Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

EURONEWS: WĘGIERSKIE WETO WS. EMBARGA PRZEŁAMANE

Embargo na rosyjską ropę jednak uzgodnione – jutro (w piątek) ma się znaleźć w unijnym dzienniku urzędowym – podaje Euronews podając się na trzech unijnych dyplomatów. Jedyne, co się zmienia w porównaniu z wtorkiem – to brak nazwiska Władimira Gundiajewa na liście osób objętych sankcjami.

VIKTOR ORBAN

Władimir Gundiajew lepiej znany jest jako Patriarcha Cyryl. Mocno powiązany z Kremlem zwierzchnik rosyjskiej cerkwi gorąco popiera inwazję Rosji na Ukrainę, z którą ma własne porachunki. Ukraińska Cerkiew ogłosiła bowiem po pierwszej inwazji – w 2014 roku – niezależność od Moskwy.

Embargo na ropę – czy zaboli Rosję?

Usunięcia Gundiajewa z listy osób objętych sankcjami zażądał Viktor Orban już po tym, jak w poniedziałek unijnym przywódcom udało się uzgodnić 6 pakiet sankcji na Rosję a w nim – o co mocno zabiegała m.in. Polska – embargo na rosyjską ropę. Embargo niepełne, bo wyłączone są z niego dostawy lądowe – czyli przy użyciu przebiegającego m.in. przez Polskę rurociągu o nazwie „Przyjaźń”, zbudowanego gdy Rosją rządził Chruszczow, Polską Gomułka, a Węgrami Janos Kadar. Ale ponieważ Polska i Niemcy zobowiązały się odciąć również od lądowych dostaw – oznacza to, że zakupy rosyjskiej ropy po wejściu w życie embarga – czyli pod koniec tego roku – będa nie większe, niż 10 procent stanu sprzed najazdu na Ukrainę.

CZYTAJ TEŻ: HOLANDIA ODCIĘTA OD GAZU Z ROSJI

Uzgodnienie embarga na ropę i gaz otworzyło również drogę do rozszerzenia sankcji na rosyjskie banki – przede wszystkim Sbierbank, czyli rosyjski odpowiednik PKO BP. Tyle, że znacznie większy – przed wojną wartość aktywów Sbierbanku wynosiła prawie 600 miliardów dolarów – 7 razy więcej, niż aktywa największego polskiego banku. Obecna wartość aktywów Sberbanku jest trudna do wyceny, ponieważ sankcje spowodowały, że część z nich stała się niepłynna.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

EURONEWS: WĘGIERSKIE WETO WS. EMBARGA PRZEŁAMANE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Złe wieści z Argentyny - jednego z dziesięciu największych producentów pszenicy na świecie. Susza, wzrost cen nawozów i niepewność co do ceł powodują, że...

ŚWIAT

Niewypłacalność dewizowa Rosji - po raz pierwszy od 1918 roku.

ŚWIAT

Ceny ropy z Arabii Saudyjskiej a w ślad za nią amerykańskiego gatunku WTI wzrosły w poniedziałkowym handlu do poziomów ponad 120 dolarów za baryłkę.

BIZNES I POLITYKA

Trzęsienie ziemi w estońskim rządzie. Prezydent Alar Karis odwołał w piątek na wniosek premier Kai Kallas wszystkich siedmioro ministrów koalicyjnej Partii Centrum. Stanowisko straciła...

%d bloggers like this: