Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UNIA EUROPEJSKA

EUROSTAT: INFLACJA W UNII EUROPEJSKIEJ 5.2%

INFLATION REDUCTION ACT

Niższa niż pierwotnie szacowano okazała się sierpniowa inflacja w strefie euro. Jednak 5.2% w ujęciu rocznym to wciąż dwa razy więcej niż cel Europejskiego Banku Centralnego.

Eurostat podał, że największy wpływ na sierpniowy wzrost cen w ujęciu rocznym miały droższe usługi, które odpowiadały za 2.41 punktu procentowego. Żywność, alkohol i tytoń dodały kolejne 1.98 punktu, a towary przemysłowe 1.19. Spadek cen energii obniżył poziom inflacji o 0.34 punktu procentowego.

Aby sprowadzić inflację do celu, EBC podniósł w ubiegłym tygodniu stopę depozytową do rekordowo wysokiego poziomu 4% i zasugerował przerwę, zwiększając tym samym oczekiwania rynku, że kolejnym posunięciem będzie obniżka stóp, prawdopodobnie późną wiosną przyszłego roku.

Najniższy wskaźnik inflacji zharmonizowanej odnotowano w Danii (2.3%), najwyższy zaś na Węgrzech (14.2%). Poziom wzrostu cen w Polsce według Eurostatu sięgnął w sierpniu 9.5%, czyli spadł do poziomu jednocyfrowego.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell skrytykował dzisiaj oczekiwania rynku, który spodziewa się przyszłych agresywnych obniżek stóp procentowych. Rynek zareagował na to zupełnie odwrotnie niż...

KRYPTO

Schodzimy na ziemie,a konkretniej na murawę. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata został pozwany za promocję giełdy kryptowalut Binance.

ZUS

"Przedsiębiorcze matki" będą miały problem ze zdobyciem wyższego zasiłku macierzyńskiego – otwierając działalność gospodarczą. >> Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego – może być jednak kłopotem...

NBP

Prawo i Sprawiedliwość murem za prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.

%d bloggers like this: