Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

FED WIDZI PODWYŻSZONE STOPY NA DŁUŻEJ

Fed widzi podwyższone stopy na dłużej – i wyhamowuje w ten sposób wzrosty na amerykańskich giełdach. Inwestorzy poznali protokół z grudniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.

SZEF FED JEROME POWELL
SZEF FED JEROME POWELL

Członkowie FOMC – odpowiednika naszej RPP – przewidują w perspektywie „pewnego czasu” podwyższone stopy procentowe.

Amerykańscy bankierzy centralni dyskutując podwyżce stóp o 50 punktów bazowych mówili o „niedopuszczalnie wysokiej inflacji” oraz o „znaczeniu utrzymania restrykcyjnej polityki pieniężnej” w walce z inflacją.

INFLACJA CPI W USA
INFLACJA CPI W USA, ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Oprócz twardych deklaracji o walce z inflacją znajdującą się na nieakceptowalnym poziomie, członkowie Komitetu Otwartego Rynku powiedzieli jednak także, że skupią się na danych, jakie będą napływały z gospodarki a także, że widzą „potrzebę zachowania elastyczności i opcjonalności” w odniesieniu do polityki pieniężnej. To wypowiedzi, które łagodzą ostry, jastrzębi ton minutek.

CZYTAJ TEŻ: KOLEJNY CIOS DLA MARKA ZUCKERBERGA. META Z GIGANTYCZNĄ UNIJNĄ KARĄ

„Część uczestników podkreślała, że ważne byłoby jasne zakomunikowanie, że spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych nie jest oznaką osłabienia determinacji Komitetu do osiągnięcia celu stabilności cen ani oceny, że inflacja jest już na trwałej ścieżce spadkowej” – czytamy w protokole.

Słowa te padły w czasie grudniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, w czasie którego Fed podniósł stopy do poziomu najwyższego od 15 lat. A jastrzębie zapowiedzi szefa Fed Jerome’a Powella w czasie transmitowanej m.in. w BIZNES24 konferencji wywołały serię czterech spadkowych sesji w USA. I umocniły dolara, chociaż tu zyski były znacznie skromniejsze, niż straty na indeksie DowJones.

Po spotkaniu prezes Fed, Jerome Powell, zaznaczył, że choć poczyniono pewne postępy w walce z inflacją, widzi jedynie oznaki zatrzymania i oczekuje, że stopy procentowe utrzymają się na wyższych poziomach nawet po ustaniu wzrostu cen.

Z minutek FED wynika, że żaden członek Komitetu nie spodziewa się obniżek stóp procentowych w 2023 r.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

FED WIDZI PODWYŻSZONE STOPY NA DŁUŻEJ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Fed podniósł główną stopę procentową w USA o 25 pb. do przedziału 4,50-4,75 proc. FOMC powtórzył, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą właściwe.

USA

Fed podnosi stopy w USA o 25 punktów bazowych. Obecny zakres głównej amerykańskiej stopy procentowej to 4.5 - 4.75%.

RYNKI

Jeszcze tylko dwie podwyżki stóp w USA i koniec zacieśniania - obstawiają rynki. Stopy mogą dojść nawet do 5.5 procent - sygnalizują członkowie Federalnego...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach finansowych amerykańskich banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Michałem Stajniakiem, analitykiem w X-Trade Brokers.

%d bloggers like this: