MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Czerwiec przyniósł równomierny wzrost cen unijnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Najnowsze stawki skomentujemy wspólnie z Robertem Jeszke z Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami w dniu comiesięcznej premiery raportu poświęconego temu rynkowi. Dzień dobry.
ROBERT JESZKE, KRAJOWY OŚRODEK BILANSOWANIA I ZARZĄDZANIA EMISJAMI: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Jaka jest aktualna cena uprawnień do emisji tony dwutlenku węgla?
RJ: Już osiągnęliśmy z powrotem poziomy w okolicach 95 euro.
MD: Przypomnę, że w lutym przebiliśmy poziom 100 euro za jedną tonę wyemitowanego dwutlenku węgla. Wtedy jednak nastąpiło cofnięcie nawet do 80 euro w maju. Z czego wynika ten wzrost ponad 15 euro na jednej tonie w ciągu zaledwie trzech tygodni?
RJ: To jest taka sytuacja, która zaczęła się jeszcze w zeszłym miesiącu, gdzie mieliśmy takie duże spadki i wzrost pozycji krótkich funduszy inwestycyjnych, które spekulacyjnie pozycjonowały się na grę na spadki. Były też niższe potrzeby hedgingowe, więc producentów energii ze względu na postępujący proces dekarbonizacyjny i zamianę paliw. Później mieliśmy generalnie słabe oczekiwania danych makroekonomicznych w Unii Europejskiej i w końcu mieliśmy też zwiększenie sprzedaży uprawnień przez producentów energii, którzy hedgowali czyli kupowali wcześniej uprawnienia pod produkcję energii ze źródeł bardziej emisyjnych, czyli z węgla kamiennego.
I to wszystko spowodowało, że obecnie obserwowaliśmy tzw. short squeeze, czyli wynikał on ze zbyt optymistycznego pozycjonowania się funduszy na spadki tych cen. I też na to miał wpływ zarówno rynek gazu, wzrost cen tego surowca ponad 25%, no i wzrost cen uprawnień. W związku z czym odreagowaliśmy ten poziom tych 79-80 euro i w dużym, szybkim tempie żeśmy doszli do 95 euro. W tej chwili trwa walka…
MD: … Pytanie o to czy przebijemy 100 euro ponownie i czy jeżeli dojdzie do tego przebicia od dołu, to czy znowu nastąpi spadek cen poniżej 100 euro?
RJ: To bardzo dobre pytanie. Jak zwykle sytuacja może być dwuznaczna. Warto zauważyć, że ta dynamika tego czerwcowego odreagowania jest podobna do tego z przełomu lipca i sierpnia poprzedniego roku. Czyli ceny wzrosły wtedy i zderzyły się z tym oporem 100 euro i spadły do 65 euro. Teraz mamy sytuację, która teoretycznie może być podobna. Trudno to stwierdzić.
Generalnie to by była już któraś z rzędu próba przebicia tego magicznego poziomu 100 euro. Z analizy technicznej wynika, że ten poziom oporu jest na poziomie około 120 euro, a najbliższe wsparcie na poziomie 75 euro. Więc tak naprawdę w najbliższych tygodniach i najbliższym czasie możemy liczyć na to, że w tym kanale uprawnienia mogą się poruszać.
MD: To jest dosyć szeroki przedział. W jakim przedziale mogą poruszać się ceny w najbliższych tych wakacyjnych miesiącach, dosyć specyficznych dla każdego chyba rynku handlu, każdym instrumentem finansowym. Czego możemy się spodziewać biorąc pod uwagę historyczne zachowania cen?
RJ: Okres wakacyjny jest takim okresem, powiedzmy stagnacji pewnego stopnia, chociaż jest też zmniejszona podaż aukcyjna ze względu na okres wakacyjny w sierpniu. Natomiast nie spodziewałbym się tutaj większych rewolucji. Wszystko, co się teraz dzieje jest w głównej mierze oparte o inne rynki oceny ceny paliw i generalnie oczekiwania rynku, jeśli chodzi o całość gospodarki. Więc w tym te czynniki będą miały największy wpływ na to, jak ceny będą się teraz zachowywały w najbliższym czasie.
MD: Czy możemy wyprowadzić takie proste powiązanie – jeżeli ceny ropy będą spadać, to tak zachowywać się będą ceny certyfikatów uprawnień?
RJ: Bardziej ceny gazu i ceny węgla…
MD: …Te też spadają.
RJ: Pomiędzy tymi dwoma paliwami, głównie w energetyce i przemyśle jest powiedzmy ten switch paliwowy, który powoduje, że odejście od węgla na rzecz gazu zmniejsza emisję o połowę. Więc w momencie, kiedy jeden z tych nośników energii spada, no to albo cena rośnie, albo cena spada.
MD: Jeżeli chodzi o cenę gazu, to w tym momencie na giełdzie w Amsterdamie na punkcie TTF: 37,25 euro za jedną megawatogodzinę: 3,76 setnych spadku w porównaniu do cen wczorajszych. To jeszcze proszę przypomnieć, które branże, które sektory gospodarki muszą przygotować się na wprowadzenie, na objęcie ich obowiązkiem korzystania i stosowania certyfikatów do emisji dwutlenku węgla.
RJ: Takim novum jest wprowadzenie systemu czy objęcie systemu handlu emisjami transportu i budynków. Tzw. ETS 2, który będzie funkcjonował od 2027 roku. I to należy też podkreślić, że to będzie system, który nie będzie powiązany bezpośrednio, jeśli chodzi o rynek z rynkiem obecnym – ETS-em dla stacjonarnych instalacji, ponieważ nie będzie równoważności uprawnień, które będą funkcjonowały na obu tych rynkach. Natomiast należy się spodziewać, że zainteresowanie tym drugim rynkiem będzie podobne, ponieważ ta emisja będzie porównywalna do tej, która jest w systemie handlu obecnie.
MD: Bardzo dziękuję. Robert Jeszke, dyrektor Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami był z nami. Dziękuję ślicznie.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV