Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

FAKTURY PO STAREMU. KSeF ODROCZONY, ALE PEWNY (ROZMOWA)

O tym, że odroczenie KSeF będzie a wprowadzenie jest pewne, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem Juszczykiem, doradcą podatkowym inFaktu.

FAKTURY PO STAREMU. KSeF ODROCZONY, ALE PEWNY (ROZMOWA)
Piotr Juszczyk, doradca podatkowy InFakt

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Z nami jest Piotr Juszczyk, doradca podatkowy inFaktu. Dzień dobry Piotrze.

PIOTR JUSZCZYK, INFAKT: Dzień dobry, witaj.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: KSeF: Został odroczony, ale jego wprowadzenie jest pewne. Kiedy to się może stać?

PJ: No, to jest chyba pytanie, które dzisiaj wielu podatników i przedsiębiorców sobie zadaje. Przede wszystkim zgodnie z ustawą, którą podpisał prezydent zeszłego roku, KSeF ma zacząć obowiązywać od 1 lipca. I teraz trzeba jeszcze zmienić ustawę. I mam nadzieję, że w tej nowelizacji poznamy też ten termin. W mojej ocenie najszybciej chyba ten termin poznamy jednak na wiosnę no, bo teraz jeszcze ma się odbyć audyt, a audyt też potrwa.

Nawet patrzyłem w specyfikację warunków zamówienia, no to przede wszystkim podzielony jest na dwie części. Jedna ma trwać 15 dni, druga 30 dni – raport. No, w mojej ocenie, co najmniej 2 miesiące teraz zanim poznamy jeszcze raport i potem dopiero minister finansów zobowiązał się, że poda nam nowy termin wdrożenia systemu KSeF.

MD: Jak to należy wprowadzić? Jednorazowo, czy etapami? Pojawiają się różne głosy, aby części najmniejszych przedsiębiorców dać jeszcze więcej czasu. Jak to wprowadzić, aby tym razem było dobrze i aby uniknąć chaosu, stresu, strachu?

FAKTURY PO STAREMU. KSeF ODROCZONY, ALE PEWNY (ROZMOWA)
Piotr Juszczyk, doradca podatkowy inFakt

PJ: W mojej ocenie nie ma potrzeby wprowadzania etapami, zwłaszcza podzielenia np. na duże przedsiębiorstwa i małe firmy. Z uwagi, że i tak w przypadku małych przedsiębiorców, gdyby tak się stało, że na przykład byłyby opóźnione w późniejszych terminach zacząłby obowiązywać KSeF, to i tak w gruncie rzeczy pewnie musiałyby sięgać do systemu, chociażby tankując na stacji benzynowej. To też może okazałoby się, że i tak musiałyby odbierać faktury w systemie KSeF.

To, co minister finansów wskazał, to przede wszystkim, że mamy błędy w samym systemie i brak jest przepustowości. Tak, że tu nie leży po stronie przedsiębiorstw w mojej ocenie problem, a problem właśnie jest technologiczny. I ten problem jak najszybciej trzeba rozwiązać. Natomiast dzielenie etapami na wejście w KSeF, gdzie ma to obowiązywać wszystkie firmy, może w mojej ocenie przysporzyć więcej problemów, niż gdy zaczną wszystkie firmy korzystać z krajowego systemu e-faktur.

MD: Przyglądałeś się procesom wdrożeniowym systemowi w firmach. Gdzie były największe problemy?

PJ: Myślę, że tu chodzi o obieg dokumentów… I inaczej: przy mikro i małych przedsiębiorstwach raczej nie spodziewałbym się większych problemów z uwagi na fakt, że tutaj chodzi tylko i wyłącznie o system do ewentualnego fakturowania. Natomiast, gdy mamy duże firmy to mamy obieg dokumentów, mamy pracowników. Pracownicy, którzy wyjeżdżają w delegacje, otrzymują faktury. Trzeba pamiętać jak je opisać, kto za zadany wydatek odpowiada. I ten już duże firmy zaczęły wdrażać – system KSeF u siebie zwłaszcza w kontekście właśnie obiegu dokumentów i tego, jak będą wyglądały w przyszłości fakturowania. No i jeszcze kolejna rzecz – to tutaj bardziej przy małych firmach i mikro to data fakturowania, bo KSeF zmienia całkowicie – w momencie, kiedy wyślemy fakturę do KSeF to ona będzie wystawiona, a nie będzie już możliwe np. antydatowanie.

MD: W takim razie jeszcze na koniec zastanówmy się nad tym zastanówmy się… I spróbujmy podsumować. KSeF musi być wprowadzony. Będzie wprowadzony prawdopodobnie w 2025 roku i to pewnie z początkiem roku – takie głosy najczęściej słychać. No i trzy rady dla Ministerstwa Finansów, aby przebiegło to sprawnie.

PJ: W mojej ocenie jak najszybszy audyt, nie czekając od razu po audycie ogłoszenie, kiedy faktycznie system KSeF zacznie obowiązywać, bo na to dzisiaj czekamy. Dzisiaj firmy nie wiedzą czy mają wdrażać system KSeF, czy może jeszcze mają poczekać na ten system, czy w ogóle może nie będzie. Też gdzieś tam jakieś głosy się pojawiały, chociaż minister finansów jasno powiedział, że system KSeF będzie wprowadzony, kwestia jest tylko i wyłącznie czasu.

Przygotowanie technologiczne sprzętu i duże konsultacje chociażby z doradcami podatkowymi czy też z biznesem, żeby posłuchać jak ten system KSeF ma funkcjonować, żeby faktycznie nikt nie miał potem zdziwienia, żeby nie było paraliżu, że nie będzie można wystawiać faktur.

MD: To jeszcze postscriptum dla tych, którzy już wprowadzili KSeF w swoich firmach. Czy to oznacza, że godziny, które spędzili na szkoleniach zostały zmarnowane?

PJ: Nie zostały zmarnowane. Natomiast na pewno niepokój powstaje, bo jednak brak tej stabilności i teraz nie wiemy, czy ten system KSeF i kiedy będzie obowiązywał i jak długo przedłużenie będzie trwał, czy też odroczenie, bo mówimy o pierwszym stycznia 2025. No, pytanie czy damy radę do pierwszego stycznia 2025. Nie są to zmarnowane godziny na pewno. Mam nadzieję, że jak najszybciej też data zostanie podana i w gruncie rzeczy tak naprawdę złapiemy mały oddech na to, żeby jednak ten system jeszcze lepiej w naszej firmie działał.

MD: Bardzo dziękuję. Piotr Juszczyk, doradca podatkowy inFaktu był z nami w poniedziałkowy poranek. Dziękuję pięknie.

PJ: Dzięki.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

FAKTURY PO STAREMU. KSeF ODROCZONY, ALE PEWNY (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UKRAINA

Premier Ukrainy Denys Szmyhal, powiedział, że sprawa blokowania przejść granicznych przez polskich rolników powinna zostać rozwiązana do 28 marca. Obecnie po obu stronach granicy...

KREDYTY

jeśli inflacja w lutym lub w marcu spadnie do 3.5 proc. rząd nie wprowadzi wakacji kredytowych - pisze money.pl

ENERGETYKA

Nie będzie szukania nowej lokalizacji pod budowę elektrowni jądrowej. Decyzja mówiąca o tym, ze powstanie w gminie Choczewo jest ostateczna - stwierdził dziś pełnomocnik...

KPO

Odblokowanie funduszy europejskich dla Polski wzmocni aktywność inwestycyjną i wzrost gospodarczy - pisze Piotr Bujak główny ekonomista PKO BP i prognozuje, że PKB Polski...