Ministerstwo klimatu opublikowało nowy, poprawiony projekt ustawy o bonie energetycznym. Uwzględniono w nim część uwag innych resortów, niektórych nie. Stąd protokół rozbieżności.
Ustawa, która ma zacząć obowiązywać od lipca zakłada, że ceny prądu będą zamrożone na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych i na poziomie 693 zł/MWh dla samorządów oraz małych i średnich firm.
W ostatnich tygodniach trwały konsultacje społeczne ustawy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwracał uwagę, że wprowadzenie przepisów bez uzyskania zgody Komisji Europejskiej będzie niezgodne z unijnymi przepisami.
Ministerstwo aktywów państwowych zwróciło uwagę, że resort klimatu przygotował przepisy o zamrożeniu cen energii bez wprowadzenia rekompensat dla sprzedawców prądu. A to oznacza dla nich potencjalne straty jeśli cena hurtowa energii pójdzie w górę. A w konsekwencji – kierowanie roszczeń do skarbu państwa:
„Ponadto zauważyć należy, że brak uwzględnienia rekompensaty udzielonej przez sprzedawców energii kwoty obniżki stanowi ewidentną lukę prawną, która powoduje poniesienie straty przez sprzedawców energii i bez uregulowania systemu rekompensat spowoduje konieczność wystąpienia przez nich z roszczeniami do Skarbu Państwa po zakończeniu procesu udzielania obniżek, tj. po zakończeniu roku 2024”
Ministerstwo klimatu i środowiska opublikowało w piątkowe popołudnie poprawiony projekt ustawy. Uwzględniono część poprawek zgłaszanych przez resorty. Ministerstwo klimatu zasugerowało, że nie uwzględni uwag resortu kierowanego przez Borysa Budkę. Chodzi o rekompensaty dla firm energetycznych, które zdaniem resortu znacząco podwyższyłyby koszt proponowanych zmian:
„[…] wprowadzenie rekompensaty za udzielenie obniżki na rachunku energii elektrycznej wymagałoby zwiększenia środków finansowych przewidzianych na realizację projektu ustawy po jej przyjęciu i wyasygnowania tej dodatkowej kwoty szacowanej na ok. 1,5 mld PLN.”
To może oznaczać, że koszty mrożenia cen energii spadną na firmy energetyczne. Nie wiadomo kiedy rząd zajmie się ustawą dotyczącą cen energii. Tego projektu nie ma we wstępnym planie najbliższego posiedzenia Rady Ministrów.
Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV
Jakie ceny prądu od lipca?
Od lipca cena prądu ma być zamrożona na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych.