Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

FIRMY BĘDĄ BIĆ SIĘ O KONTRAKTY? „DUZI GRACZE SZUKAJĄ BEZPIECZNYCH PIENIĘDZY”

Coraz więcej kłopotów z przetargami. Po pierwsze jest ich mniej i są dużo tańsze, bo o to samo zamówienie bije się dziś kilkakrotnie więcej firm niż rok temu. W kropce są też ci, którzy wygrali przetargi kilka lat lub nawet miesięcy temu, ale dziś z powodu rosnącej inflacji – w tym cen energii i materiałów – muszą dokładać do realizacji umowy. Co w takiej sytuacji?

FIRMY BĘDĄ BIĆ SIĘ O KONTRAKTY? "DUZI GRACZE SZUKAJĄ BEZPIECZNYCH PIENIĘDZY"

O tym, że ceny w przetargach zaczęły spadać mówiliśmy w BIZNES24 już w lipcu. Jak przekazał wtedy w rozmowie jeden z przedstawicieli branży budowlanej, o to samo zamówienie bije się kilkakrotnie więcej firm niż jeszcze rok temu.

O to jak wygląda sytuacja dziś, zapytaliśmy Macieja Fornalczyka, partnera zarządzającego w Comper – Fornalczyk i Wspólnicy. Jak podkreślił, problem dotyczy przede wszystkim branży budowlanej, ale może pojawić się też w przypadku inwestycji długofalowych bądź usług o ciągłym charakterze. Z czego to wynika?

WALORYZACJA KONTRAKTÓW – DLA KOGO?

W kropce są też ci, którzy przetargi wygrali jakiś czas temu, a teraz – z powodu rosnącej inflacji, w tym cen energii i materiałów – nie są w stanie zrealizować umowy bez dokładania własnych środków. Z myślą o nich Prokuratoria Generalna opublikowała ostatnio wskazówki dotyczące waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy przez Skarb Państwa lub inny podmiot publiczny. Jak podkreśla Prokuratoria, waloryzacja jest nie tylko dopuszczalna, ale często wręcz niezbędna – bo wielu wykonawcom może grozić bankructwo.

Maciej Fornalczyk zwrócił jednak uwagę na to, że budżety zamawiających, na przykład samorządów, też nie są z gumy. I waloryzować kontraktów – nawet mimo szczerych chęci – mogą nie mieć z czego. Co wtedy?

Ekspert podkreśla, że zalecenia Prokuratorii na razie nie mają podstawy prawnej.

Oczywiście można wnioskować o waloryzację na podstawie już istniejących przepisów, ale jest to dość odważny ruch i można oczekiwać, że zamawiający publiczni – a to właśnie oni najczęściej stosują przepisy ustawy prawo o zamówieniach publicznych – nie będą skłonni do tego, by samodzielnie podejmować takie decyzje. W szczególności gdy mówimy o dużych kontraktach.

Maciej Fornalczyk

– Natomiast samo podejście czy sama próba zwrócenia uwagi na możliwość waloryzacji wynagrodzeń jest dobrym kierunkiem – podsumowuje ekspert.

SPECUSTAWA O WALORYZACJI

Szersze możliwości w zakresie waloryzacji ma dać specustawa przygotowywana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Pracę nad nią ogłoszono pod koniec czerwca.

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii pracujemy nad przepisami, które wobec  nadzwyczajnej sytuacji związanej ze wzrostami cen wywołanymi putinflacją pomogą przedsiębiorcom w zachowaniu rentowności zawartych kontraktów i w konsekwencji w ich terminowej realizacji. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku epidemii COVID-19, chcemy szybko i sprawnie dostarczyć uczestnikom rynku zamówień publicznych, w tym szczególnie przedsiębiorcom należących do sektora MŚP, odpowiednie wsparcie.

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda

Opracowywany w resorcie rozwoju i technologii projekt ma uzupełnić istniejące regulacje o przepisy dodatkowo gwarantujące możliwość zmian umowy w obecnej sytuacji rynkowej.

Dla umów zawartych przed 1 stycznia 2021 r. wprowadzimy możliwość wprowadzenia klauzul waloryzacyjnych. Natomiast w przypadku tych zawartych po 1 stycznia 2021 r. przygotowane przez nas przepisy pozwolą, po spełnieniu określonych przesłanek, podnieść limity waloryzacyjne przyjęte w zawartych już umowach

Wiceminister Olga Semeniuk

Jak czytamy na stronie resortu, w umowach zawartych przed 1 stycznia 2021 r., w sytuacji gdy wykonawca wykaże zamawiającemu realny wpływ zmiany cen materiałów lub kosztów na koszt realizacji zamówienia, zamawiający w porozumieniu z wykonawcą będą mogli zmienić umowę.

Zrobią to albo waloryzując wynagrodzenie wykonawcy z zachowaniem rozkładu ryzyk pomiędzy stronami 50% na 50% albo zmieniając zakres świadczenia albo termin wykonania umowy lub jej części, lub czasowo zawieszając wykonanie umowy lub jej części.

Projekt nie przewiduje „automatycznej” lub obligatoryjnej waloryzacji. W każdym przypadku będzie badany wpływ aktualnych warunków rynkowych na koszt realizacji danego zamówienia. W przypadku stwierdzenia takiego wpływu waloryzacja wynagrodzenia będzie jedną z dopuszczalnych możliwości zmiany umowy.

CZYTAJ TEŻ: WKRÓTCE BĘDZIE MOŻLIWA WALORYZACJA UMÓW (ROZMOWA)


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

FIRMY BĘDĄ BIĆ SIĘ O KONTRAKTY? "DUZI GRACZE SZUKAJĄ BEZPIECZNYCH PIENIĘDZY"

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co przyczyniło się do tego, że nowych pieniędzy w polskiej gospodarce przybywa mniej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z prof. Marianem Nogą...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że z dostępnych danych wynika, że ubiegły rok może być rekordowy pod względem liczby zarejestrowanych ukraińskich spółek rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24...

FIRMA

Na koniec grudnia 2022 r. łączna liczba lokali oferowanych przez grupę do sprzedaży wynosiła 667 lokali.

%d bloggers like this: