Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ERA PRACY ZDALNEJ SIĘ SKOŃCZYŁA? (ROZMOWA)

O tym czy to już koniec czasów pracy zdalnej i czy wszyscy będziemy musieli pracować w miejscu pracy rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Donatą Hermann, ekspertką rynku pracy i autorką bloga i vloga Kadry w Pigułce.

DONATA HERMANN, KADRY W PIGUŁCE
DONATA HERMANN, AUTORKA PROGRAMU KADRY W PIGUŁCE W BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Era Pracy zdalnej, która rozkwitła w pandemii, zdaje się dobiegać końca. Aż 80% pracodawców oczekuje pełnego albo częściowego powrotu swoich pracowników do biura. Ale co z pracownikami? Donata Hermann ekspertka rynku pracy, prawa pracy, autorka bloga Kadry w Pigułce jest z nami. Dzień dobry, witamy Cię w BIZNES24 w programie Biznes w Południe.

DONATA HERMANN, KADRY W PIGUŁCE: Dzień dobry w południe.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Powiedz, czy pracownik może odmówić nakazowi powrotu do biura?

DH: No cóż. Może w drugą stronę powiem. Pracownicy nie mogą żądać prowadzenia pracy zdalnej czy wykonywania pracy w tym modelu, czy to w modelu pełnym, czy też hybrydy od firmy. Tak analogicznie przedstawiciele pracowników: Rady pracownicze czy zakładowe organizacje związkowe – żadna z tych stron nie może zmusić pracodawcy, by taki model wprowadził.

Pamiętajmy, że samo wejście w pracę zdalną danego pracownika następuje przez uzgodnienie, czyli mamy tutaj potrzebę zawarcia porozumienia między dwoma stronami, pracy zdalnej w trakcie trwania zatrudnienia lub od pierwszego dnia pracy, czyli przy zawieraniu umowy o pracę. I pracownik również w tym przypadku nie może wymusić na pracodawcy indywidualnego uzgodnienia pracy zdalnej.

Ale mamy też takie uprawnienie po stronie pracownika, który może wnioskować o okazjonalną pracę zdalną. Ten wymiar to maksymalnie 24 dni w roku kalendarzowym. Natomiast uwaga: znowu pracodawca może się nie zgodzić na wykonywanie pracy zdalnej okazjonalnej w danym dniu. Tutaj decyzja leży po jego stronie i nie musi jej argumentować. Co więcej, zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, wniosek pracownika dotyczące pracy zdalnej, okazjonalnej nie jest wiążący dla pracodawcy, zatem pracodawca może odmówić jego uwzględnienia. No i pracownicy nie są z tego faktu zadowoleni, bo faktycznie przyzwyczailiśmy się do wykonywania pracy czy to w modelu hybrydowym, czy modelu pracy zdalnej. I pamiętajmy, że też przepisy przewidują grupy uprzywilejowane w przepisach.

MD: No a jakie to są przepisy? To są, jak się domyślam, osoby wychowujące dzieci?

DH: Między innymi. Dokładnie, między innymi, bo w kodeksie pracy wskazano grupę pracowników, którzy są szczególnie uprzywilejowani. I tutaj osoby z tej grupy mogą żądać pracy zdalnej uwaga: w pełni czy to w modelu hybrydy i są to pracownice w ciąży, pracownicy wychowujący dziecko do ukończenia przez nie czwartego roku życia, pracownicy sprawujący opiekę nad innymi członkami rodziny i jeszcze kilka grup. Natomiast, no to jest smutna wiadomość dla pracowników, bo faktycznie, jak pokazują wyniki badań, aż 80% pracodawców oczekuje jednak pełnego, a przynajmniej częściowego powrotu pracowników do biur.

MD: No właśnie, w czym jest ta przewaga pracy biurowej od pracy domowej?

DH: Pracodawcy twierdzą, że pracownicy są bardziej efektywni i łatwiej jest zarządzać zespołami. Zwiększa to kreatywność wśród pracowników. Natomiast jak się okazuje, pracownicy wykonujący pracę zdalnie, przede wszystkim w miejscu zamieszkania jednak są bardziej efektywni. Zwłaszcza ci, mówimy tutaj o pracownikach umysłowych. Oczywiście, że ze względu na rodzaj wykonywanej pracy i branże niekiedy ta praca zdalna nie jest możliwa do zastosowania. Natomiast, no jednak jak prawie trzy i pół roku pracy właśnie w takim modelu udowadnia, że można…

MD: Bardzo ciekawe jest też to, że mieliśmy bardzo wysoką wydajność, jako społeczeństwo, jako kraj, jeżeli chodzi o okres wtedy, kiedy przeszliśmy na pracę zdalną, kiedy rozpoczęła się pandemia. To się jednak zmieniło z czasem, troszkę jakby samodyscyplina nam się poluzowała z kolejnymi miesiącami. A przypomnę, że te rozwiązania prawne, o których mówimy, których wyjątki wyszczególnia Donata, one obowiązują od siódmego kwietnia, w związku z wejściem w życie ustawy, która regulowała w prawie pracy tryb pracy zdalnej. Pandemia wymusiła na wielu z nas ten model zdalnej pracy właśnie. Jak oceniasz to, czy to jest koniec pracy zdalnej w ogóle, stosowania w biurach, czy po prostu po fali pracy zdalnej, po fali odejść będziemy musieli jakiś zdrowy balans sobie wypracować?

ERA PRACY ZDALNEJ SIĘ SKOŃCZYŁA? (ROZMOWA)
Donata Hermann, autorka programu Kadry w Pigułce w telewizji BIZNES24

DH: Tak, dokładnie to, co mówisz, że zdrowy balans to zawsze jest najlepsze wyjście z sytuacji. Nie, myślę, że praca zdalna już absolutnie nie przejdzie do lamusa. Już nasza rzeczywistość wymusza to, aby wykonywać pracę w tym modelu czy hybrydowym, czy zdalnym.

Pracownicy zapewne będą się też buntować przed pełnym powrotem do biur. Pamiętajmy, że to są zwiększone koszty po stronie pracodawcy w związku z wynajmem powierzchni biurowych, więc myślę, że częściowo oczywiście ta praca zdalna zostanie wycofana w niektórych zakładach pracy, ale nadal możemy być spokojni i na ten model hybrydowy możemy liczyć w miejscu pracy.

MD: Biura czekają na pracowników w miastach w całej Polsce. No tak, pamiętajmy też o kosztach pracodawców, którzy muszą płacić w związku z ustawą za pewne koszty ponoszone przez pracownika w trakcie pracy zdalnej z domu. Donata Hermann, autorka bloga Kadry w Pigułce, na który to również program zapraszam Państwa na antenie BIZNES24 była naszym gościem. Dziękuję pięknie.

DH: Dziękuję bardzo.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ERA PRACY ZDALNEJ SIĘ SKOŃCZYŁA? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak Rosjanie cały czas działają by wywołać i spotęgować chaos w państwach, które uznają za wrogie, w tym w krajach bałtyckich i...

FINANSE OSOBISTE

Spółki energetyczne, które wystawiły rachunki oparte na prognozach nieuwzględniających ustawowych regulacji, mają te rachunki skorygować – zapowiedziała ministra klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska. Część...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak się kupuje nieruchomości we Włoszech i jak się kształtują ceny rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Katarzyną Justyną Malinowską, agentką nieruchomości...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się dzieje w nastrojach w niemieckiej gospodarce patrząc na dane zza zachodniej granicy, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Mareuszem Urbanem...