W czerwcu tego roku miał miejsce pierwszy od początku pandemii spadek wartości eksportu wyrażony w złotym – podał Narodowy Bank Polski.
Bank podał, że spadki eksportu nastąpiły w trzech kategoriach – towarach zaopatrzeniowych, paliwach oraz dobrach konsumpcyjnych.
Do zmniejszenia się wartości eksportu dóbr konsumpcyjnych najbardziej przyczyniły się spadki sprzedaży odbiorników telewizyjnych, mebli oraz sprzętu AGD.
Największy wzrost charakteryzował natomiast eksport produktów klasyfikowanych jako środki transportu i ich części. Jednak jego skala była mniejsza niż w poprzednich miesiącach” – napisał NBP.
W czerwcu najsilniej wzrosła wartość sprzedaży zagranicznej samochodów osobowych i dostawczych, części motoryzacyjnych oraz silników.
Kontynuowana była spadkowa tendencja w imporcie.
Według NBP spadek nastąpił w pięciu spośród sześciu głównych kategorii towarów.
„Najsilniej zmniejszyła się wartość importu paliw, towarów zaopatrzeniowych oraz dóbr konsumpcyjnych. Jedyną kategorią, gdzie wartość importu w czerwcu 2023 r. była wyższa w porównaniu z rokiem poprzednim były środki transportu. Złożył się na to wzrost importu części motoryzacyjnych oraz samochodów osobowych” – napisał NBP.