Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

EKSPORTERZY WYGRANYMI OSTATNIEGO ROKU

EKSPORTERZY
foto: pixabay.com

Słaby złoty – nie ten z dziś, ale ten z ostatniego roku – sprawił, że wielkimi wygranymi ostatnich miesięcy są eksporterzy. Potwierdzają to dane, które napłynęły dziś z NBP.

Bank centralny podał w swoim raporcie o nazwie Szybki Monitoring czytamy, że opłacalność cenowa polskiego eksportu w I kwartale tego roku utrzymywała się na wysokim poziomie dzięki temu, że kurs euro był o 8.5 procent, a kurs dolara o 9.5 procent wyższy od kursu opłacalności eksportu. Najniższy w historii był też odsetek firm, które pytane o bariery eksportowe wskazały na kurs złotego.

CZYTAJ TEŻ: SPRZEDAJESZ NA VINTED? FISKUS SIĘ O TYM DOWIE. NOWE OBOWIĄZKI PLATFORM E-COMMERCE

Szybki monitoring przyniósł też ważne informacje o stanie całej gospodarki. Po pierwsze – firmy już nie planują podnosić wynagrodzeń. To bolesne dla pracowników, ale to jeden z warunków spadku inflacji. I po drugie silnie spadają oczekiwania inflacyjne firm – zarówno odnośnie do inflacji konsumenckiej, jak i producenckiej.

EKSPORTERZY WYGRANYMI OSTATNIEGO ROKU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

SUROWCE

OPEC+ zgodził się na pogłębienie cięć produkcji po spadku cen ropy naftowej i prognozach ponownej nadwyżki w przyszłym roku.

FIRMA

Wczorajsze tąpnięcie kursu akcji Orlenu wzbudziło dużo emocji nie tylko u giełdowych inwestorów ale także u polityków. Sprawą zainteresowała się też Komisja Nadzoru Finansowego.

HANDEL

W tym roku w wigilię nie kupisz karpia, ani prezentów na ostatnią chwilę. Senat przyjął dzisiaj bez poprawek nowelę Polski 2050, zgodnie z którą,...

USA

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane o sytuacji na rynku pracy. Informacje na temat nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych są nieco lepsze o...

%d bloggers like this: