Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

FIRMY W POLSCE PODNOSZĄ CENY. I NIE ZAMIERZAJĄ PRZESTAWAĆ

Firmy w Polsce podnoszą ceny. W 2021 roku zrobiła to prawie co druga – wynika danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego. A w przyszłym roku podwyżkowy plan ma niemal taka sama grupa firm.

Firmy w Polsce podnoszą ceny

Skala podwyżek – tych planowanych i tych które już się dokonały – może zaskakiwać, chociaż powodu już nie. Przedsiębiorcy ankietowani przez PIE twierdzą, że podwyżki to przede wszystkim efekt wzrostu kosztów. Na pierwszym miejscu wskazują rosnące koszty płac, prawie tak samo duża grupa firm które podniosły ceny swoich produktów skarży się na wzrost cen surowców. Ale już jedna trzecia firm przyznaje, że powodem jest silny popyt na ich produkty.

Firmy w Polsce podnoszą ceny - dlaczego?
Firmy w Polsce podnoszą ceny – dlaczego?

Firmy w Polsce podnoszą ceny i rentowność

Dane o tym jak podwyżka cen wpłynęła na marże w firmach, które zmieniły swoje cenniki pokazuje, że wzrosty cen nie ograniczyły się do powetowania strat z powodu wyższych kosztów. Aż 6 na 10 firm z grupy podnoszących ceny przyznało, że dzięki ruchom cenowym udało im się zwiększyć swoje marże.

Firmy w Polsce podnoszą ceny i marże
Firmy w Polsce podnoszą ceny i marże

Tymczasem z cytowanych w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego danych GUS wynika, że firmy w Polsce już w końcu 2020 roku – czyli przed skokowym wzrostem cen surowców – odzyskały rentowność z czasów przed pandemią. Co w pewnej mierze jest efektem spadku kosztów finansowania, związanego z rekordowo niskimi stopami procentowymi NBP.

Firmy w Polsce - rentowność wg GUS
Firmy w Polsce – rentowność wg GUS

CZYATAJ TEŻ: POLSKI ŁAD. WYKUP PO LEASINGU I PODATEK OD TEJ CZYNNOŚCI (ROZMOWA Z PODATKOWCEM)

Kolejnym powodem, żeby sądzić iż korygowanie przez firmy cenników w górę napędza silny popyt – a nie presja kosztowa – to fakt, że na podnoszenie cen zdecydowało się aż 47% firm w dobrej sytuacji finansowej – wyraźnie więcej, niż firm w średniej i złej sytuacji.

Firmy w Polsce - zmiana cen a sytuacja finansowa
Firmy w Polsce – zmiana cen a sytuacja finansowa

Tegoroczne podnoszenie cen okazało się na tyle korzystne dla wprowadzających je firm, że nie zamierzają z podwyżek rezygnować. Ponad 42% firm planuje w 2022 roku podnieść swoją rentowność. Z tej grupy ponad połowa firm to te, które w 2021 roku podnosiły już ceny.

Firmy w Polsce planują podnosić marże w 2022
Firmy w Polsce planują podnosić marże w 2022

BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy grozi nam recesja w gospodarce i czy jej nadejście jest nieuchronne rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z prof. Grażyną Ancyparowcz, doradcą...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał sześć decyzji dotyczących ukarania influencerów za brak współpracy z UOKiK. Kary wyniosły łącznie 139 tysięcy złotych, a...

POLSKA

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego tempo wzrostu cen w czerwcu było jeszcze wyższe niż w poprzednich miesiącach. Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6%. To...

UE

W czerwcu została odnotowana rekordowa inflacja w strefie euro.

%d bloggers like this: