Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

FED ROZPOCZYNA ZMNIEJSZANIE SKUPU AKTYWÓW. PODWYŻKA STÓP JUŻ ZA ROK? (OGLĄDAJ KONFERENCJĘ J. POWELLA)

FED rozpoczyna zmniejszanie comiesięcznego skupu aktywów. Już w listopadzie kupi obligacje warte maksymalnie 105 miliardów dolarów – to o 15 miliardów mniej, niż w październiku. Amerykański bank centralny dołącza też do EBC z obawami, że podwyższona inflacja szybko nie minie.

O 19:30 polskiego czasu rozpocznie się konferencja szefa FED Jerome’a Powella.

Federalny Komitet Otwartego Rynku poinformował w swoim komunikacie po środowym posiedzeniu, że już w listopadzie zmniejszy o 10 mld dolarów wartość zakupów obligacji skarbowych USA i o 5 mld dolarów wartość obligacji zabezpieczonych hipotecznie. I zamierza w tym tempie ograniczać (ta operacja w języku Fed nazwana została „taperingiem” – od dość archaicznego słowa „taper”, czyli „pocieniać”) – program skupu aktywów. Tempo 15 miliardów dolarów miesięcznie oznacza, że ostatnie obligacje FED zakupi we wrześniu 2022 roku, a to – zdaniem analityków – otworzy przestrzeń do podwyżki stóp procentowych. FED nie chce bowiem jednocześnie skupować aktywów – czyli luzować politykę monetarną – i podnosić stóp – czyli tę politykę zacieśniać z innej strony.

CZYTAJ TEŻ: EBC – INFLACJA WRACA NA PIERWSZY PLAN PO 20 MIESIĄCACH Z PANDEMIĄ

FED w czwartkowym komunikacie utrzymuje, że podwyższona inflacja jest przejściowa – ale mniej stanowczo, niż jeszcze przed miesiącem. Amerykański bank centralny dołącza w ten sposób do Europejskiego Banku Centralnego, który w ubiegłym tygodniu – pierwszy raz od wybuchu pandemii – za główne ryzyko uznał rosnącą inflację, a nie poziom zakażeń SARS-COV2.

Czwartkowa decyzja FED spowodowała wyraźnie – ale krótkotrwałe – osłabienie dolara wobec euro. Już po około kwadransie od publikacji komunikatu dolar zaczął odrabiać straty. Trwalsza okazała się poprawa amerykańskich indeksów – S&P wyszedł na plus, a DJIA wyraźnie zmniejszył straty.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

FED ROZPOCZYNA ZMNIEJSZANIE SKUPU AKTYWÓW. PODWYŻKA STÓP JUŻ ZA ROK? (OGLĄDAJ KONFERENCJĘ J. POWELLA)

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Jerome Powell został zaprzysiężony na drugą kadencję jako przewodniczący Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej.

ŚWIAT

Przewodniczący amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził, że Fed nie zawaha się podnosić stóp, dopóki inflacja nie spadnie.

ŚWIAT

A za oceanem senat zatwierdził kandydaturę Jerome'a Powella na drugą kadencję jako szefa amerykańskiej rezerwy federalnej.

ŚWIAT

Chiny także mierzą się z wyższą niż zakładano inflacją. Zgodnie z dzisiejszym odczytem w kwietniu ceny towarów i usług wzrosły o 2.1% r/r a...

%d bloggers like this: