Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

AZJA

EVERGRANDE ZNOWU GROŹNE

Evergrande ponownie na krawędzi niewypłacalności. Po wykonaniu trzech wypłat, dziś mija termin kolejnej. Do spłaty jest 82.5 miliona dolarów.

EVERGRANDE ZNOWU GROŹNE
Hui Ka Yan, założyciel i prezes Evergrande, fot. Evergrande

Jeden z największych deweloperów Państwa Środka boryka się z niebezpieczeństwem bankructwa. To z kolei zagrażałoby całemu chińskiemu systemowi finansowemu.

Dziś mija termin wypłaty za kupon od obligacji o wartości 82.5 mln USD. Tymczasem już w miniony piątek wierzyciele ponoć zażądali 260 mln USD, zaś spółka stwierdziła, że nie jest w stanie zagwarantować odpowiednich środków.

Zobowiązania Evergrande wynoszą ponad 300 mld USD, co stanowi około 2 proc. chińskiego PKB. Upadek dewelopera oznaczałby wstrząs dla całego systemu finansowego w Chinach na zasadzie domina.

Spółka zatrudnia niemal 200 tys. pracowników i współpracuje z firmami, które dają pracę niemal 4 mln ludzi. Spółka buduje obecnie ponad milion mieszkań i domów. Deweloper zarządza również 2800 osiedlami w 310 miastach.

Podczas dzisiejszej (poniedziałek) sesji kurs akcji przedsiębiorstwa spadł o 12 proc. do najniższego poziomu od maja 2001 r.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Mimo zawirowań związanych z nawrotem epidemii COVID-19 i spowodowanych tym częściowych lockdownów w niektórych regionach Chin, tamtejsza gospodarka trzyma się mocniej niż spodziewali się...

BIZNES I POLITYKA

W Chinach hamuje wzrost cen, zarówno producenckich jak i konsumenckich.

ŚWIAT

Chiny także mierzą się z wyższą niż zakładano inflacją. Zgodnie z dzisiejszym odczytem w kwietniu ceny towarów i usług wzrosły o 2.1% r/r a...

ŚWIAT

Biały Dom zatwierdził warty 800 milionów dolarów kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy. Prezydent Joe Biden zapewniał broniącą się już drugi miesiąc Ukrainę, że...

%d bloggers like this: