Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FX

FED PODNOSI OCZEKIWANIA INFLACYJNE

Rezerwa Federalna zwiększyła w środę swoje oczekiwania inflacyjne na 2021 r., wynika z podsumowania prognoz gospodarczych amerykańskiego banku centralnego.

Fed spodziewa się, że inflacja w tym roku osiągnie 3.4% – znacząco powyżej swoich wcześniejszych szacunków, które mówiły o średniorocznym wroście cen na poziomie 2.4% r/r. Fed również nieznacznie podniósł swoje szacunki inflacji PCE na lata 2022 i 2023.

Oczekuje się, że inflacja bazowa PCE wyniesie 3.0% w 2021 r., w porównaniu z marcową prognozą 2.2%. Bazowy PCE na 2022 r. jest obecnie oczekiwany na poziomie 2.1%.

CZYTAJ TEŻ: DEUTSCHE BANK: FED NAKRĘCA TYKAJĄCĄ INFLACJĘ

Amerykanom- podobnie jak mieszkańcom większości państw zamożnej północy – doskwiera rosnąca inflacja. W maju pierwszy raz od sierpnia 2008 roku roczny wzrost cen wyniósł 5%.

CZYTAJ TEŻ: USA: INFLACYJNY SZOK!

CZYTAJ TEŻ: YELLEN NIE OBAWIA SIĘ WZROSTU INFLACJI

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Inflacja nie odpuszcza. We wrześniu 2021 roku. Inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii, czyli tzw. inflacja bazowa wyniosła 4,2 proc....

UE

Narodowy Bank Węgier podniósł główną stopę procentowa nad Dunajem o kolejne 15 punktów bazowych i obecnie koszt pieniądza wynosi tam już 1,8 procent

USA

FED może zacząć w przyszłym miesiącu ograniczanie skupu aktywów - wynika z opublikowanego wczoraj protokołu z wrześniowego posiedzenia.

FIRMA

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Drewno sosnowe potaniało o 3,4 proc. miesiąc do miesiąca. To nie jest duży spadek ale ciekawy, być może początek trendu. Cena...