Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

OKRES WYPOWIEDZENIA NA DRODZE POROZUMIENIA WS. TUROWA

Fiasko rozmów polsko-czeskich w sprawie należącej do giełdowej spółki PGE kopalni Turów. Strony nie uzgodniły treści porozumienia. Czeskie media twierdzą, że stronom nie udało się ustalić terminu wypowiedzenia umowy.

OKRES WYPOWIEDZENIA NA DRODZE POROZUMIENIA WS. TUROWA

Portal irozhlas.cz cytuje czeskiego ministra środowiska Richarda Brabeca, według którego wszystko prócz samego czasu trwania umowy jest już uzgodnione i dokument jest gotowy do podpisania. Polska odrzuca jednak okres wypowiedzenia umowy, który – zdaniem polskiej strony – jest niespotykany w umowach międzynarodowych. Ani polskie ministerstwo środowiska, ani czeskie media relacjonujące negocjacje nie podają jednak jak długiego okresu wypowiedzenia żądają Czesi.

Treścią umowy jest finansowanie przez Polskę budowy m.in. muru oporowego, który będzie zabezpieczał tereny wokół Liberca – to miejscowość leżąca po czeskiej stronie, ok. 10 km od granicy z Polską, przed opadaniem poziomu wody gruntowej. Dziennik Hospodarskie Noviny pisze też o budowie ściany filtracyjnej, która ma zapobiegać zasypywaniu przygranicznych terenów pyłem unoszącym się nad kopalnią odkrywkową.

CZYTAJ TEŻ: ZYSKA: TURÓW SKOŃCZY WCZEŚNIEJ?

Do tego dochodzi finansowanie przez Polskę małych projektów wodnych po czeskiej stronie. Tylko w tym ostatnim wypadku wiadomo o jaką chodzi kwotę – fundusz ma być warty ok. 50 milionów euro. To równowartość 100 dni kary, jaką TSUE nałożył na Polskę z powodu niewykonania postanowienia nakazującego Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w Turowie.
Polscy negocjatorzy wrócili do Warszawy – na razie nie wiadomo, kiedy negocjacje zostaną wznowione.

Pod koniec lutego Czesi złożyli do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę na Polskę ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów. We wniosku strona czeska domagała się nakazu wstrzymania wydobycia i rozbudowy polskiej kopalni – co zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca.

W maju Trybunał, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku a 20 września nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Ponad 15 mln euro odejmie Komisja Europejska z funduszy przewidzianych dla Polski. Wczoraj minął ostateczny termin pierwszego wezwania do zapłaty, jakie wystawiła Komisja Europejska...

POLSKA

Polsko-czeskie pięciogodzinne rozmowy ws. kopalni Turów były konstruktywne - oceniła po spotkaniu w Warszawie minister klimatu Anna Moskwa. Z kolei czeska minister środowiska Anna...

BIZNES I POLITYKA

Polski rząd podjął uchwałę, w której podkreśla, że kopalnia i elektrownia Turów muszą działać. W ocenie premiera decyzje, czy Polska będzie płacić kary nałożone...

UE

Kolejny polski projekt umowy w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów jest nie do zaakceptowania dla strony czeskiej - Napisała w mediach społecznościowych rzeczniczka Ministerstwa...