Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

FIRST REPUBLIC BANK UPADNIE?

First Republic Bank się chwieje – upadnie jak SVB?

FIRST REPUBLIC BANK

Czy szykuje się kolejna odsłona kryzysu bankowego za oceanem? First Republic Bank przyznał, że od początku stracił ponad 100 miliardów dolarów depozytów, czyli ponad 40 proc. wszystkich pieniędzy klientów. W efekcie w handlu posesyjnym akcje banku tracą ponad 20%.

Klienci banku masowo zaczęli wypłacać z niego swoje pieniądze, bojąc się, że upadnie tak jak Silicon Valley Banku. W zatrzymaniu pieniędzy klientów bankowi z San Francisco nie pomógł fakt, że w marcu 11 największych amerykańskich banków zdeponowało w First republik łącznie 30 mld dol. depozytów by zatrzymać odpływ klientów.

Jak przyznał Neal Holland, dyrektor finansowy First Republic po zamknięciu kilku banków w marcu także FRB doświadczył bezprecedensowego odpływu depozytów.

CZYTAJ TEŻ: WZROSTOWY DEBIUT DB ENERGY NA GPW

First Republic poinformował również, że planuje zmniejszyć koszty, zwalniając w nadchodzących miesiącach 20-25 proc. swojej kadry.

Dane z First Republic napłynęły dzień po tym, jak szwajcarski gigant bankowy Credit Suisse także ujawnił skalę masowego wycofywania wkładów bankowych, które doprowadziło do akcji ratunkowej wspartej przez państwo w zeszłym miesiącu.

Kalifornijski FRB to 14 największy bank w USA pod względem wielkości aktywów – na koniec roku jego aktywa przekraczały 210 mld dol., czyli 870 mld zł. Dla porównania największy polski bank może pochwalić się aktywami dwa razy mniejszymi.

FIRST REPUBLIC BANK UPADNIE?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zakończeniu dzisiejszej sesji, swoimi wynikami podzielił się obuwniczy gigant z Polkowic.

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska uważa, że blokowanie przez polskich transportowców polsko-ukraińskiej granicy jest nie do zaakceptowania i grozi Polsce postawieniem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

KREDYTY

Już 8 stycznia Bank gospodarstwa Krajowego może ogłosić koniec środków na program bezpieczny kredyt na 2%. Jak ocenia prezes PKO Banku Hipotecznego Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz-...

USA

Amerykańska gospodarka ma się jeszcze lepiej niż przewidywał rynek. W 3 kwartale tego roku PKB tego kraju w ujęciu annualizowanym wzrosło aż o 5.2%.

%d bloggers like this: