Connect with us

Hi, what are you looking for?

ENERGETYKA

ENERGINET DLA BIZNES24: 10 DNI NA ANALIZĘ CO DALEJ Z BALTIC PIPE

Około 10-ciu dni potrzebuje duńska spółka Energinet na ocenę wpływu decyzji władz Danii na dalszą budowę Baltic Pipe. Dania cofnęła zgodę na prowadzenie prac budowlanych i zażądała dostarczenia nowych analiz środowiskowych.

Decyzja duńskich władz oznacza co najmniej, że inwestorzy muszą wykonać dodatkowe badania wpływu gazociągu na środowisko. Dopiero po tych badaniach będzie wiadomo, czy gazociąg będzie można zbudować w planowanym obecnie przebiegu. Rzecznik Energinet powiedział BIZNES24, że wycofanie zgody nie musi oznaczać, iż cały audyt środowiskowy będzie trzeba wykonywać od nowa – bo duńskie władze poprosiły nie o nową dokumentację, ale o uzupełnienie dotychczasowej. Ale nie wykluczył również scenariusza, w którym audyt trzeba będzie zrobić ponownie. Z opinii, które telewizja BIZNES24 uzyskała od osób wykonujących analogiczne audyty w Polsce wynika, że trwają one co najmniej 12 miesięcy – czyli pełen cykl rozrodczy chronionych gatunków.

CZYTAJ TEŻ: POLSKA: NIE ROZMAWIAMY Z GAZPROMEM O NOWEJ UMOWIE GAZOWEJ

Gazociąg Baltic Pipe ma zostać uruchomiony jesienią 2022 roku – kilkadziesiąt dni przed wygaśnięciem kontaktu jamalskiego między PGNiG a Gazpromem. PGNiG nie przedłużyło umowy z Gazpromem, gdyby więc Baltic Pipe nie rozpoczął pracy na początku 2023 roku – prawdopodobnie będzie musiało dokupić gaz na rynku spotowym, co zimą – czyli w okresie grzewczym – zwykle oznaczacza wyższe ceny niż w długoterminowych kontraktach.

Energinet, który jest wykonawcą duńskiej części Baltic Pipeline, to duński państwowy operator gazociągów i sieci elektroenergetycznej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ENERGETYKA

Gaz dla gospodarstw domowych znów w górę. Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na trzecią w tym roku podwyżkę taryf PGNiG. Wejdzie w życie za...

ENERGETYKA

Odbiorcy gazu muszą przygotować się na podwyżkę cen gazu. Jak mówi Prezes PGNiG Paweł Majewski wniosek o podwyżkę cen gazu jest nieunikniony, gdyż na...

ENERGETYKA

Popyt na gaz ziemny sprzyja dobrym wynikom Grupy Kapitałowej PGNIG. Spółka sprzedała 18 mld metrów sześciennych surowca i jest to o 8% wyższy wynik...

ENERGETYKA

Gazprom nie uniknie poddania gazociągu Nord Stream 2 unijnemu prawu. Tak zdecydował dziś niemiecki sąd okręgowy w Dusseldorfie - informuje m.in. Handelsblatt.