Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

ROPA WRESZCIE PONIŻEJ 80 DOLARÓW. EMBARGO NA ROPĘ MA WIELKIE OCZY

Embargo na ropę okazało się mieć wielkie tylko oczy. Dzień po jego wprowadzeniu ropa Brent – główny zamiennik rosyjskiej ropy na Starym Kontynencie – staniała do poziomów ostatnio widzianych na początku stycznia.

PALIWA

Ropa Brent poniżej 80 dolarów. Dzień po nałożeniu embarga i dwa dni po potwierdzeniu przez OPEC cięć wydobycia – cena baryłki spadła do poziomu najniższego od dokładnie 11 miesięcy. To objaw potężnej fali strachu przed globalną recesją, jaki zalał dzisiaj rynki.

CZYTAJ TEŻ: KNF BRONI WIBORU. O CO CHODZI W SPORZE O WIBOR? (LONG-STORY-SHORT)

Po raz ostatni kurs transakcji na giełdach poniżej 80 dolarów za baryłkę ropy Brent widzieliśmy 6 stycznia. Ale tego dnia handel zamknął się powyżej 80 dolarów. Jeśli dziś kurs 79 dolarów utrzyma się do końca sesji – będzie to najniższe zamknięcie od 3 stycznia.

ROPA BRENT PONIŻEJ 80 DOLARÓW
ROPA BRENT PONIŻEJ 80 DOLARÓW

Ten spadek ceny ropy w dolarach ma oczywiście wyraźny wpływ na cenę baryłki w naszej walucie. Obecnie wynosi ona około 355 złotych – czyli, jeśli podzielimy tę cenę przez objętość baryłki – wyjdzie nam, że litr surowej ropy kosztuje dziś netto 2 zł i 23 grosze.

ROPA BRENT W ZŁOTYCH
ROPA BRENT W ZŁOTYCH

Spadkom cen ropy Brent – kluczowej w Europie – nie zaszkodziła nawet blokada Bosforu. Po południu już około 20 tankowców czekało u wejścia do cieśnin tureckich. Władze Turcji domagają się od armatorów przedstawienia polis zgodnych z wprowadzonym w poniedziałek unijnym embargiem, oraz dokumentów potwierdzających przestrzegania maksymalnej – ustanowionej przez Unię Europejską – ceny rosyjskiej ropy, czyli 60 dolarów za baryłkę.

Ropa tanieje, a paliwo nie

CENY PALIW W STYCZNIU 2022

… I wyraźnie widać, że ceny paliw były wówczas zdecydowanie niższe, niż dziś. Ceny benzyny o około 10 procent, a diesla – o blisko 20 procent niższe, niż dziś. I to pomimo faktu, że 17 stycznia – a z tego dnia pochodzą zdjęcia – VAT na paliwa wynosił 23 procent, a nie 8 procent – jak dziś.

CZYTAJ TEŻ: DLACZEGO PALIWO JEST DROGIE? MARŻA ORLENU WCIĄŻ GIGANTYCZNA


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ROPA WRESZCIE PONIŻEJ 80 DOLARÓW. EMBARGO NA ROPĘ MA WIELKIE OCZY

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

SUROWCE

Agencja Bloomberg twierdzi, że Rosja sprzedaje ropę za pół ceny.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wszczętym postępowaniu UOKiK w sprawie rynkowych cen paliw rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Fornalczykiem, założycielem COMPER Fornalczyk i Wspólnicy, konsultantem w...

GPW

Marża Orlenu znów wysoka - w grudniu wyniosła 14.3 dolara na każdej przerobionej baryłce.

FIRMA

Paliwa staniały - ale tylko dla przedsiębiorców. To efekt utrzymania dotychczasowych cen mimo wzrostu VAT.

%d bloggers like this: