Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

FED ZAPOWIADA SERIĘ PODWYŻEK STÓP PROCENTOWYCH. RYNKI W DÓŁ PO KONFERENCJI POWELLA

FED ZAPOWIADA SERIĘ PODWYŻEK
JEROME POWELL, SZEF FED, ZAPOWIADA SERIĘ PODWYŻEK STÓP PROCENTOWYCH

Fed zapowiada serię podwyżek – ale nie rysuje jej kształtu

Początek końca nadzwyczajnych środków w polityce monetarnej ogłosił w środę wieczorem szef Fed. Amerykańska Rezerwa Federalna nie podniosła jeszcze stóp procentowych, ale w komunikacie po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku znalazła się informacja o tym, że czas na podnoszenie stóp nadejdzie wkrótce. Słowo „wkrótce” rynek interpretuje jako „w marcu”. Tym bardziej, że właśnie marzec Jerome Powell oznaczył jako miesiąc, w którym zakończy się program skupu aktywów, w ramach którego Rezerwa Federalna jeszcze w październiku skupowała miesięcznie obligacje rządowe i zabezpieczone hipotecznie za maksymalnie 120 miliardów dolarów.

CZYTAJ TEŻ: FLACJA W STYCZNIU 10 PROCENT? ROZMOWA Z GŁÓWNYM EKONOMISTĄ MINISTERSTWA FINANSÓW (ROZMOWA)

Szef Fed Jerome Powell w bardzo jastrzębim jasno mówił, że nie chodzi o jednorazową podwyżkę stóp – ale o cykl zacieśniania polityki monetarnej. Choć według jego zapewnień członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku nie tyle nie chcą ujawniać, co sami jeszcze nie znają kształtu ścieżki zacieśniania polityki monetarnej.

Rynki w doł – ale „sprawdzam” dopiero nadejdzie

Rynki na mocną zapowiedź serii podwyżek stóp procentowych w USA zareagowały spadkami. W USA indeksy w kilkanaście minut zjechały z nawet trzyprocentowych plusów w okolice zera, a następnie poniżej zera. Ostatecznie tylko Nasdaq zakończył minimalnie na plusie. Rynki azjatyckie zanotowały wyraźne, 2-3 procentowe spadki. Taniało złoto, ropa wytraciła swoje środowe wzrosty. Alfred Adamiec i Piotr Kuczyński – goście programu specjalnego BIZNES24 w czasie którego transmitowaliśmy kluczową dla rynków konferencję Jerome’a Powella – ostrzegali, że w średnim terminie ton rynkom po wystąpieniu Powella nada dopiero czwartkowa sesja w USA.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

FED ZAPOWIADA SERIĘ PODWYŻEK STÓP PROCENTOWYCH. RYNKI W DÓŁ PO KONFERENCJI POWELLA

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Jerome Powell został zaprzysiężony na drugą kadencję jako przewodniczący Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej.

ŚWIAT

Przewodniczący amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził, że Fed nie zawaha się podnosić stóp, dopóki inflacja nie spadnie.

ŚWIAT

A za oceanem senat zatwierdził kandydaturę Jerome'a Powella na drugą kadencję jako szefa amerykańskiej rezerwy federalnej.

USA

Fed podnosi stopy o 50 punktów bazowych i ogłasza początek zacieśniania bilansu. Ale na razie nie zamierza agresywnie walczyć z inflacją.

%d bloggers like this: