Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

FIRMY WRESZCIE NA SWOIM. RZĄD MÓWI JAK PRZEKSZTAŁCI UŻYTKOWANIE WIECZYSTE

Koniec użytkowania wieczystego dla biznesu. Rząd opublikował długo wyczekiwany projekt ustawy i pokazał w nim za ile będzie można przejąć grunt.

ZADŁUŻENIE MIAST
foto: Pexels.com

Jak wynika z projektu, w przypadku przedsiębiorców zastosowany będzie mechanizm identyczny do tego, znanego z ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

CZYTAJ TEŻ: DLACZEGO PALIWO JEST DROGIE? MARŻA ORLENU WCIĄŻ GIGANTYCZNA

Firma, która posiada grunt w wieczystym użytkowaniu płaci na rzecz samorządu lub skarbu państwa opłatę roczną, która stanowi procent wartości działki.

To ważne bo im więcej firma płaci za prawo wieczystego użytkowania tym mniej będzie ją kosztowało nabycie gruntu na własność.

W zależności od obowiązującej stawki procentowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, użytkownik zapłaci za własność gruntu odpowiednio równowartość 6 proc., 20 proc., 40 proc., 60 proc. lub więcej wartości rynkowej gruntu, ale nie więcej niż ta wartość.

Co ważne żeby przekształcenie gruntu z prawa wieczystego użytkowania w prawo własności będzie możliwe tylko na wniosek firmy.

CZYTAJ TEŻ: NOWA USTAWA UMOŻLIWI UWŁASZCZENIE FIRM NA GRUNTACH (ROZMOWA)


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

FIRMY WRESZCIE NA SWOIM. RZĄD MÓWI JAK PRZEKSZTAŁCI UŻYTKOWANIE WIECZYSTE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O debiutującej na GPW a wcześniej notowanej na NewConnect spółce Scope Fluidics rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Piotrem Garsteckim, prezesem Scope Fluidics.

FIRMA

Nowe stawki kilometrówki w 2023 roku.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że firmy coraz częściej się zamykają rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Joanną Wieprow z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

FIRMA

Minimalne wynagrodzenie 2023 - w górę i to aż o 16 procent. A to dopiero pierwsza podwyżka w tym roku. Kolejna od lipca -...

%d bloggers like this: