Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

EMISJA DWUTLENKU WĘGLA: CENY CERTYFIKATÓW SPADAJĄ (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: W marcu nastąpiła korekta ceny certyfikatów do emisji dwutlenku węgla. Czy produkcja przemysłowa będzie tańsza w kolejnych tygodniach? Z nami jest Robert Jeszke, Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Dzień dobry.

ROBERT JESZKE, KRAJOWY OŚRODEK BILANSOWANIA I ZARZĄDZANIA EMISJAMI: Dzień dobry, panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Po ile notowane są obecnie certyfikaty do emisji jednej tony dwutlenku węgla w systemie ETS?

RJ: Obecnie są w granicach 86-87 euro i to jest spadek, który obserwujemy w ostatnim czasie. Natomiast ja przypomnę tylko, że w lutym mieliśmy rekordowe notowania i pierwszy raz w historii został przekroczony ten niebotyczny poziom 100 euro. To się wydarzyło dwa razy w dniu 21 lutego i 27 lutego i co prawda to było na rynku terminowym. Notowania na rynku spotowym są o około 3 euro niższe, no ale to wydarzenie było naprawdę wysokiej rangi jeśli chodzi o historyczne spojrzenie na rynek ETS.

EMISJA DWUTLENKU WĘGLA: CENY CERTYFIKATÓW SPADAJĄ (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

No i działo się to wszystko wbrew opiniom większości wszystkich ekspertów, którzy raczej wieszczyli, że raczej będziemy obserwować spadki niż wzrosty. I głównym elementem tego, że te spadki miały następować (i to się teraz w sumie dzieje), to jest ta  zaplanowana, zwiększona podaż uprawnień w ramach programu REPowerEU, który unia zapowiedziała, jeśli chodzi o pomoc w odbudowaniu i uniezależnieniu się Europy od paliw i surowców rosyjskich. No i to w tym momencie.

MD: Osiągnięcie pułapu 100 euro za jedną tonę emisji dwutlenku węgla jak rozumiem to był absolutny historyczny rekord cenowy.

RJ: Tak, to była bezprecedensowa sytuacja na rynku uprawnień. W zeszłym roku też była taka sytuacja, że wszyscy się spodziewali, że przebijemy ten poziom stu euro. Nastąpiło to w tym roku, w zeszłym roku to się nie udało i teraz były znowu próby testowania tego poziomu 100 euro, no ale zeszliśmy już do poziomu 86-87 i w najbliższym czasie raczej można się spodziewać, że te spadki jeszcze mogą się pogłębić do poziomu około 82 euro, bo tam znajduje się takie techniczne wsparcie dla cen uprawnień.

MD: Zastanawiam się czy ten spadek i to znaczący spadek ceny certyfikatów do emisji dwutlenku węgla – 20% od szczytu 100 euro… czy on może mieć istotny wpływ dla wyceny spółek giełdowych?

RJ: Tutaj generalnie znaczenie mają, myślę notowania takie średnioroczne i jeśli chodzi o średnioroczne notowania, to faktycznie ceny uprawnień w stosunku do zeszłego roku rosną i teraz o ile się nie mylę, to jest od początku roku do dzisiaj te średnie notowania są w granicach chyba osiemdziesięciu kilku euro, więc mogą mieć znaczenie, bo jednak koszt CO2 jest kosztem dla spółek. Przy czym też warto wspomnieć, że do końca kwietnia jest termin rozliczania się podmiotów, które są objęte systemem handlu z emisji za poprzedni rok, czyli za 2022. I do tego czasu te notowania cen uprawnień jeszcze mogą się utrzymać, powiedzmy na wyższych przedziałach.

Chociażby dlatego, że ten efekt wzrostu cen paliw, jaki był jeszcze w zeszłym roku notowany, odbił się też na konieczności zwiększenia udziału paliw wysoce emisyjnych, czyli węgla na przykład. I ta emisja wzrastała.

Natomiast co jest ciekawe, są pierwsze sygnały, jeśli chodzi o jakieś wielkości emisji za zeszły rok z Niemiec, które mówią o tym, że emisja z energetyki wzrosła, natomiast emisja z przemysłu spadła. W związku z czym tam jednak ten efekt wysokich cen spowodował zmniejszenie produkcji, w związku z czym ten sektor akurat prawdopodobnie mniej wyemitował. No i ciekawe jest jaki będzie bilans całościowy z emisji, czy on będzie większy czy mniejszy i od tego właściwie od tych szacunków będzie zależała też zarówno wycena uprawnień, jak i prawdopodobnie wycena spółek.

MD: Najnowszy raport dostępny już na stronach Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, którego przedstawiciel Robert Jeszke był z nami w BIZNES24 o poranku we wtorek 21 marca. Bardzo dziękuję za rozmowę.

RJ: Dziękuję bardzo.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

EMISJA DWUTLENKU WĘGLA: CENY CERTYFIKATÓW SPADAJĄ (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV