Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

ERBUD: BUDOWNICTWO KUBATUROWE W KRYZYSIE (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Z nami jest Agnieszka Głowacka, wiceprezes zarządu Erbud, odpowiedzialna za sprawy finansowe. Dzień dobry Pani prezes.

AGNIESZKA GŁOWACKA, ERBUD: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Patrząc na te wyniki, mam trochę mieszane uczucia, bo one są bardzo dobre. Oczywiście odnotowaliście wzrost zysku, ale jednocześnie te spadające przychody niepokoją. Z czego one wynikają i czy w Pani ocenie rzeczywiście jest powód do niepokoju?

AG: Jeżeli chodzi o spadające przychody to nas akurat to nie nie niepokoi. Jest to zgodne z przyjętą polityką. Jesteśmy w tej chwili świadkami dużej wojny na przetargach, która przekłada się przede wszystkim na marżowość tych projektów. Proszę zauważyć, że w pierwszym kwartale tego roku podpisaliśmy umowy już na miliard złotych. Nie sztuką jest zbudowanie portfela. Sztuką jest zrobienie wyniku operacyjnego, wyniku zysku, wyniku netto, z którym możemy się podzielić z naszymi akcjonariuszami.

Tak, że w tej chwili portfel, który mamy absolutnie gwarantuje nam przychody już zaplanowane na 2024 rok. I teraz już naprawdę bardzo ostrożnie dobieramy nowe kontrakty, patrząc przede wszystkim na ich marżowość. Na co chciałabym Państwu zwrócić przede wszystkim uwagę?

Oczywiście mamy mniejszy przychód. Ten spadek w całej grupie to jest 16% z trzech i prawie 8 miliardów na 3,2 miliardy złotych. Ale co przede wszystkim powinno cieszyć, co nas, jako zarząd, również właścicieli cieszy to poprawa zysku na sprzedaży, który nie jest obarczony żadnymi one-off  zdarzeniami, które miały miejsce w 2023 roku. I tutaj ten zysk na sprzedaży urósł w stosunku do roku 2022 o 1 punkt procentowy.

I to jest już taki prognostyk tych nowych czasów tego, że wyszliśmy już z tego marazmu spowodowanego wojną w Ukrainie. Oczywiście wojna cały czas trwa, ale to, co się stało po wybuchu wojny, no to miało niesamowity negatywny wpływ, niesamowity negatywny impakt przede wszystkim na budownictwo kubaturowe w Polsce, ale też w Niemczech.

MD: Jeżeli chodzi o wyniki Erbudu to umożliwiły one zaproponowanie dywidendy w wysokości 1 złotego i 68 groszy na akcję. To jest propozycja jak rozumiem, na razie, ale będzie utrzymana polityka dywidendowa i to na pewno cieszy inwestorów, którzy pytają o to, jako pierwszą informację w zasadzie najczęściej czytając wyniki spółki.

Jakie segmenty, powiedziała Pani, że budownictwo kubaturowe sobie nie poradziło dobrze. To było w kryzysie, więc muszę zapytać, czy ono w tym kryzysie trwa i które segmenty są na plusie? Które piękne polskie słowo: performują najlepiej?

AG: To może zacznijmy od tych mniej optymistycznych informacji. Tak jak Pan słusznie zauważył, budownictwo kubaturowe dużo gorzej poradziło sobie, co było efektem tego, że realizowaliśmy jeszcze kontrakty podpisane przed wojną, a te kontrakty odnotowały ujemną marżę bądź zerową marżę. Bardzo negatywny wpływ również miało budownictwo kubaturowe w Niemczech. Tam jak Państwo wiecie, wygaszamy tą działalność. W tej chwili został w zasadzie jeden kontrakt, który musimy dokończyć. I to było efektem, że to budownictwo kubaturowe odnotowało ponad 40 mln strat na zysku operacyjnym.

W tej chwili portfel Erbudu absolutnie jest już wypełniony kontraktami o pozytywnej rentowności. To są kontrakty podpisywane w tej chwili tak, jak wspominałam na początku naszej rozmowy, no sam miliard w pierwszym kwartale tego roku w całej grupie tak, że to budownictwo kubaturowe absolutnie nie przyniesie już straty w 2024 roku. To nie są wysokie rentowności, ale na pewno nie będą ciążyły spółce tak, jak to było w roku 2023.

MD: Proszę wybaczyć, ale chciałbym poprosić o krótkie, takie powiedzmy reporterskie zaakcentowanie, które segmenty są najbardziej obiecujące na przyszłość?

ERBUD: BUDOWNICTWO KUBATUROWE W KRYZYSIE (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

AG: No, przede wszystkim segment związany zieloną energią, czyli z budową farm fotowoltaicznych i farm wiatrowych. Nasza spółka Onde, gdzie mamy 60% udziałów bardzo dobrze, jak pan powiedział, preformuje do wyniku. Mamy w tej chwili sprzyjający przede wszystkim klimat. Spółka ma jak gdyby takie dwa mocne źródła przychodów, bo to jest budownictwo na rzecz klienta zewnętrznego, ale też rozwija i tu z powodzeniem swój dział deweloperski. Też mogliście Państwo zobaczyć, że w tym pierwszym kwartale zostały sprzedane cztery projekty związane z farmami i fotowoltaicznymi i jeden projekt związany z farmą wiatrową. Tak, że na pewno tutaj Zielony Ład sprzyja.

MD: KPO również będzie sprzyjać?

AG: Oczywiście. KPO też będzie sprzyjać, ale KPO przede wszystkim też będzie sprzyjać naszemu segmentowi, który też jeszcze nie poradził sobie jeszcze w 2023 roku. To jest produkcja i sprzedaż modułowych obiektów drewnianych.

MD: To jest fascynujący temat, nieprawdopodobnie świetna technologia, którą rozwijacie. Proszę powiedzieć, jestem ciekaw.

AG: Dlaczego będzie KPO sprzyjało. Proszę Państwa, mamy bardzo krótki okres na wykorzystanie środków, a budownictwo modułowe pozwala na skrócenie czasu realizacji inwestycji między 60 a 70%. Więc jeżeli mamy szybko wybudować szkołę, szybko wybudować szpital, szybko wybudować przedszkole, biuro czy dom opieki społecznej to absolutnie ta technologia wpisuje się w to, bo to jest szybkie, jest ekologiczne.

Chcemy, żeby nie było w Polsce, a nie było w Europie Afryki za kilkanaście lat, chcemy, żeby nasze dzieci normalnie się wychowywały, czyli zeromisyjne szkoły, zeroemisyjne, przedszkola i to jest nasza przyszłość, bezwzględnie.

MD: To mówiąc o przyszłości. W tym roku mieliście bardzo ciekawy projekt – wdrażaliście w swojej firmie, tzn. chodzi o raport ESG. I również, jako jedna z pierwszych firm w Polsce atestowaliście taksonomie. Czyli muszę się posiłkować tutaj podpowiedzią. Czyli regulacje wspierające firmy w zrównoważonych działaniach na rzecz środowiska i klimatu. To było duże wyzwanie dla Was?

AG: Tak, to było bardzo duże wyzwanie, ale stwierdziliśmy, że musimy pokazać, że to jest dla nas bardzo ważne. Nad takim raportem pracuje 130 osób, bo informacje spływają z całego biznesu. To nie jest już tylko raport tworzony w kuluarach księgowych, ale tu naprawdę wymogi są bardzo ostre. Tym bardziej, że my ten raport testowaliśmy. Nasz audytor wydał certyfikat do tego raportu.

Ten raport pokazuje, że nie stosujemy żadnego green washingu, czy innego washingu i że naprawdę mamy w sercach i w głowach poprawę klimatu, mamy w sercach i w głowach taki dobrostan naszych i pracowników i naszych podwykonawców, naszych zleceniodawców. Chcemy zarabiać pieniądze, ale zarabiać je w sposób stosując najwyższe standardy.

MD: 130 osób. Jak długo pisał ten raport? Bardzo krótko, jeżeli mogę prosić.

AG: Prace zaczynają się już na przełomie września/października.

MD: A kończą?

AG: A kończą dzień przed publikacją…

MD: Czyli teraz w zasadzie… Bardzo dziękuję Pani prezes. Proszę zobaczyć. Wiceprezes do spraw finansowych, a w zasadzie widzę z tyłu również sprzęt, ubranie ochronne na budowę, więc w zasadzie cały czas na polu walki, że tak powiem. Bardzo dziękuję.

AG: Zdecydowanie tak. Dziękuję ślicznie i życzę wszystkim Państwu cudownych Świąt nadchodzących i dużo, dużo słońca i optymizmu.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

ERBUD: BUDOWNICTWO KUBATUROWE W KRYZYSIE (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV