Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

AZJA

EVERGRANDE ZNOWU GROŹNE

Evergrande ponownie na krawędzi niewypłacalności. Po wykonaniu trzech wypłat, dziś mija termin kolejnej. Do spłaty jest 82.5 miliona dolarów.

EVERGRANDE ZNOWU GROŹNE
Hui Ka Yan, założyciel i prezes Evergrande, fot. Evergrande

Jeden z największych deweloperów Państwa Środka boryka się z niebezpieczeństwem bankructwa. To z kolei zagrażałoby całemu chińskiemu systemowi finansowemu.

Dziś mija termin wypłaty za kupon od obligacji o wartości 82.5 mln USD. Tymczasem już w miniony piątek wierzyciele ponoć zażądali 260 mln USD, zaś spółka stwierdziła, że nie jest w stanie zagwarantować odpowiednich środków.

Zobowiązania Evergrande wynoszą ponad 300 mld USD, co stanowi około 2 proc. chińskiego PKB. Upadek dewelopera oznaczałby wstrząs dla całego systemu finansowego w Chinach na zasadzie domina.

Spółka zatrudnia niemal 200 tys. pracowników i współpracuje z firmami, które dają pracę niemal 4 mln ludzi. Spółka buduje obecnie ponad milion mieszkań i domów. Deweloper zarządza również 2800 osiedlami w 310 miastach.

Podczas dzisiejszej (poniedziałek) sesji kurs akcji przedsiębiorstwa spadł o 12 proc. do najniższego poziomu od maja 2001 r.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

AZJA

Gospodarka Chin urośnie w przyszłym roku o zaledwie 5.1 procent. Tak prognozuje ponad 30 ekonomistów ankietowanych przez Nikkei Asia. To - pomijając pandemiczny 2020...

ŚWIAT

Litwa odwołała swoich dyplomatów z ambasady w Pekinie. Tymczasowo usługi konsularne dla litewskich obywateli w Chinach będą świadczone zdalnie. To echa polityki Chin, które...

AZJA

Produkcja przemysłowa w Chinach w listopadzie okazała się lepsza od szacunków ekonomistów, za to sprzedaż detaliczna notuje drugi najniższy wynik w ostatnim półroczu.

AZJA

Najbardziej zadłużony deweloper świata staje się niewypłacalny. Zobowiązania o wartości najnowszej serii obligacji o wartości 83 mln dolarów w ciągu najbliższych godzin będą bez...