Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

EURO OBCHODZI 20 URODZINY

1 stycznia 2022 roku minie równo 20 lat od wprowadzenia euro. Była to największa operacja wymiany pieniądzy w historii. Nowa waluta weszła do obiegu w 11 państwach Unii Europejskiej, gdzie zastąpiła waluty narodowe. Oszczędności i gotówka były wymieniane po ustalonym i sztywnym kursie, a przez pierwsze tygodnie ceny w sklepach miały podwójne oznaczenie.

EURO OBCHODZI 20 URODZINY

Obecnie euro jest oficjalną walutą w 19 spośród 27 państw Unii Europejskiej, które tworzą strefę euro. Poza strefą pozostają w zdecydowanej większości kraje, które przystąpiły do Unii Europejskiej po wprowadzeniu euro w 2002 roku i są to: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Polska, Rumunia i Szwecja.
Jedynym krajem członkowskim Unii, który zrezygnował z wprowadzenia euro i pozostał przy narodowej walucie jest Dania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

5 pakiet sankcji na Rosję został późnym wieczorem zatwierdzony przez ambasadorów państw unii europejskiej - poinformowała na Twitterze francuska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej....

BIZNES I POLITYKA

W ramach kampanii "Stand up for Ukraine" Komisja Europejska uruchomiła nowy system przekazywania darowizn rzeczowych przez firmy prywatne na Ukrainę, do Mołdawii i do...

ŚWIAT

Odpowiemy, jeśli Rosja użyje na Ukrainie broni masowego rażenia - zadeklarował prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z przywódcami NATO i G7 w Brukseli.

ŚWIAT

Państwa Unii Europejskiej zatwierdziły czwarty pakiet sankcji gospodarczych na Rosję. Szczegóły obostrzeń nie są na razie znane.

%d bloggers like this: