Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

FAKTURY PO STAREMU CO NAJMNIEJ DO KOŃCA ROKU. KSEF ODWOŁANY NA CZAS NIEOZNACZONY

Faktury po staremu co najmniej do końca roku. KSeF odwołany – co najmniej do końca roku.

ANDRZEJ DOMAŃSKI

Nie będzie KSeF w 2024 roku – to już pewne. Nieco ponad pięć miesięcy przed planowanym wejściem obowiązkowego systemu e-faktur minister Andrzej Domański ogłosił, że zawiesza ten projekt, bo nie chce narażać przedsiębiorców na bałagan analogiczny do tego, który pojawił się przy wprowadzaniu Polskiego Ładu.

KSEF ODWOŁANY CO NAJMNIEJ DO KOŃCA ROKU – ZAPOWIADA MINISTER FINANSÓW ANDRZEJ DOMAŃSKI

Jeśli nie 1 lipca, to kiedy? Rząd na pewno będzie chciał wprowadzić Krajowy System e-Faktur, bo utrudni on wyłudzenia podatku VAT, oraz omijanie podatku dochodowego. Ale minister Andrzej Domański nie podał dziś planowanej daty opóźnionego wejścia systemu w życie.

CO TO JEST KSeF

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur, to system teleinformatyczny przeznaczony do wystawiania, otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych. Faktury ustrukturyzowane mają jeden format XML zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury.

System miał zacząć obowiązywać od 1 lipca 2024 roku. Wyjątkiem są podatnicy podmiotowo oraz przedmiotowo zwolnieni z VAT, dla których czas przygotowania do nowego systemu został wydłużony do 1 stycznia 2025 roku.

Wprowadzenie KSeF ma na celu usprawnienie i ułatwienie procesów związanych z wystawianiem, odbieraniem, przechowywaniem i udostępnianiem faktur. Dodatkowo, ma doprowadzić do uszczelnienia systemu podatkowego, wyeliminować nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT oraz poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej.

KSeF jest przeznaczony szczególnie dla przedsiębiorców zarejestrowanych jako czynni podatnicy podatku VAT oraz przedsiębiorców, którzy są zwolnieni z VAT.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

FAKTURY PO STAREMU CO NAJMNIEJ DO KOŃCA ROKU. KSEF ODWOŁANY NA CZAS NIEOZNACZONY

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

SPÓŁKI SKARBU PAŃSTWA

Szef resortu finansów Andrzej Domański chciałby, aby banki płaciły wyższą dywidendę. Minister finansów w rozmowie z portalem Business Insider przyznał że nie jest i...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach i wypłacie dywidendy rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Michałem Jarczyńskiem, prezesem Arctic Paper.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czym jest fundacja rodzinna i jakie niesie za sobą następstwa przeniesienie majątku do ustanowionej fundacji rodzinnej (na przykładzie Daniela Obajtka) rozmawiał Marcin...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak to będzie z KSeF-em i co do tej pory ustalono, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Arkadiuszem Łagowskim z Kancelarii Chojnacka...