Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

EMBARGO NA ROPĘ PUTINA WESZŁO W ŻYCIE. CENY ROPY?

Embargo na ropę Putina weszło w życie – Unia Europejska liczy, że obetnie roczne przychody Rosji o ok. 50 miliardów dolarów. Ceny ropy w poniedziałek rosną nieznacznie.

WŁADIMIR PUTIN
Władimir Putin, prezydent Rosji / FOT.: służby prasowe Kremla

Ceny ropy Brent, które stanowią główny zamiennik rosyjskij ropy Urals w Europie, są w poniedziałek nieco wyższe, niż przed weekendem – choć w porównaniu z otwarciem notowań lekko spadły. Rynek nie reaguje gwałtownie na wprowadzenie embarga – być może dlatego, że jego powolne wprowadzanie w życie przez Unię Europejską dało unijnym rafineriom czas na przestawienie się na dostawy z innych źródeł.

Ceny ropy Brent
CENY ROPY BRENT W CIAGU OSTATNICH 11 MIESIĘCY

Ropa w Europie liczona w dolarach jest dziś na poziomie tuż sprzed rozpoczęcia przez Rosję wojny z Ukrainą. Podobnie w przypadku przeliczenia ceny ropy na złotego – tu dla finalnego wyniku istotna jest nie tylko cena samej ropy, ale też kurs dolara do złotego.

CZYTAJ TEŻ: KGHM NIE WEJDZIE W ZBROJENIÓWKĘ

Baryłka ropy kosztowała około 390 zł (co przekłada się na 2.42 zł za litr surowej ropy) jeszcze w dniu rosyjskiej agresji – później poszybowała w rekordowe okolice 560 złotych – głównie z powodu gwałtownego osłabienia złotego do dolara.

Ceny ropy Brent w złotych
CENY ROPY BRENT W W ZŁOTYCH W CIAGU OSTATNICH 11 MIESIĘCY

Unia wprowadziła embargo, ale najwyraźniej licząc się z tym, że rosyjska ropa będzie trafiała do Europy okrężną drogą – np. przez Indie, które zwiększają w ostatnich miesiącach dostawy do Unii. Państwa Unii – w odróżnieniu od Wielkiej Brytanii – nie żądają od swoich dostawców certyfikatu pochodzenia surowca.

CZYTAJ TEŻ: DŁUGA TRASA ELEKTRYCZNYM BUSEM

Żądają natomiast, żeby ich kontrahenci, nie tylko naftowi, nie płacili Rosji za ropę ceny wyższej, niż 60 dolarów za baryłkę. Limit będzie działał poprzez zakaz finansowania i ubezpieczania frachtu rosyjskiej ropy kupionej powyżej tej ceny. Firmy z państw grupy G7 kontrolują ok. 90 proc. światowego rynku ubezpieczeń transportów morskich, co daje niewielką przestrzeń na omijanie limitu.

Tymczasem kartel producentów ropy OPEC+ zdecydował się w niedzielę utrzymać dotychczasową politykę ograniczania wydobycia ropy o 2 miliony baryłek dziennie, czyli około 2% światowego popytu.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

EMBARGO NA ROPĘ PUTINA WESZŁO W ŻYCIE. CENY ROPY?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Kiedy 40-milionowa Ukraina wejdzie do wspólnego unijnego rynku? To pytanie zapewne padło w czasie szczytu Unia - Ukraina, który w cieniu rosyjskich bomb odbywał...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że od 5 lutego będzie obowiązywało embargo na ropę z Rosji rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Wojciechem Jakóbikiem, redaktorem naczelnym w...

FIRMA

Pożar rafinerii w Szwecji - 6 dni przed wprowadzeniem embarga na paliwa z Rosji.

OTOCZENIE MAKRO

Dwie kolejne transze kar: dziewiątą i dziesiątą potrąciła Komisja Europejska Polsce za niestosowanie wyroku TSUE w sprawie tzw. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

%d bloggers like this: