Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

FED ZAŁATWIŁ NAM DROŻSZE PALIWO NA WAKACJE

Zapowiedzi wcześniejszych podwyżek stóp procentowych w USA gwałtownie umocniły dolara – a to oznacza – przy niezmienionej cenie ropy – droższe paliwo na stacjach m.in. w Polsce.

FOT.: BIZNES24

W środę amerykańska Rezerwa Federalna (FED) nieoczekiwanie zaostrzyła ton wobec inflacji, zapowiadając wcześniejsze, niż się spodziewano, zaostrzenie polityki monetarnej.

CZYTAJ TEŻ: FED PODNOSI OCZEKIWANIA INFLACYJNE

Zmiana tonu w komunikacji FED wywołała m.in. skokowe umocnienie dolara wobec złotego – w ciągu kilku minut dolar zdrożał o ok. 5%.

Takie osłabienie złotego, przy niezmienionych cenach ropy, spowoduje, że wkrótce na polskich prawdopodobnie zobaczymy jeszcze wyższe ceny. Na tę nieuniknioną prawidłowość zwrócili uwagę ekonomiści mBanku.

Ropa na zapowiedź zmiany polityki przez FED nie zareagowała – baryłka WTI cały czas notowana jest powyżej 70 dolarów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Niższa akcyza na prąd, niższy VAT na gaz do ogrzewania domów i na prąd. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił tarczę antyinflacyjną - czyli zbiór działań,...

OTOCZENIE MAKRO

Niemiecka gospodarka zwalnia po postpandemicznym wystrzale- ale do poziomu znacznie powyżej wieloletniej średniej wzrostu.

FX

Zmniejszanie skupu aktywów przez Fed o 15 mld dolarów miesięcznie może przyspieszyć - wynika z opublikowanego w środę wieczorem zapisu listopadowej dyskusji Federalnego Komitetu...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Zacznijmy od pandemii. Czy stać nas na kolejny lockdown? PAWEŁ BORYS, PREZES PFR: Przede wszystkim nikt chyba teraz nie planuje wprowadzenia...