Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

ENERGA DOPŁACA KLIENTOM DO PRĄDU. ALE ODBIJA SOBIE NA DYSTRYBUCJI

Energa w IV kwartale dopłacała do prądu zużywanego przez swoich klientów. Ale odbiła sobie zyskiem tam, gdzie ma monopol – czyli w dystrybucji. Drugi największy dystrybutor Energii w Polsce operujący od Gdańska po okolice Kalisza – szacuje, że miał w IV kwartale 420 mln złotych zysku EBITDA. To o 12.5 procent mniej, niż przed rokiem.

ENERGA DOPŁACA KLIENTOM DO PRĄDU. ALE ODBIJA SOBIE NA DYSTRYBUCJI

Największy udział w zysku EBITDA za 4 kwartał miała część dystrybucyjna spółki – czyli ta, która zarabia na posiadanej przez Energę infrastrukturze przesyłowej. Na opłatach dystrybucyjnych Energa zarobiła na poziomie EBITDA 523 miliony złotych. Po dokładnie odwrotnej stronie wyniku finansowego znalazła się część sprzedażowa. Energa straciła na niej 127 milionów złotych.

Spółka tłumaczy, że to efekt bardzo wysokich giełdowych cen energii. Cen, których w dużej mierze nie była w stanie przełożyć na klientów, ponieważ większość odbiorców to gospodarstwa domowe, dla których ceny prądu są zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki. Energa jest pod tym względem w najgorszej sytuacji spośród głównych spółek energetycznych w Polsce, bo ma najmniejsze własne moce wytwórcze.

CZYTAJ TEŻ: DROŻSZY PRĄD, DROŻSZY GAZ. DLACZEGO DROŻEJĄ TAK MOCNO? ROZMOWA Z PREZESEM URE

Zysk netto za 4 kwartał spółka szacuje na 68 milionów złotych – to mocny spadek w porównaniu z prawie 240-stoma milionami rok wcześniej. Według Energi tak potężna różnica to w dużej mierze efekt księgowy związany z odpisami aktualizacyjnymi wartość aktywów rzeczowych.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ENERGA DOPŁACA KLIENTOM DO PRĄDU. ALE ODBIJA SOBIE NA DYSTRYBUCJI

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Niższym zyskiem przy mniejszych przychodach niż przed rokiem musza zadowolić się inwestorzy Dom Development, jednego z największych krajowych deweloperów mieszkaniowych. Firma kusi za to...

POLSKA

Nieco więcej niż przed rokiem i lekko powyżej prognoz zarobił w pierwszym kwartale krakowski Comarch, druga największa w naszym kraju firma informatyczna. Zysk netto...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Aleksandra Bluj jest gościem BIZNES24. W rozmowie z Natalią Gorzelnik opowiadała o różnicach między nowymi wskaźnikami, przedstawionymi do konsultacji w zastępstwie WIBORu.

POLSKA

O jedną piątą w porównaniu z poprzednim rokiem wzrósł w pierwszym kwartale zysk netto PKO BP. W pierwszych trzech miesiącach 2022 roku największy rodzimy...

%d bloggers like this: