ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: A jeśli komuś z Państwa udałoby się od jakiejś umowy odstąpić i zaoszczędziliby Państwo trochę pieniędzy, to może warto byłoby wybrać się na jakieś wakacje? Tylko jak to zrobić, żeby nie tracić czasu na długą podróż, czyli polecieć samolotem i nie przepłacić? Deniz Rymkiewicz, e-sky.pl – ekspert rynku lotniczego jest naszym gościem. Witam bardzo serdecznie.
DENIZ RYMKIEWICZ, E-SKY.PL: Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
RM: Jedna z naszych znajomych poleciała w bardzo długi lot za 1000 złotych. Udało jej się jakimś cudem trafić taki bilet. Pomyśleliśmy sobie: No dobrze, to my też chcemy wszyscy wiedzieć jak się trafia na takie okazje.
DR: Przede wszystkim, jeżeli chodzi o takie loty już długodystansowe, czyli te loty interkontynentalne, to tutaj kluczowym jest jednak, by to zrobić z wyprzedzeniem lub na ostatnią chwilę. W związku, z czym to jest taka opcja dla osób, które mogą, że tak powiem, pozwolić sobie wziąć urlop dłuższy bądź krótszy, no na ostatnią chwilę w pracy. No i tutaj, jeśli chodzi o te loty międzykontynentalne, to tutaj należy zawsze sprawdzać te loty jednak z różnego rodzaju przesiadkami.
Ponieważ jeżeli chcemy właśnie uzyskać cenę taką naprawdę bardzo okazyjną, czyli tak, jak pan redaktor wspomniał Indie za około 1000 złotych, no to tutaj najczęściej trzeba się liczyć z tym, że jednak będziemy mieli jakąś przesiadkę i będziemy lecieć w klasie ekonomicznej. Natomiast nawet dla osób, które nie chcą albo nie mogą spędzić wielu godzin na przeszukiwaniu różnych ofert lotniczych, dostępne są też dość dobre ceny, jeśli chodzi już o loty np. z jedną przesiadką też do Indii albo do nieco dalszych kierunków.
RM: Co to znaczy dość dobre ceny?
DR: No właśnie. Jeżeli planujemy sobie obecnie urlop na przykład w Meksyku w Kenii w Indiach, bądź Tajlandii – konkretnie w Bangkoku, to jesteśmy w stanie te bilety lotnicze w obie strony znaleźć na poziomie od 2 do 2300 złotych. Czasami nawet zdarzają się nieco niższe ceny, czyli w okolicach 1600-1800 złotych (szczególnie do Meksyku) i jest to zazwyczaj z przesiadką w Monachium bądź we Frankfurcie. Loty są realizowane m.in. przez Lufthansę. Oczywiście są to loty okazyjne, więc należy jednak pamiętać o tym, że to są jednak pojedyncze miejsca w samolotach niż pełen samolot w cenie poniżej 2 tysięcy złotych.
RM: Czyli jeśli w pojedynkę na zasadzie – przyjeżdżam na lotnisko i sprawdzam, dokąd się da polecieć, to jest to do zrobienia. Jak ktoś ma np. grupę czworga znajomych albo rodzice z dziećmi to może się okazać, że wszyscy nie polecą, bo to są tylko miejsca na ostatnią chwilę.
DR: Tak, dokładnie. Najczęściej to się zdarza, ponieważ jeżeli np. linia lotnicza sprzedaje około 60-70% miejsc w samolocie, w ten sposób zapewnia sobie ten pierwszy poziom rentowności tego lotu. W związku, z czym dalej udostępnia bilety o około 10 procent właśnie w tych nieco niższych cenach. A już ostatnia końcówka, naprawdę ostatnie miejsca zazwyczaj są sprzedawane albo w dość wysokich cenach, jeżeli to są loty np. na trasach dość biznesowych albo nieco niższych cenach, jeżeli to są właśnie loty do takich krajów bardziej wypoczynkowych.
Czyli właśnie, jeżeli mówimy o tych dalszych kierunkach: Meksyk, Kenia, Indie, Tajlandia. Też warto zauważyć, że np. osoby, które chcą spędzić urlop w egzotycznym jednak kraju, to jednak są też bliższe kierunki, które są znacząco tańsze niż np. te, o których wspomniałem wcześniej. Ponieważ obecnie na przykład do 900 nawet 800 złotych możemy zakupić bilety do Jordanii, do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szczególnie do Abu Dhabi. Oraz do Maroka. Dalej są to kierunki nieco bardziej egzotyczne niż na przykład południe Europy czy nawet Turcja.
CZYTAJ TEŻ: ZAŁAMANIE LIRY- TURCJA TANIA JAK NIGDY? NAJPOLULARNIEJSZE KIERUNKI NA WAKACJE (ROZMOWA)
A jednak zarówno komfort podróży, ponieważ jednak to nie są wielogodzinne loty i bez przesiadek sprawia, że możemy tak naprawdę w ciągu kilku godzin przenieść się w miejsce, gdzie poczujemy się tak jak między innymi gdzieś daleko, np. za oceanem. A jednak zapłacimy znacząco mniej niż w przypadku tych kierunków właśnie w Azji.
RM: Bo oczywiście głównym czynnikiem cenowym to jest długość lotu, czyli ilość przeleci mil, wypalonego paliwa, itd. (Wielkość samolotu.) Proszę mi powiedzieć, jest jakaś taka tendencja, że np. w wakacje jest taniej, a jak ktoś może po sezonie to będzie miał z definicji lepszą cenę? Czy nie ma jakiegoś takiego popytowo-podażowego czynnika tutaj?
DR: Zdecydowanie jest ten właśnie czynnik, ponieważ akurat, jeśli chodzi o ten szczyt wakacji, wysoki sezon, czyli lipiec-sierpień, to zawsze niezależnie od tego, czy będziemy rezerwować loty z dwumiesięcznym trzymiesięcznym wyprzedzeniem bądź na ostatnią chwilę, będą nawet nie nieco droższe, tylko droższe o około 10-15, nawet do 20% niż np. loty realizowane w czerwcu bądź np. we wrześniu czy też na początku października.
Na przykład, jeśli popatrzymy na sytuację obecną, aktualną to pierwsze dwa tygodnie wakacji, (mówię o poprzednich dwóch tygodniach właśnie) ceny są droższe o około 20% w stosunku do pierwszych dwóch tygodni czerwca. Więc od razu widzimy, że te ceny w tym okresie wysokiego sezonu są wyższe. I tak zawsze było i niestety też tak zawsze będzie, ponieważ wtedy właśnie jest największy popyt ze strony klientów i ponieważ głównie jednak to podróżują rodzice z dziećmi.
RM: Nie jest łatwo być rodzicem z dziećmi. Deniz Rymkiewicz, e-skye.pl. Dziękuję bardzo serdecznie. Udanego dnia.
DR: Dziękuję, wzajemnie. Pozdrawiam.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV