Connect with us

Hi, what are you looking for?

ENERGETYKA

ENERGINET DLA BIZNES24: 10 DNI NA ANALIZĘ CO DALEJ Z BALTIC PIPE

Około 10-ciu dni potrzebuje duńska spółka Energinet na ocenę wpływu decyzji władz Danii na dalszą budowę Baltic Pipe. Dania cofnęła zgodę na prowadzenie prac budowlanych i zażądała dostarczenia nowych analiz środowiskowych.

Decyzja duńskich władz oznacza co najmniej, że inwestorzy muszą wykonać dodatkowe badania wpływu gazociągu na środowisko. Dopiero po tych badaniach będzie wiadomo, czy gazociąg będzie można zbudować w planowanym obecnie przebiegu. Rzecznik Energinet powiedział BIZNES24, że wycofanie zgody nie musi oznaczać, iż cały audyt środowiskowy będzie trzeba wykonywać od nowa – bo duńskie władze poprosiły nie o nową dokumentację, ale o uzupełnienie dotychczasowej. Ale nie wykluczył również scenariusza, w którym audyt trzeba będzie zrobić ponownie. Z opinii, które telewizja BIZNES24 uzyskała od osób wykonujących analogiczne audyty w Polsce wynika, że trwają one co najmniej 12 miesięcy – czyli pełen cykl rozrodczy chronionych gatunków.

CZYTAJ TEŻ: POLSKA: NIE ROZMAWIAMY Z GAZPROMEM O NOWEJ UMOWIE GAZOWEJ

Gazociąg Baltic Pipe ma zostać uruchomiony jesienią 2022 roku – kilkadziesiąt dni przed wygaśnięciem kontaktu jamalskiego między PGNiG a Gazpromem. PGNiG nie przedłużyło umowy z Gazpromem, gdyby więc Baltic Pipe nie rozpoczął pracy na początku 2023 roku – prawdopodobnie będzie musiało dokupić gaz na rynku spotowym, co zimą – czyli w okresie grzewczym – zwykle oznaczacza wyższe ceny niż w długoterminowych kontraktach.

Energinet, który jest wykonawcą duńskiej części Baltic Pipeline, to duński państwowy operator gazociągów i sieci elektroenergetycznej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Dobre dane z Niemiec. W maju indeks instytutu ZEW przekroczył 84 punkty. To znacznie powyżej oczekiwań, które wyniosły niespełna 71 punktów.

RYNKI

Szyfrowany komunikator, BigShortBets ma wyrównać szanse na rynku kapitałowym - twierdzi inicjator jego powstania, Rafał Zaorski. Narzędzie budzi kontrowersje, ale może przyczynić się do rewolucyjnych zmian...

GAMING

Zaledwie 32 i pół miliona złotych wyniósł zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2021 roku. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwali analitycy...

RYNKI

JSW nie jest zainteresowana kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek górniczych - poinformowała JSW w oświadczeniu.

Copyright © 2021 BIZNES24 sp. z o.o.