Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

USA

FED ZAPOWIADA SERIĘ PODWYŻEK STÓP PROCENTOWYCH. RYNKI W DÓŁ PO KONFERENCJI POWELLA

FED ZAPOWIADA SERIĘ PODWYŻEK
JEROME POWELL, SZEF FED, ZAPOWIADA SERIĘ PODWYŻEK STÓP PROCENTOWYCH

Fed zapowiada serię podwyżek – ale nie rysuje jej kształtu

Początek końca nadzwyczajnych środków w polityce monetarnej ogłosił w środę wieczorem szef Fed. Amerykańska Rezerwa Federalna nie podniosła jeszcze stóp procentowych, ale w komunikacie po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku znalazła się informacja o tym, że czas na podnoszenie stóp nadejdzie wkrótce. Słowo „wkrótce” rynek interpretuje jako „w marcu”. Tym bardziej, że właśnie marzec Jerome Powell oznaczył jako miesiąc, w którym zakończy się program skupu aktywów, w ramach którego Rezerwa Federalna jeszcze w październiku skupowała miesięcznie obligacje rządowe i zabezpieczone hipotecznie za maksymalnie 120 miliardów dolarów.

CZYTAJ TEŻ: FLACJA W STYCZNIU 10 PROCENT? ROZMOWA Z GŁÓWNYM EKONOMISTĄ MINISTERSTWA FINANSÓW (ROZMOWA)

Szef Fed Jerome Powell w bardzo jastrzębim jasno mówił, że nie chodzi o jednorazową podwyżkę stóp – ale o cykl zacieśniania polityki monetarnej. Choć według jego zapewnień członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku nie tyle nie chcą ujawniać, co sami jeszcze nie znają kształtu ścieżki zacieśniania polityki monetarnej.

Rynki w doł – ale „sprawdzam” dopiero nadejdzie

Rynki na mocną zapowiedź serii podwyżek stóp procentowych w USA zareagowały spadkami. W USA indeksy w kilkanaście minut zjechały z nawet trzyprocentowych plusów w okolice zera, a następnie poniżej zera. Ostatecznie tylko Nasdaq zakończył minimalnie na plusie. Rynki azjatyckie zanotowały wyraźne, 2-3 procentowe spadki. Taniało złoto, ropa wytraciła swoje środowe wzrosty. Alfred Adamiec i Piotr Kuczyński – goście programu specjalnego BIZNES24 w czasie którego transmitowaliśmy kluczową dla rynków konferencję Jerome’a Powella – ostrzegali, że w średnim terminie ton rynkom po wystąpieniu Powella nada dopiero czwartkowa sesja w USA.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

FED ZAPOWIADA SERIĘ PODWYŻEK STÓP PROCENTOWYCH. RYNKI W DÓŁ PO KONFERENCJI POWELLA

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Frank powyżej 5 złotych, dolar najdroższy w historii. Ale to nie plany generałów Putina - tylko Fed i SNB tak osłabiły złotego.

RYNKI

Czy Fed zarządzi światową recesję? Dotychczasowe podwyżki stóp w USA na razie nie wystraszyły inflacji konsumenckiej, która co prawda nieco spadła - ale nie...

USA

Jastrzębi szef Fed. Jerome Powell w czwartek podtrzymał plan odważnego zacieśniania polityki monetarnej w USA.

USA

Powell w Jackson Hole: za wcześnie na pauzę w podwyżkach stóp. Szef Fed, czyli amerykańskiego banku centralnego, rozwiał nadzieje na spowolnienie tempa wzrostu stóp...

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: