Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

FAKE CRASH NA ZŁOTYM WCIĄŻ NIEWYJAŚNIONY. CZEKAMY NA ODPOWIEDŹ MORNINGSTAR

Fake crash na złotym wciąż niewyjaśniony. Google twierdzi, że to nie jego dane. Morningstar dotychczas nie odpowiedział na pytania BIZNES24.

FAKE CRASH NA ZŁOTYM WCIĄŻ NIEWYJAŚNIONY. CZEKAMY NA ODPOWIEDŹ MORNINGSTAR
źróło: Pixabay

Ministerstwo Finansów twierdzi, że zażądało od Google Polska informacji o przyczynach publikacji fałszywych kursów. W poniedziałek wieczorem serwis Google zaczął publikować informacje o nagłym osłabieniu kursu złotego. Wynikało z nich, że euro było warte nawet 5,20 złotego, dolar prawie 4,70 złotego, a frank szwajcarski 5,30 złotego. Dane zupełnie fałszywe – dolar w rzeczywistości kosztował w tym czasie ok. 3 zł 90 groszy, a euro nieco ponad 4 zł 30 groszy.
Resort chce też wiedzieć jakie działanie podejmie Google aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Jedną z osób, które wczoraj reagowały na błędne informacje o kursie złotego były minister finansów Andrzej Domański.

Według portalu Business Insider Polska kursy walut Google dostarcza firma Morningstar i to od niej amerykański gigant technologiczny otrzymał złe dane. Morningstar jak dotąd nie odpowiedział BIZNES24 na pytania dotyczące przyczyn awarii.

BUCZEK: JESTEM W STANIE WYOBRAZIĆ SOBIE SCENARIUSZ HAKERSKI

Zdaniem prof. Sebastiana Buczka, założyciela i prezesa Quercus TFI, jednego z najbardziej doświadczonych inwestorów na polskim rynku, inwestorzy powinni z ostrożnością, podchodzić do anomalii, które zdają się obserwować na rynku. „Jestem w stanie sobie wyobrazić, że ktoś może podejmować działania hakerskie w celu wywołania paniki” – mówił prof. Buczek, który we wtorek po południu był gościem telewizji BIZNES24.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Ponad 5 proc. tracą w przed sesyjnych notowaniach akcje Alphabetu po publikacji raportu za czwarty kwartał. Inwestorom prawdopodobnie nie spodobały się niższe niż zakładano...

FX

Pierwszy od dawna dzień, kiedy światowe media nie piszą o Polsce. Prawie nie piszą, bo pojawia się informacja o zatrzymaniu Piotra W., byłego wiceministra...

RYNKI

Kurs dolara słabnie po danych o PKB w Stanach Zjednoczonych. Danych zaskakujących, ale potwierdzających kurs na obniżki stóp Fedu. Wzrost gospodarczy w III kwartale...

USA

Wystrzał na rynku domów w USA. W listopadzie budowlańcy rozpoczęli wznoszenie miliona 560 tysięcy nowych domów. O 200 tysięcy powyżej oczekiwań.