Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

OKRES WYPOWIEDZENIA NA DRODZE POROZUMIENIA WS. TUROWA

Fiasko rozmów polsko-czeskich w sprawie należącej do giełdowej spółki PGE kopalni Turów. Strony nie uzgodniły treści porozumienia. Czeskie media twierdzą, że stronom nie udało się ustalić terminu wypowiedzenia umowy.

OKRES WYPOWIEDZENIA NA DRODZE POROZUMIENIA WS. TUROWA

Portal irozhlas.cz cytuje czeskiego ministra środowiska Richarda Brabeca, według którego wszystko prócz samego czasu trwania umowy jest już uzgodnione i dokument jest gotowy do podpisania. Polska odrzuca jednak okres wypowiedzenia umowy, który – zdaniem polskiej strony – jest niespotykany w umowach międzynarodowych. Ani polskie ministerstwo środowiska, ani czeskie media relacjonujące negocjacje nie podają jednak jak długiego okresu wypowiedzenia żądają Czesi.

Treścią umowy jest finansowanie przez Polskę budowy m.in. muru oporowego, który będzie zabezpieczał tereny wokół Liberca – to miejscowość leżąca po czeskiej stronie, ok. 10 km od granicy z Polską, przed opadaniem poziomu wody gruntowej. Dziennik Hospodarskie Noviny pisze też o budowie ściany filtracyjnej, która ma zapobiegać zasypywaniu przygranicznych terenów pyłem unoszącym się nad kopalnią odkrywkową.

CZYTAJ TEŻ: ZYSKA: TURÓW SKOŃCZY WCZEŚNIEJ?

Do tego dochodzi finansowanie przez Polskę małych projektów wodnych po czeskiej stronie. Tylko w tym ostatnim wypadku wiadomo o jaką chodzi kwotę – fundusz ma być warty ok. 50 milionów euro. To równowartość 100 dni kary, jaką TSUE nałożył na Polskę z powodu niewykonania postanowienia nakazującego Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w Turowie.
Polscy negocjatorzy wrócili do Warszawy – na razie nie wiadomo, kiedy negocjacje zostaną wznowione.

Pod koniec lutego Czesi złożyli do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę na Polskę ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów. We wniosku strona czeska domagała się nakazu wstrzymania wydobycia i rozbudowy polskiej kopalni – co zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca.

W maju Trybunał, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku a 20 września nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

OKRES WYPOWIEDZENIA NA DRODZE POROZUMIENIA WS. TUROWA

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

WIEDZA

Około pół miliarda złotych kosztowała nas afera z Turowem. Czy to dużo? Na pewno. W 1339 roku międzynarodowy Trybunał zasądził od Krzyżaków na rzecz...

BIZNES I POLITYKA

45 milionów euro odszkodowania za Turów już na koncie czeskiego rządu. Polska spieszy się, żeby Czesi jak najszybciej wycofali skargę z TSUE. Co oznacza,...

BIZNES I POLITYKA

Sukces w sprawie Turowa. Po półrocznym sporze Polska zapłaci pół miliarda złotych kar i odszkodowań - których mogła w stu procentach uniknąć, gdyby na...

BIZNES I POLITYKA

Ostatni projekt umowy w sprawie kopalni Turów, który był niedawno negocjowany w Warszawie przez czeską minister Annę Hubaczkovą i polską minister klimatu i środowiska...

%d bloggers like this: