trzech największych na świecie agencji ratingowych.

RATING POLSKI

W raporcie Fitch wskazuje, że wynik za pierwszy kwartał 2024 r. na poziomie 2 proc. był napędzany przez wzrost wydatków gospodarstw domowych i wydatków rządowych, przy czym zapasy stały się mniejszym hamulcem, podczas gdy handel netto i wzrost inwestycji pozostały słabe. Dalsze ożywienie ma wynikać ze stopniowego odbicia konsumpcji prywatnej i inwestycji.

Agencja wskazuje bowiem, że dwucyfrowy wzrost płac nominalnych, zwiększone świadczenia socjalne i znaczny spadek inflacji wspierają wydatki gospodarstw domowych.

Przy okazji Fitch ocenia, że Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie utrzyma do końca 2024 r. stopy procentowe na poziomie 5,75 proc., a w przyszłym obniży je łącznie o 100 pb.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSPORT

Jednym z głównych tematów na europejskich giełdach – obok amerykańskiej kampanii wyborczej jest kurs ikony tanich linii lotniczych. Ryanair znalazł się dzisiaj na imponującym...

DŁUG PUBLICZNY

Mocno rośnie zadłużenie w stosunku do PKB naszego kraju. I zdaniem ekonomistów będziemy zadłużać się coraz bardziej. CZYTAJ TEŻ: WIDMO WIBOROWEGO TSUNAMI NAD BANKAMI...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Mieszkanie we włoszech, albo dom we Włoszech. Jak bezpiecznie kupić nieruchomość nad Tybrem? Radzi Marcin Kwapiński, radca prawny, który jako polsko-włoski prawnik pomaga w...

INNE

Niewykluczone, że tarcze na pra zostaną z nami jeszcze w przyszłym roku. Rozmowy w tej sprawie zapowiedział Andrzej Domański, minister finansów.