Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

FIRST REPUBLIC BANK UPADNIE?

First Republic Bank się chwieje – upadnie jak SVB?

FIRST REPUBLIC BANK

Czy szykuje się kolejna odsłona kryzysu bankowego za oceanem? First Republic Bank przyznał, że od początku stracił ponad 100 miliardów dolarów depozytów, czyli ponad 40 proc. wszystkich pieniędzy klientów. W efekcie w handlu posesyjnym akcje banku tracą ponad 20%.

Klienci banku masowo zaczęli wypłacać z niego swoje pieniądze, bojąc się, że upadnie tak jak Silicon Valley Banku. W zatrzymaniu pieniędzy klientów bankowi z San Francisco nie pomógł fakt, że w marcu 11 największych amerykańskich banków zdeponowało w First republik łącznie 30 mld dol. depozytów by zatrzymać odpływ klientów.

Jak przyznał Neal Holland, dyrektor finansowy First Republic po zamknięciu kilku banków w marcu także FRB doświadczył bezprecedensowego odpływu depozytów.

CZYTAJ TEŻ: WZROSTOWY DEBIUT DB ENERGY NA GPW

First Republic poinformował również, że planuje zmniejszyć koszty, zwalniając w nadchodzących miesiącach 20-25 proc. swojej kadry.

Dane z First Republic napłynęły dzień po tym, jak szwajcarski gigant bankowy Credit Suisse także ujawnił skalę masowego wycofywania wkładów bankowych, które doprowadziło do akcji ratunkowej wspartej przez państwo w zeszłym miesiącu.

Kalifornijski FRB to 14 największy bank w USA pod względem wielkości aktywów – na koniec roku jego aktywa przekraczały 210 mld dol., czyli 870 mld zł. Dla porównania największy polski bank może pochwalić się aktywami dwa razy mniejszymi.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BANKI

WELLS FARGO Blisko 6% traciły w handlu przedseyjnym akcje amerykańskiego Banku Wells Fargo. Mimo wyższych od oczekiwań przychodów i zysku na akcję, inwestorów zaniepokoił...

USA

Apple otworzy mechanizm płatności w iPhone’ach dla konkurencji. Amerykańską spółkę zmusiła do tego Unia Europejska. A skorzystają przedsiębiorcy i konsumenci. CZYTAJ TEŻ: RAINBOW CHCE...

RYNKI

Sezon wynikowy na Wall Street otwiera dzisiaj Pepsico. Zyski spółki co prawda przewyższają prognozy analityków, ale spadający popyt w Ameryce północnej nie podoba się...

USA

To co może wpływać na studzenie euforii rynku po danych o inflacji są dane o liczbie wniosków o zasiłek. Amerykański Departament Pracy podał najnowsze...