Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ETC NA GPW. CZYM SĄ EXCHANGE-TRADED COMMODIETIES? (ROZMOWA)

O nowym instrumencie inwestowania na GPW- ETC, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Marcinem Opoką z działu rozwoju rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

ZŁOTO PRZEBIŁO 2300
foto: pixabay.com

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A już jutro na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutuje nowy produkt typu exchange-traded commodity. To pierwszy tego typu instrument na polskim rynku. Dlatego do rozmowy o nim zaprosiliśmy przedstawiciela giełdy, Marcina Opokę z działu rozwoju rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Dzień dobry Panie Marcinie.

MARCIN OPOKA, GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH: Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Czym jest ETC- exchange-traded commodities i jak będzie wyglądał handel tym instrumentem na GPW?

MO: ETC to instrumenty, które poszerzają naszą gamę instrumentów inwestowania pasywnego. Tradycyjnie do tych instrumentów zaliczane były tzw. ETF-y, czyli fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie. Ponieważ inwestowanie pasywne staje się coraz bardziej popularne, a w Unii Europejskiej za pomocą ETF-ów możemy inwestować tylko w akcje i obligacje, zabrakło w pewnym momencie możliwości rozszerzenia swojego portfela pasywnego, przede wszystkim o indeksy towarowe czy też metali szlachetnych.

Powstały instrumenty ETC, które formalno-prawnie funkcjonują, jako instrumenty dłużne, jakiś rodzaj obligacji. W praktyce natomiast działają bardzo podobnie do ETF-ów, czyli do tych funduszy inwestycyjnych notowanych na giełdzie, tradycyjnie wykorzystywanych do inwestowania pasywnego. Bardzo się cieszymy, że w związku z tym możemy również i taki produkt od jutra polskim inwestorom zaoferować i umożliwić im budowę pasywnego, długoterminowego albo jakiegokolwiek innego portfela inwestycyjnego z wykorzystaniem transparentnych, przejrzystych, a niedrogich instrumentów na złoto.

MD: Cieszymy się również, ale proszę powiedzieć, bo o ile ETF to ja rozumiem, że ETF- on może odzwierciedlać np. spółki, które kierują się jakimiś tam zasadami, np. albo są w jakimś indeksie i tak dalej. Natomiast w przypadku ETC na surowce, na złoto w tym przypadku to, co on odzwierciedla? I w czym jest lepszy, albo, czym się różni ETC od np. sztabki złota, którą mogę sobie kupić wszędzie, albo w papier na taką sztabkę?

MO: To najpierw to najpierw ETF-ach, a potem o sztabkach. Jeśli chodzi o ETF-y to w istocie jest ich bardzo dużo, ale mogą inwestować tylko w akcje albo w obligacje. I takie instrumenty na giełdzie mamy. Niestety, czy stety z powodów regulacyjnych żaden ETF w Unii Europejskiej bezpośrednio złoto inwestować nie może. Mamy więc oczywiście ETF-y na świecie i w Europie, które inwestują w akcje spółek wydobywczych.

To jest jednak zupełnie inna ekspozycja niż bezpośrednia ekspozycja na złoto. ETC powstało po to, żeby, jeśli chcemy w swoim portfelu uwzględnić czy strategie inwestycyjne złoto bezpośrednio, to ten instrument to nam właśnie umożliwia. I to jest bardzo transparentne.

To w przypadku instrumentu ETC, który jutro debiutuje, to wiemy zawsze, że jeden taki instrument to jest jedna setna uncji złota i to złoto jest, (przechodząc do odpowiedzi na Pana drugie pytanie) fizycznie zabezpieczone i przechowywane. Ono faktycznie istnieje. I to jest też ta różnica między… a może jej w zasadzie nie ma, bo tak naprawdę mamy w sposób pośredni te sztabki, jeśli tak można powiedzieć.

Bo funkcjonuje to w ten sposób, że jeśli ja, jako inwestor kupuję na giełdzie jeden instrument ETC, albo jakikolwiek z tych instrumentów, to emitent tego instrumentu zobowiązany jest do zakupu odpowiedniej ilości sztabek złota, czy tam monet, jakkolwiek. Sztabki te przechowywane są w przypadku instrumentu, który debiutuje jutro w brytyjskiej mennicy państwowej. I ten depozyt sztabek jest co kwartał audytowany przez niezależnego audytora. Stąd wiemy, że wartość inwestycji odpowiada wartości złota.

MD: Była już taka firma, która oferowała inwestycje w złoto i twierdziła, że ma te sztabki u siebie w skarbcu i nie pamiętam czy to było audytowane, na pewno znaleźliby kogoś, kto by podpisał dokument. To się bardzo źle kojarzy…

ETC NA GPW. CZYM SĄ EXCHANGE-TRADED COMMODIETIES? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MO: Bardzo liczymy na to, że tym instrumentem to trochę albo nawet całkowicie, odczarujemy. Emitenci takich ETC na złoto czy na inne indeksy towarowe to bardzo znane spółki, często najwięksi dostawcy innych funduszy inwestycyjnych. Jeśli chodzi o audyt, to oczywiście jest odrębna sprawa, natomiast to jest instrument giełdowy. Jego emitent jest nadzorowany przez bank centralny Irlandii, bo to jest instrument wyemitowany na podstawie prawa irlandzkiego, jest obecny na pięciu giełdach europejskich, w tym największych i funkcjonuje już tam od lat.

Natomiast oprócz tego wydaje się, że brytyjska mennica państwowa z 1200 lat tradycji funkcjonowania, również jest pewnego rodzaju gwarantem bezpieczeństwa naszych inwestycji. A dodatkowo różnica tutaj jest jeszcze taka, że w każdej chwili mogę udać się do emitenta (i to już dzieje się poza obrotem giełdowym) i poprosić o wydanie sztabek, które odpowiadają wartości mojej inwestycji. Emitent to zrobi i takich transakcji już dokonał.

MD: A ile płacimy emitentowi za to, że on trzyma te sztabki u siebie w tym skarbcu?

MO: To jest jeden z instrumentów pasywnego inwestowania. A kluczem przy inwestowaniu pasywnym są koszty. I jest to instrument stosunkowo niedrogi, bo roczna opłata to 0,25 procenta. No i do tego dochodzą oczywiście koszty ewentualnej prowizji maklerskiej, czy koszty spreadu. No, ale ponieważ ten instrument będzie w obrocie na naszej giełdzie, to nie ponosimy kosztów transakcji na rynkach zagranicznych, tylko są to standardowe prowizje dla Polskich instrumentów, zasadniczo niewielkie.

MD: I on będzie sztywno, jak rozumiem, związany z ceną złota?

MO: Tak, jest dokładnie tak, i sztywnie związany z ceną i sztywnie, związany z faktycznym złotem, które w skarbcu brytyjskiej Mennicy Państwowej jest w naszym imieniu przechowywane.

MD: Więc jak Państwo widzą, kolejna znakomita okazja, aby polecieć do Londynu i zaszpanować można… Lecę do Londynu zobaczyć moje sztabki… Bardzo dziękuję Panu za rozmowę.

MO: Dokładnie to do Cardiff. Bo sztabki konkretnie są w Cardiff.

MD: To może być i Walia. Oczywiście. Marcin Opoka, Dział Rozwoju Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie był naszym gościem. Bardzo dziękuję Panu. Przypominam. Jutro debiut ETC na złoto na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dziękuję.

MO: Pięknie dziękuję i serdecznie zapraszam do śledzenia debiutu.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Wynikami nie zaskoczyła Giełda Papierów Wartościowych. Inwestorzy przyjęli je jednoprocentowym spadkiem kursu. Kwartalny zysk operatora warszawskiego parkietu wyniósł 27 mln i okazał się o...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się dzieje na rynku sztuki rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Weroniką Kosmalą, analityczką rynku aukcyjnego w firmie Kunst.Capital.

GPW

Nie zwalnia tempa giełdowy właściciel klubów fitness, spółka Benefit System. Zysk netto firmy w I kwartale 2024 r. wzrósł o 76 proc. do 92...

GPW

O ponad 10 proc. spadły zarówno zysk jak przychody Dom Development jednego z największych rodzimych deweloperów mieszkaniowych. Wyniki spółki są jednak lepsze od rynkowych...