Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

AZJA

EVERGRANDE ZNOWU GROŹNE

Evergrande ponownie na krawędzi niewypłacalności. Po wykonaniu trzech wypłat, dziś mija termin kolejnej. Do spłaty jest 82.5 miliona dolarów.

EVERGRANDE ZNOWU GROŹNE
Hui Ka Yan, założyciel i prezes Evergrande, fot. Evergrande

Jeden z największych deweloperów Państwa Środka boryka się z niebezpieczeństwem bankructwa. To z kolei zagrażałoby całemu chińskiemu systemowi finansowemu.

Dziś mija termin wypłaty za kupon od obligacji o wartości 82.5 mln USD. Tymczasem już w miniony piątek wierzyciele ponoć zażądali 260 mln USD, zaś spółka stwierdziła, że nie jest w stanie zagwarantować odpowiednich środków.

Zobowiązania Evergrande wynoszą ponad 300 mld USD, co stanowi około 2 proc. chińskiego PKB. Upadek dewelopera oznaczałby wstrząs dla całego systemu finansowego w Chinach na zasadzie domina.

Spółka zatrudnia niemal 200 tys. pracowników i współpracuje z firmami, które dają pracę niemal 4 mln ludzi. Spółka buduje obecnie ponad milion mieszkań i domów. Deweloper zarządza również 2800 osiedlami w 310 miastach.

Podczas dzisiejszej (poniedziałek) sesji kurs akcji przedsiębiorstwa spadł o 12 proc. do najniższego poziomu od maja 2001 r.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O protestach w Chinach i o polityce zero covid rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem, prezesem Amber Global Consulting, wykładowcą studiów chińskich...

AZJA

Przez zamieszki produkcja Apple w Chinach może być mniejsza.

AZJA

Przedłużające się lockdowny w Chinach doprowadziły w weekend do największych protestów społecznych od masakry na placu Tiananmen w 1989 roku.

POLSKA

LOT poleci do Pekinu - pierwszy rejs 7 grudnia.

%d bloggers like this: