Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

BIZNES I POLITYKA

EUROPA I AMERYKA ROZMAWIAJĄ O ODCIĘCIU ROSYJSKIEJ ROPY

Europa i Ameryka rozmawiają o odcięciu rosyjskiej ropy. Ale dopóki nie znajdą się zastępcze źródła – zachód nadal będzie pośrednio finansować rosyjską agresje na Ukrainę.

ANTONY BLINKEN, MATEUSZ MORAWIECKI
Sekretarz stanu USA Antony Blinken w czasie rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim 5 marca 2022

Informacje o tym, że odcięcie dopływu rosyjskiej ropy znalazło się na negocjacyjnym stole poinformował w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken. Administracja Joe Bidena jest w tej kwestii mocno naciskana przez ponadpartyjną koalicję w kongresie.

CZYTAJ TEŻ: FRANK NAJDROŻSZY W HISTORII. EURO PRAWIE NAJDROŻSZE

Ale rezygnacja z dostaw rosyjskiej ropy i paliw jest problemem nawet dla oddalonych znacznie od Rosji Stanów Zjednoczonych, którym rosyjskie dostawy pokrywają około ośmiu procent zużycia ropy i jej pochodnych. Ale to nic w porównaniu z uzależnieniem Europy od rosyjskich węglowodorów. Polska w 2019 roku (dane za Polskim Instytutem Ekonomicznym) kupowała w Rosji 63 procent całej zużywanej ropy.

Zakupy rosyjskiej ropy stawiają całą Europę w dwuznacznej sytuacji – z jednej strony państwa Unii dostarczają broń walczącej Ukrainie, a z drugiej – petrodolary agresywnej Rosji. I na razie nie widać wyjścia z tej sytuacji. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen o amerykańskiej inicjatywie odcięcia się od rosyjskiej ropy mówiła w niedzielnym wywiadzie dla CNN bardzo ostrożnie.

Cena ropy na rozmowy o potencjalnym embargu na dostawy z Rosji zareagowała silnymi wzrostami. Kontrakty na dostawy ropy Brent na maj 2022 roku w niedzielę przekroczyły 130 dolarów.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

EUROPA I AMERYKA ROZMAWIAJĄ O ODCIĘCIU ROSYJSKIEJ ROPY

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się dzieje na Dalekim Wschodzie wśród największych sojuszników Władimira Putina rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem, prezesem Amber Global...

BIZNES I POLITYKA

Putin włączy okupowane tereny do Rosji? Putin może już w piątek ogłosić aneksję okupowanych terytoriów- przewiduje brytyjski resort obrony.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może oznaczać ogłoszenie mobilizcji w Rosji rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Janem Piekło, byłym ambasadorem Polski w Ukrainie.

CENY

Na rynku paliw, po porannych wzrostach, widać dziś było wyraźną przecenę. Na inwestorów w Europie działają między innymi wysokie ceny gazu i energii elektrycznej,...

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: