Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

ENERGINET DLA BIZNES24: 10 DNI NA ANALIZĘ CO DALEJ Z BALTIC PIPE

Około 10-ciu dni potrzebuje duńska spółka Energinet na ocenę wpływu decyzji władz Danii na dalszą budowę Baltic Pipe. Dania cofnęła zgodę na prowadzenie prac budowlanych i zażądała dostarczenia nowych analiz środowiskowych.

ENERGINET DLA BIZNES24: 10 DNI NA ANALIZĘ CO DALEJ Z BALTIC PIPE

Decyzja duńskich władz oznacza co najmniej, że inwestorzy muszą wykonać dodatkowe badania wpływu gazociągu na środowisko. Dopiero po tych badaniach będzie wiadomo, czy gazociąg będzie można zbudować w planowanym obecnie przebiegu. Rzecznik Energinet powiedział BIZNES24, że wycofanie zgody nie musi oznaczać, iż cały audyt środowiskowy będzie trzeba wykonywać od nowa – bo duńskie władze poprosiły nie o nową dokumentację, ale o uzupełnienie dotychczasowej. Ale nie wykluczył również scenariusza, w którym audyt trzeba będzie zrobić ponownie. Z opinii, które telewizja BIZNES24 uzyskała od osób wykonujących analogiczne audyty w Polsce wynika, że trwają one co najmniej 12 miesięcy – czyli pełen cykl rozrodczy chronionych gatunków.

CZYTAJ TEŻ: POLSKA: NIE ROZMAWIAMY Z GAZPROMEM O NOWEJ UMOWIE GAZOWEJ

Gazociąg Baltic Pipe ma zostać uruchomiony jesienią 2022 roku – kilkadziesiąt dni przed wygaśnięciem kontaktu jamalskiego między PGNiG a Gazpromem. PGNiG nie przedłużyło umowy z Gazpromem, gdyby więc Baltic Pipe nie rozpoczął pracy na początku 2023 roku – prawdopodobnie będzie musiało dokupić gaz na rynku spotowym, co zimą – czyli w okresie grzewczym – zwykle oznaczacza wyższe ceny niż w długoterminowych kontraktach.

Energinet, który jest wykonawcą duńskiej części Baltic Pipeline, to duński państwowy operator gazociągów i sieci elektroenergetycznej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Gazprom wezwał Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do arbitrażu. Rosyjska spółka chce zmiany ceny gazu w kontrakcie jamalskim. PGNIG nie widzi do tego podstaw.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Dlaczego gaz tak drożeje, skoro PGNiG kupuje większość według długoterminowego kontraktu jamalskiego – pyta w BIZNES24 prof. Grażyna Ancyparowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, zszokowana...

UE

Kontrakty na gaz - z dostawą w styczniu 2022 roku - drugi dzień z rzędu utrzymują się na poziomie poniżej 100 euro.

BIZNES I POLITYKA

Droższy prąd i droższy gaz – Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na podniesienie przez dostawców energii cen od stycznia 2022 roku o aż ok....