Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

FIRMY ZATRUDNIAJĄ I ZAMIERZAJĄ ZATRUDNIAĆ (ROZMOWA)

O tym co może zrobić pracodawca gdy rząd podnosi płace minimalne oraz czy firmy zwalniają czy zatrudniają, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Agnieszką Adamiec, eksprtką rynku pracy i kierowniczką rozwoju biznesu w Manpower Polska.

FIRMY ZATRUDNIAJĄ I ZAMIERZAJĄ ZATRUDNIAĆ (ROZMOWA)
Agnieszka Adamiec, ekspertka rynku pracy, kierownik rozwoju biznesu, Manpower

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Porozmawiam teraz z moim i Państwa gościem, którym jest Agnieszka Adamiec z Manpower Polska. Dzień dobry.

AGNIESZKA ADAMIEC, MANPOWER POLSKA: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: W rządzie rozważane są ponoć dwa scenariusze podwyżek płacy minimalnej. O 292 złote lub o 325 złotych. Dużo? Mało? Optymalnie?

AA: To zależy. Na pewno dla pracowników, na pewno dla kandydatów im wyższa podwyżka, tym lepiej. Natomiast dane, które zobaczyliśmy przed chwilą, generują bardzo wysokie koszty dla pracodawców, więc dla nich pewnie niedobrze. Dlatego zawsze to zależy.

NG: A co może zrobić pracodawca? Bo to do nich przede wszystkim kierujemy nasz przekaz, którego już po prostu nie stać na pracownika, a który nie chce zamykać swojego biznesu, nie zamieni nagle etatów na dzieło, bo to pewna kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. To, co zostawić tylko tych niezbędnych, a w przypadku reszty leasingować?

AA: Na pewno skorzystanie z usługi agencji pracy tymczasowej jest dobrym rozwiązaniem. Oczywiście jest to rozwiązanie, z którego można skorzystać czasowo, nie na zawsze, dlatego, że ustawa pozwala nam zatrudniać przez agencję na okres maksymalnie 18 miesięcy.

Natomiast też dobrą odpowiedzią, żeby ulepszać te kadry, które są w tej chwili jest postawienie na zwiększanie ich kompetencji, ich wiedzy poprzez szkolenia – szkolenia wewnętrzne czy też korzystając ze szkoleń zewnętrznych. Żeby też ci pracownicy mogli być bardziej efektywni, niekoniecznie nie zatrudniając ich z zewnątrz.

Natomiast znowu jakby to wszystko zależy od przedsiębiorstwa i wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju kompetencje mają być wykorzystywane na stanowisku.

NG: No a ze zwolnieniami generalnie trzeba uważać, bo jak wynika z przygotowanych przez Państwa danych obecnie dwa razy więcej pracodawców chce zatrudniać, niż zwalniać. 35% pracodawców w Polsce planuje nowe rekrutacje, 44 nie przewiduje zmian w zespołach, 19% pracodawców zapowiada zwolnienia – tak wynika z raportu Manpower Group. A, ja się chciałam zapytać, gdzie są ci pracodawcy, którzy biją się o pracownika? Mam znajomych, którzy poszukują pracy i z tego, co mówią, wcale nie jest tak różowo ani z ofertami, ani ze stawkami.

AA: Tak, rzeczywiście, dlatego, że ten wzrost, który my obserwujemy, jest to wzrost jakby nie równy dla całego regionu Polski. Ten wzrost najintensywniej będziemy obserwować w tym trzecim kwartale po stronie wschodniej. Województwa wschodnie będą zaliczać nawet 25 procentowy wzrost w zatrudnieniu, więc tutaj właśnie ci pracownicy będą obserwować zwiększoną liczbę ogłoszeń. Ale również są to województwa północnozachodnie. Tutaj prognozujemy: 21% przedsiębiorców deklaruje te wzrosty. Na południu czy też w Polsce centralnej te wzrosty są troszeczkę mniejsze. Polska Centralna to jest dodatkowo 16%, więc rzeczywiście tej pracy będzie więcej.

Obserwujemy, że ta prognoza netto dla Polski w kwartale trzecim wyniesie 14% – to jest o 2 punkty procentowe więcej, niż w poprzednim kwartale i jest to też więcej, niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Więc rzeczywiście te nastroje są dobre.

NG: To jeszcze dopytam. Pani Agnieszko, jakiej pracy brakuje, kogo będzie potrzebować? Bo tak powiedziała Pani, że trochę wschód, trochę południe. Nie słyszę nic o Warszawie, więc podejrzewam, że to nie chodzi o pracowników biurowych.

FIRMY ZATRUDNIAJĄ I ZAMIERZAJĄ ZATRUDNIAĆ (ROZMOWA)
Agnieszka Adamiec, ekspertka rynku pracy, kierownik rozwoju biznesu, Manpower

AA: Nie, nie chodzi o pracowników biurowych. To, co obserwujemy, to, co prognozujemy na ten kwartał to znaczący wzrost w energetyce i usługach komunalnych. 40% więcej pojawi się i wzrośnie branża o 40%. Co ciekawe w porównaniu z poprzednim kwartałem energetyka i usługi komunalne, jakby prognozowany był wzrost na poziomie 26%. Zwróćmy uwagę, że w ciągu tych 3 miesięcy dzielących kwartały, no to rzeczywiście ten wzrost jest bardzo duży.

Więc energetyka, usługi komunalne. Na pewno jest to związane z również poleceniami europejskimi ze względu na dekarbonizację. Czy ze względu na wprowadzenie alternatywnych źródeł energii, energii tzw. green, czyli zielonej o mniejszej emisji.

Natomiast na drugim miejscu transport i logistyka. Tutaj zauważymy 27 procentowy wzrost. Co ciekawe, w poprzednim kwartale prognozowany był spadek aż, o 5%, więc widzimy tutaj duży ruch. Więc w logistyce w obszarze pracy magazynowej operatorzy wózków widłowych, ale także pracownicy administracyjni w logistyce będą obserwować więcej ofert.

I wisienka na torcie, co ciekawe i co może uspokoić też część pewnie naszych słuchaczy i widzów to bardzo duża zmiana w obszarze IT. W poprzednim kwartale wzrost dla IT prognozowany był na poziomie 6%. To, co zadzieje się w tym kwartale to wzrost, o 22%, więc rzeczywiście IT odbija się trochę i rzeczywiście tutaj tendencja jest wzrostowa.

NG: Tym pozytywnym akcentem dla wszystkich programistów musimy już kończyć rozmowę. Agnieszka Adamiec, ekspertka rynku pracy i rozwoju biznesu w Manpower Polska była moim i Państwa gościem. Dziękuję bardzo.

AA: Bardzo dziękuję.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

FIRMY ZATRUDNIAJĄ I ZAMIERZAJĄ ZATRUDNIAĆ (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...